Dübörög a magyar–török marhabiznisz
Az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI) folyamatosan nyomon követi, és a rendszeres kiadványaiban közreadja a világ mezőgazdasági- és élelmiszeriparitermék-piacainak tendenciáit. A KSH és az AKI Piaci és Árinformációs Rendszer (PÁIR) adataiból még a rövid távú kiskereskedelmi üzleti döntések előtt is érdemes pontosan tájékozódni.
A legutóbbi piaci jelentésükből kiderül, hogy a KSH adatai alapján Magyarország élőmarha-exportja nem változott számottevően, 26 ezer tonna volt 2018. január–júliusában 2017. január–júliusához képest. A főbb partnerek Törökország, Ausztria és Horvátország voltak. A legtöbb szarvasmarhát Törökországba szállították, ahova 12 százalékkal, Horvátországba pedig egy százalékkal csökkent a kivitel. Az Ausztriába szállított mennyiség négy százalékkal nőtt.
Magyarország élőmarha-importja 27 százalékkal nyolcezer tonnára csökkent 2018 első hét hónapjában a 2017. január–júliusban beszállított mennyiséghez képest. Az élő szarvasmarha 59 százaléka Németországból, Hollandiából és Romániából származott. A marhahúsexport mennyisége 16 százalékkal (kilencezer tonnára), értéke 39 százalékkal emelkedett a vizsgált időszakban. A marhahúsimport volumene hét százalékkal (nyolcezer tonnára), értéke 15 százalékkal nőtt. Magyarországon a fiatal bika termelői ára 789 forint/kilogramm hasított meleg súly volt 2018 szeptemberében, nem változott jelentősen az előző év azonos hónapjának átlagárához viszonyítva. A vágótehén ára 2,5 százalékkal, a vágóüszőé pedig 4 százalékkal mérséklődött a vizsgált időszakban.
***
Az Európai Bizottság adatai szerint az Unió tojástermékimportja 91 százalékkal 20 ezer tonnára emelkedett, míg tojástermékexportja hét százalékkal, 121 ezer tonnára csökkent 2018. január és július között az előző év hasonló időszakához képest.
A KSH adatai alapján Magyarország 2018. január–júliusban 27 százalékkal kevesebb héjas tojást (11,3 ezer tonna) vásárolt a nemzetközi piacról, míg összesen 64 százalékkal többet exportált (7,8 ezer tonna) ugyanekkor.
Az Európai Bizottság adatai alapján az Unióban az étkezési tojás csomagolóhelyi ára csaknem 120 euró/100 kilogramm volt 2018 szeptemberében, ami 15 százalékkal alacsonyabb a 2017. szeptemberi átlagárhoz képest. Magyarországon az étkezési tojás (M+L) csomagolóhelyi ára nyolc százalékkal 23,34 forint/darabra csökkent ugyanebben az összehasonlításban.
Kapcsolódó cikkeink
Rosszabb a magyar cégek termelékenysége, mint bárhol az unióban
A GKI Gazdaságkutató Zrt. friss elemzése szerint 2010 és 2023…
Tovább olvasom >Tojáshiány az Egyesült Államokban: Korlátozásokat vezettek be a nagyobb kiskereskedelmi láncok
Az Egyesült Államokban egyre nagyobb problémát okoz a madárinfluenza-járvány, amely…
Tovább olvasom >Novemberben 4,4 százalékos növekedés volt tapasztalható az élelmiszerek exportjában Ausztriában
Tavaly novemberben jóval nagyobb mértékben esett vissza az osztrák export…
Tovább olvasom >További cikkeink
MBH Bank: A januári inflációs adat után 4,6%-ra emeljük idei inflációs prognózisunkat
A decemberi 4,6%-os év/év alapú áremelkedést követően 2025. januárban 5,5%-kal…
Tovább olvasom >Az ESG fenntarthatóság egyre fontosabb a hazai kkv-k számára
A fenntarthatóság és a vállalatirányítási szempontok (ESG: Environmental, Social, Governance)…
Tovább olvasom >Nem magyar sajátosság a kiugró januári infláció – ekkor fékezhet az áremelkedés
Az év eleji áremelések hatásai egyértelműen megmutatkoznak a legfrissebb inflációs…
Tovább olvasom >