DRS: most már tényleg új korszak kezdődik
2024. július 1-től egy új korszak kezdődik Magyarországon az italcsomagolások visszaváltási rendszerének terén. Ettől a dátumtól kezdve minden újonnan forgalomba hozott italcsomagolásnak, amely érintett a DRS (Deposit Return System) rendszerben és nem esik kivétel alá, tartalmaznia kell a visszaváltási díjat. Az 50 forintos betétdíjat már korábban is láthattuk a boltok polcain, azonban mostantól minden palack, fém doboz vagy üveg termék ezt az feliratot fogja viselni.
Az átmenet részletei
A DRS-rendszer bevezetését a gyártók számára adott haladék előzte meg, mely lehetőséget adott nekik a szükséges előkészületek megtételére. A visszaváltó automaták telepítése is év elején kezdődött, bár a jelölések csak az elmúlt hónapokban jelentek meg széles körben az italos dobozokon és palackokon. Ennek ellenére a június 30-ig gyártott, még nem betétdíjas termékek továbbra is megjelenhetnek a polcokon, míg a készletek fokozatosan cserélődnek.
Milyen termékeket érint a rendszer?
A DRS alá tartoznak az üveges, fémes és műanyag palackos, valamint dobozos italtermékek 1 deciliter és 3 liter közötti űrtartalommal – tej- és tejalapú italok kivételével. A rendszer azon termékeket is magában foglalja, melyeken a visszaváltási ikon szerepel, így a különféle üdítők, sörök, energiaitalok és szeszes italok is ide tartoznak. A sérülésmentes vonalkóddal ellátott, nem összenyomott palackokat fogadják csak el a visszaváltó automaták.
Kivételek és módosítások
Újdonság, hogy bizonyos „luxusitalok”, melyek egyedi formájúak és nem választhatók el az állaguk sérelme nélkül a palacktól, mentesülnek a visszaváltási díj alól, amennyiben a termék bekerülési értéke eléri a 25 000 forintot. Ezen kívül a kis szériás termékek és a külföldről vásárolt italok többségében szintén kivételt képeznek.
Hogyan működnek az automaták?
Az automaták zökkenőmentes működését támogatja az, hogy a visszaváltási díjat több módon is vissza lehet kapni: levásárolható utalvány formájában, jótékonysági célra felajánlva vagy közvetlenül bankszámlára utalva a REPont applikáción keresztül. Azok a nagyobb üzletek, amelyekben hely hiányában nem lehetséges automata üzemeltetése, manuális visszaváltási rendszert alkalmazhatnak.
A DRS-rendszer teljes bevezetése jelentős lépés a környezettudatos italfogyasztás és a hulladékkezelés fejlesztése felé Magyarországon. Az új szabályozás nemcsak a fenntarthatóságot hivatott elősegíteni, hanem a fogyasztói szokásokat is formálja, ösztönözve az embereket a tudatos vásárlásra és az újrahasznosításra.
Kapcsolódó cikkeink
Már 150 millió darab palackot, üveget és alumínium dobozt váltottak vissza a Lidl áruházakban
Mérföldkőhöz érkezett az új visszaváltási rendszerben a Lidl Magyarország. A…
Tovább olvasom >DRS-rendszer Magyarországon: tanácsok a sikeres visszaváltáshoz
2024. január 1-jén indult el Magyarországon a DRS (Deposit Return…
Tovább olvasom >Nagy Miklós: „Túl gyors tempót diktál az EPR-rendszer”
A kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer (EPR) 2023-as bevezetésével az iparági…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >30%-kal kevesebb anyaghasználat már megoldás lenne a klímaválságra
A körforgásos gazdaság globális szükségszerűség: túlmutat a földrajzi határokon, és…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >