Drágul a liszt: 10 százalékos áremelkedés várható
A liszt ára jelentős, körülbelül 10 százalékos drágulás előtt áll Magyarországon, amit több tényező is előidéz. Lakatos Zoltán, a Gabonaszövetség gabonafeldolgozói tagozatának elnöke a Világgazdaságnak nyilatkozva elmondta, hogy az áremelkedés fő oka a jó minőségű gabona alacsony mennyisége és a megnövekedett kereslet.
Az idei gabonatermés minősége jelentősen romlott, ami már tavaly is megfigyelhető volt. Míg normál körülmények között a betakarított gabona mintegy 65 százaléka volt jó minőségű, addig idén ez az arány mindössze 20–25 százalékra csökkent. Az aszályos időjárás és a kedvezőtlen környezeti tényezők jelentős hatással voltak a termésre, és sok gazdálkodó által előnyben részesített, nagyobb hozamú búzafajták sem tudtak megfelelni a kihívásoknak. A kedvezőtlen időjárás következtében az érési időszakból 2-3 hét is kiesett, ami tovább rontotta a learatott búza minőségét.
Az áremelkedéshez a keresleti oldalon is hozzájárulnak a nagy mennyiségű jó minőségű búzát igénylő malmok, a magas fehérjetartalmat kereső takarmányfeldolgozók, valamint a gyengülő német termelést kihasználó exportőrök. Ezek a szereplők versengenek a jó minőségű búzáért, ami az árak további növekedéséhez vezetett. Míg egy tonna búza ára tavaly körülbelül 70 ezer forint volt, idén akár 80 ezer forintba is kerülhet.
Az emelkedő gabonaárak várhatóan a liszt árának további drágulását eredményezik, ami közvetlen hatással lesz a pékáruk és egyéb élelmiszerek árára is.
Kapcsolódó cikkeink
NGM: 100 termékre bővülhet az online árfigyelőben megfigyelt termékek köre
Az élelmiszerárak alakulása kiemelten fontos a családok számára, ezért a…
Tovább olvasom >Repülőrajtot vett az élelmiszerár-emelkedés Magyarországon
A Vakmajom Facebook-oldalon megosztott ábra rávilágít arra, hogy a magyar…
Tovább olvasom >Ez az NGM magyarázata a folyamatos drágulásra
Az olajellátást érintő ukrán fenyegetettség és az amerikai szankciók együttesen…
Tovább olvasom >További cikkeink
Tizenkilenc havi mélyponton a GKI konjunktúra indexe
Az idei év első hónapjában folytatódott az enyhén negatív trend:…
Tovább olvasom >Megvan az itthoni vendéglátóipari költés lélektani határa
Többek között ez is kiderül abból a reprezentatív kutatásból, amely…
Tovább olvasom >Újratervezésben élik mindennapjaikat a vezérigazgatók
A világ vezérigazgatóinak közel 60%-a arra számít a következő 12…
Tovább olvasom >