Döntött az Európai Parlament: új szabályok a fenntarthatósági jelentésekhez
Az új irányelv 2024-től egységesíti a vállalatok fenntarthatósági jelentéstételét, így a pénzügyi cégek, a befektetők és a szélesebb nyilvánosság összehasonlítható és megbízható információkhoz juthat hozzá arról, mit tesznek a szervezetek a klímavédelemért.
Az Európai Parlament 2022. november 10-én elfogadta az európai fenntarthatósággal kapcsolatos vállalati jelentéstételről szóló irányelvet (CSRD). A CSRD célja annak biztosítása, hogy a cégek megfelelő információkat hozzanak nyilvánosságra a náluk felmerülő klímakockázatokról és lehetőségekről, továbbá az emberekre és a környezetre gyakorolt hatásukról. Az EY hatástanulmánya szerint az eddigi mintegy 11 ezerről közel 50 ezerre nőhet azoknak az EU-s vállalatoknak a száma, akikre vonatkozik a jelentéstételi kötelezettség. Az EY becslései szerint csak Magyarországon több mint ezer magyarországi székhelyű nagyvállalat érintett. A CSRD jelentős pozitív hatásokat hozhat az éghajlatváltozás lassítása, az EU gazdaságának versenyképessége, valamint az érintett vállalatok eredményességére nézve is. Most viszont rengeteg teendő áll a cégek előtt, ugyanis a korábbinál több fenntarthatósággal kapcsolatos információt kell majd nyilvánosságra hozniuk, ráadásul olyan formában kell ezt megtenniük, hogy a befektetők össze tudják azokat hasonlítani más cégek adataival is.
„A szabvány előírja az érthetőség, a relevancia, az ellenőrizhetőség és az összehasonlíthatóság kritériumait, valamint megköveteli az információk valós bemutatását is” – húzta alá Lukács Ákos, az EY Klímavédelemmel és Fenntarthatósági szolgáltatásokkal foglalkozó területének vezetője. A szakember az irányelv jelentőségét, valamint a felkészülésre fennmaradó időt figyelembe véve azt javasolja a cégeknek, hogy már most kezdjék el a felkészülést, hiszen hamarosan elkezdődik a verseny a fenntarthatóság területén is, és akik nem állnak időben rajtvonalhoz, könnyen lehet, hogy sosem tudják majd behozni a lemaradásukat.
Az Európai Tanács várhatóan november 28-án ratifikálhatja az új szabályokat, amelyek alkalmazását 2024 és 2028 között kell megkezdenie a magyarországi cégeknek is. Elsőként, 2024. január 1-től a jelenlegi, a nem pénzügyi információk közzétételéről szóló irányelv hatálya alá tartozó nagyvállalatoknak. A legnagyobb változást 2025-ben lehet majd tapasztalni, ekkor drasztikus mértékben megnő az érintettek köre azáltal, hogy ekkortól a nem szabályozott piacokon működő nagyvállalatokra is kiterjed a jelentéstételi kötelezettség. Az érintett cégek köre 2026-tól a szabályozott piacokon működő kkv-kal bővül, ugyanakkor ők 2028-ig mentesülnek az irányelv kötelező alkalmazása alól.
Kapcsolódó cikkeink
Ceres ZRt.: Fenntarthatósági mérföldkő a győri üzem tetején
A fenntarthatóságot és az innovációt tűzte zászlajára a Ceres ZRt.,…
Tovább olvasom >Megtérül a fenntarthatóság
Az EY 2024-es Fenntartható Érték Tanulmánya szerint a fenntarthatósági beruházások…
Tovább olvasom >Az élelmiszeripar jövője: a vállalatok 50%-a fenntartható megoldások bevezetését tűzi ki célul – A Tetra Pak felmérés eredményei
Az élelmiszergyártás továbbra is energiaigényes folyamatokra és fosszilis tüzelőanyagokra támaszkodik,…
Tovább olvasom >További cikkeink
Szárnyal a gyorskereskedelem Indiában
Az indiai fogyasztók – különösen a fiatalabbak – egyre gyorsabb…
Tovább olvasom >Megújítja digitális hűségprogramját a német REWE Group
Adatvezérelt technológiákkal átfogoan megújítja a REWE és Penny vásárlók számára…
Tovább olvasom >Bezárja zambiai üzemét a Lactalis
A Lactalis Csoport bizonyos piaci dinamikákra hivatkozva bezárja zambiai üzemét…
Tovább olvasom >