Donald Trump tervezett vámjai kihívások elé állítják az amerikai alkoholipart
Donald Trump, az Egyesült Államok elnökjelöltje, 25%-os vámot javasolt a Kanadából és Mexikóból származó termékekre, amely komoly hatással lehet az amerikai alkoholiparra. A tervezett intézkedés különösen a sör- és tequilagyártókat érintené érzékenyen, továbbá komoly pénzügyi nyomást helyezne a kisebb vállalkozásokra is. Az iparág szereplői már most felkészülnek az esetleges következményekre, miközben a szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a fogyasztók sem kerülhetik el a magasabb árakat – írja a CNN nyomán a Pénzcentrum.
Az áremelkedés elkerülhetetlen
Az alkoholipar képviselői aggodalommal figyelik a vámokkal kapcsolatos fejleményeket. Dave Williams, a Bump Williams Consulting elnöke hangsúlyozta, hogy sok vállalat számára nincs más választás, mint a költségnövekedés áthárítása a fogyasztókra. Még a nagyobb cégek, például a Constellation Brands sem tudnák elkerülni a változásokat. Ez a vállalat olyan népszerű termékeket importál Mexikóból, mint a Modelo és a Corona sörök, valamint a Casa Noble tequila. Az ő esetükben a vámok 16%-os költségnövekedést eredményezhetnek, ami hozzávetőleg 4,5%-os fogyasztói áremelkedést jelentene.
A vámok nemzetközi hatásai
A tervezett vámok más országok válaszlépéseit is magukkal hozhatják. Chris Swonger, a Distilled Spirits Council elnök-vezérigazgatója figyelmeztetett, hogy amikor vámokat vetnek ki importált szeszes italokra, a célországok gyakran válaszként hasonló vámokat alkalmaznak az amerikai exporttermékekre. Ez különösen az amerikai whisky és bourbon exportjára lehet káros hatással, ami az iparág globális versenyképességét is veszélyezteti.
Felkészülés a legrosszabbra
Bár a vámok egyelőre csak tervezeti szinten léteznek, a vállalkozások már most igyekeznek felkészülni a potenciális következményekre. Egyes cégek technológiai fejlesztésekbe és készletfelhalmozásba kezdtek. A New Jersey-i Meximodo étterem és tequila bár például megháromszorozta tequilarendelését, hogy mérsékelje a várható vámok hatását. Saurabh Abrol, a Le Malt Hospitality Group vezérigazgatója elmondta: „Nem akartunk kockáztatni.”
A kézműves sörfőzdék helyzete
A vámok bevezetése nemcsak az importált termékeket érintené. Katie Marisic, a Brewers Association vezető igazgatója arra figyelmeztetett, hogy az amerikai kézműves sörfőzdék is nehéz helyzetbe kerülhetnek, mivel az olyan kulcsfontosságú alapanyagok, mint a kanadai malátaárpa, jelentős drágulásnak néznek elébe. Ez tovább növelheti az amerikai sörgyártók költségeit, ami a végtermék árának emelkedését eredményezné.
Mi lesz a következő lépés?
Az iparági szakértők remélik, hogy a vámokkal kapcsolatos tárgyalások kedvezőbb eredményre vezetnek, és a végső megállapodás figyelembe veszi az amerikai és nemzetközi gazdasági érdekeket is. Addig azonban a vállalkozásoknak fel kell készülniük a legrosszabb forgatókönyvre, miközben a fogyasztók is egyre drágább italokra számíthatnak.
A tervezett vámok gazdasági hatásai túlmutatnak az alkoholiparon, és a nemzetközi kereskedelmi kapcsolatokra is jelentős hatással lehetnek. Az amerikai gazdasági érdekek és az iparági szereplők szempontjából kulcsfontosságú lesz, hogy milyen megállapodás születik a jövőben.
Kapcsolódó cikkeink
KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >Két korsóval a túlélésért – így zárták a 2024-es évet a hazai kisüzemi sörfőzdék
A hazai kisüzemi sörpiac szereplői 2024-ben többnyire növekvő árbevételről számolhattak…
Tovább olvasom >Tojásválság küszöbén állunk?
Az amerikai és európai piacokon egyaránt áremelkedést tapasztalnak – a…
Tovább olvasom >További cikkeink
WHO: 50 százalékos drágulást sürgetnek a dohány, az alkohol és a cukros üdítők esetében
A következő tíz évben legalább 50 százalékkal kellene növelni a…
Tovább olvasom >Gyorsult az euróövezet gazdasági teljesítményének növekedése júniusban
Gyorsult az euróövezet gazdasági teljesítményének növekedése júniusban az S&P Global…
Tovább olvasom >Így változnak a gyógyszerárak: árkorlátozást vezetett be a kormány
Július 1-jétől életbe lépett a Nemzetgazdasági Minisztérium gyógyszerekre vonatkozó árkorlátozása,…
Tovább olvasom >