Dioxinos tojás miatt ezer farmot zártak be Németországban
Az Európai Unió kéri, hogy Németország részletes tájékoztatást adjon a dioxinnal szennyezett tojás ügyében, amellyel napok óta foglalkozik a német média.
John Dallinak, az EU egészségügyi és fogyasztáspolitikai biztosának szóvivője azt követelte, közöljék, vajon a fertőzött tojásból és húsból került-e más államokba exportra. Ugyanakkor szerinte túlságosan korai lenne exportra vonatkozó tilalmat fontolóra venni.
Johannes Remmel, Észak-Rajna-Vesztfália tartomány fogyasztóvédelemben illetékes minisztere azt követelte, hogy azok, akik felelősek a dioxinmérgezésért, viseljék a következményeket. „Ez egy botrány, és meg kell vitatnunk a politikai következményeket” – hangoztatta Remmel az ARD köztévében. A tárcavezető az élelmiszerlánc biztonságának felülvizsgálatát sürgette.
Dioxinnal szennyezett tojás miatt eddig több mint ezer farmot zártak be és mintegy 8 ezer tyúkot vágtak le Németországban. A keleti tartományok becslése szerint vélhetően 55 tonnányi fertőzött takarmányt használtak fel a baromfi telepeken a gyanúsnak talált, 527 tonnás szállítmányból. Feltehetőleg 100 ezer fertőzött tojás kerülhetett az áruházak polcaira.
Annyi biztos, hogy a fertőzést a takarmányban található zsírok okozták és már az is kiderült, hogy a termék egyik német beszállítója éveken keresztül használt a biodízel gyártásból megmaradt melléktermékeket takarmány készítéséhez. A Harles & Jentzsch cég vezetője, Siegfried Sievert azt mondta: nem gondolta, hogy a felhasznált pálma-, repce- és szójaolaj maradékok károsak lennének. Ugyanakkor a zsírsavakat előállító Petrotec vállalat közölte: termékei kizárólag kenőanyagként és nem élelmezési célokra használhatóak – írja a Deutsche Welle nyomán a Világgazdaság Online.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Egyre korábban indul a karácsonyi szezon: az ár-érték arány a kulcs
Az idei évben a magyarok 40 százaléka hozta előre a…
Tovább olvasom >Prémium legyen, de fenntartható is – a legifjabb generáció elvárásai
A kiskereskedelmi szereplők kénytelenek lesznek egyre nagyobb figyelmet fordítani fenntarthatósági…
Tovább olvasom >Fél év alatt 100 millió forint felajánlást tettek karitatív célokra a fogyasztók a kötelező visszaváltási rendszer révén
A hat hónapja kezdődött és a mindennapok szerves részévé vált…
Tovább olvasom >