DRS: most már tényleg új korszak kezdődik
2024. július 1-től egy új korszak kezdődik Magyarországon az italcsomagolások visszaváltási rendszerének terén. Ettől a dátumtól kezdve minden újonnan forgalomba hozott italcsomagolásnak, amely érintett a DRS (Deposit Return System) rendszerben és nem esik kivétel alá, tartalmaznia kell a visszaváltási díjat. Az 50 forintos betétdíjat már korábban is láthattuk a boltok polcain, azonban mostantól minden palack, fém doboz vagy üveg termék ezt az feliratot fogja viselni.
Az átmenet részletei
A DRS-rendszer bevezetését a gyártók számára adott haladék előzte meg, mely lehetőséget adott nekik a szükséges előkészületek megtételére. A visszaváltó automaták telepítése is év elején kezdődött, bár a jelölések csak az elmúlt hónapokban jelentek meg széles körben az italos dobozokon és palackokon. Ennek ellenére a június 30-ig gyártott, még nem betétdíjas termékek továbbra is megjelenhetnek a polcokon, míg a készletek fokozatosan cserélődnek.
Milyen termékeket érint a rendszer?
A DRS alá tartoznak az üveges, fémes és műanyag palackos, valamint dobozos italtermékek 1 deciliter és 3 liter közötti űrtartalommal – tej- és tejalapú italok kivételével. A rendszer azon termékeket is magában foglalja, melyeken a visszaváltási ikon szerepel, így a különféle üdítők, sörök, energiaitalok és szeszes italok is ide tartoznak. A sérülésmentes vonalkóddal ellátott, nem összenyomott palackokat fogadják csak el a visszaváltó automaták.
Kivételek és módosítások
Újdonság, hogy bizonyos „luxusitalok”, melyek egyedi formájúak és nem választhatók el az állaguk sérelme nélkül a palacktól, mentesülnek a visszaváltási díj alól, amennyiben a termék bekerülési értéke eléri a 25 000 forintot. Ezen kívül a kis szériás termékek és a külföldről vásárolt italok többségében szintén kivételt képeznek.
Hogyan működnek az automaták?
Az automaták zökkenőmentes működését támogatja az, hogy a visszaváltási díjat több módon is vissza lehet kapni: levásárolható utalvány formájában, jótékonysági célra felajánlva vagy közvetlenül bankszámlára utalva a REPont applikáción keresztül. Azok a nagyobb üzletek, amelyekben hely hiányában nem lehetséges automata üzemeltetése, manuális visszaváltási rendszert alkalmazhatnak.
A DRS-rendszer teljes bevezetése jelentős lépés a környezettudatos italfogyasztás és a hulladékkezelés fejlesztése felé Magyarországon. Az új szabályozás nemcsak a fenntarthatóságot hivatott elősegíteni, hanem a fogyasztói szokásokat is formálja, ösztönözve az embereket a tudatos vásárlásra és az újrahasznosításra.
Kapcsolódó cikkeink
Karácsonyi roham: a MOHU megnövelt kapacitással készül az ünnepi időszakra
Az év végi ünnepi időszakban nemcsak az ajándékvásárlási láz és…
Tovább olvasom >Főpolgármesteri Hivatal: tesztelik a közterületi palacktartókat
Tesztelik a közterületi palacktartókat, amelyeknek célja, hogy a közterületi hulladéktól…
Tovább olvasom >Fél év alatt 100 millió forint felajánlást tettek karitatív célokra a fogyasztók a kötelező visszaváltási rendszer révén
A hat hónapja kezdődött és a mindennapok szerves részévé vált…
Tovább olvasom >További cikkeink
Master Good, Nestlé Hungária, Tesco Magyarország az idei győztes sorrend
A Trade magazin idén másodszor hirdette meg a Karácsonyi tv-reklámok…
Tovább olvasom >Átadásra kerültek a CO-OP Star idei Ezüstfenyő és Ezüstcsillag díjai
Ahogy minden évben karácsony előtt, úgy idén is, december közepén…
Tovább olvasom >Fogyó cégszámok, tartós félmilliós határ
2024-ben a társas vállalkozások száma várhatóan 12 ezerrel csökken, miközben…
Tovább olvasom >