Donald Trump tervezett vámjai kihívások elé állítják az amerikai alkoholipart

Szerző: Trademagazin Dátum: 2024. 11. 29. 11:03

Donald Trump, az Egyesült Államok elnökjelöltje, 25%-os vámot javasolt a Kanadából és Mexikóból származó termékekre, amely komoly hatással lehet az amerikai alkoholiparra. A tervezett intézkedés különösen a sör- és tequilagyártókat érintené érzékenyen, továbbá komoly pénzügyi nyomást helyezne a kisebb vállalkozásokra is. Az iparág szereplői már most felkészülnek az esetleges következményekre, miközben a szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a fogyasztók sem kerülhetik el a magasabb árakat – írja a CNN nyomán a Pénzcentrum.

Az áremelkedés elkerülhetetlen

Az alkoholipar képviselői aggodalommal figyelik a vámokkal kapcsolatos fejleményeket. Dave Williams, a Bump Williams Consulting elnöke hangsúlyozta, hogy sok vállalat számára nincs más választás, mint a költségnövekedés áthárítása a fogyasztókra. Még a nagyobb cégek, például a Constellation Brands sem tudnák elkerülni a változásokat. Ez a vállalat olyan népszerű termékeket importál Mexikóból, mint a Modelo és a Corona sörök, valamint a Casa Noble tequila. Az ő esetükben a vámok 16%-os költségnövekedést eredményezhetnek, ami hozzávetőleg 4,5%-os fogyasztói áremelkedést jelentene.

A vámok nemzetközi hatásai

A tervezett vámok más országok válaszlépéseit is magukkal hozhatják. Chris Swonger, a Distilled Spirits Council elnök-vezérigazgatója figyelmeztetett, hogy amikor vámokat vetnek ki importált szeszes italokra, a célországok gyakran válaszként hasonló vámokat alkalmaznak az amerikai exporttermékekre. Ez különösen az amerikai whisky és bourbon exportjára lehet káros hatással, ami az iparág globális versenyképességét is veszélyezteti.

Felkészülés a legrosszabbra

Bár a vámok egyelőre csak tervezeti szinten léteznek, a vállalkozások már most igyekeznek felkészülni a potenciális következményekre. Egyes cégek technológiai fejlesztésekbe és készletfelhalmozásba kezdtek. A New Jersey-i Meximodo étterem és tequila bár például megháromszorozta tequilarendelését, hogy mérsékelje a várható vámok hatását. Saurabh Abrol, a Le Malt Hospitality Group vezérigazgatója elmondta: „Nem akartunk kockáztatni.”

A kézműves sörfőzdék helyzete

A vámok bevezetése nemcsak az importált termékeket érintené. Katie Marisic, a Brewers Association vezető igazgatója arra figyelmeztetett, hogy az amerikai kézműves sörfőzdék is nehéz helyzetbe kerülhetnek, mivel az olyan kulcsfontosságú alapanyagok, mint a kanadai malátaárpa, jelentős drágulásnak néznek elébe. Ez tovább növelheti az amerikai sörgyártók költségeit, ami a végtermék árának emelkedését eredményezné.

Mi lesz a következő lépés?

Az iparági szakértők remélik, hogy a vámokkal kapcsolatos tárgyalások kedvezőbb eredményre vezetnek, és a végső megállapodás figyelembe veszi az amerikai és nemzetközi gazdasági érdekeket is. Addig azonban a vállalkozásoknak fel kell készülniük a legrosszabb forgatókönyvre, miközben a fogyasztók is egyre drágább italokra számíthatnak.

A tervezett vámok gazdasági hatásai túlmutatnak az alkoholiparon, és a nemzetközi kereskedelmi kapcsolatokra is jelentős hatással lehetnek. Az amerikai gazdasági érdekek és az iparági szereplők szempontjából kulcsfontosságú lesz, hogy milyen megállapodás születik a jövőben.

Kapcsolódó cikkeink