Derűre ború?
A legnagyobb hazai cégek gazdasági kilátásait és várakozásait vizsgáló K&H nagyvállalati növekedési index idei első negyedévének kutatási eredményei alapján a tavaly őszi nagy beszakadást követően most visszatért a 2024 első negyedévében mért szintre, vagyis –2 pontra. Ezzel az elmúlt fél évben összesen 11 pontot emelkedett, bár a mutató továbbra is a negatív tartományban maradt.
A cikk a Trade magazin 2025/5. lapszámában olvasható.
Az elmúlt negyedévben felére csökkent azon cégvezetők száma, akik szerint a saját gazdasági kilátásaik romlására számítanak a következő tizenkét hónapban. A friss kutatás szerint már csak minden kilencedik vezető gondolkodik így. Rosszabbat ugyan kevesebben prognosztizálnak, mint korábban, de azért a jobb körülményekben sem bíznak jelentős arányban, hiszen a megkérdezettek közel háromnegyede szerint nem várható érdemi változás a következő időszakban.
Szektor szerint vizsgálva a cégeket, a szolgáltatókra jellemző inkább az optimistább szemlélet. Közel negyedük vár javulást a saját gazdasági helyzetükben, és csak minden tizedik cégvezető gondolta azt, hogy rosszabb helyzetbe kerül a vállalata. Az iparban és a kereskedelemben a javulást várók aránya közel azonos (15-16%), ám az előbbi szektor jóval pesszimistább, hiszen körükben a romló piaci helyzettel kalkulálók aránya eléri a 17%-ot is, míg utóbbiaknál ez mindössze 8%.
A nagyvállalatok több mint egynegyede már növekvő árbevétellel számolt az év első három hónapjában. Profit tekintetében is mérséklődött a borúlátás: 10 százalékponttal esett a csökkenő profittal számolók aránya az előző negyedévhez képest, jelenleg 12%-on áll. Ugyanakkor a többség – a döntéshozók közel háromnegyede – még javulásra nem, csak stagnálásra számít.
A mikrogazdasági kérdéseket vizsgáló vállalati részindex viszont visszatért a pozitív térfélre, és jelenleg 3 ponton áll. A makrotényezőket leképező makrorészindex is megugrott: 18 pontot emelkedett az első negyedévben.
Ám adott a nagy kérdés: zárójelbe teheti-e az emelkedést az amerikai kormányzat által bejelentett vámcsomag, sikerül-e megegyeznie az EU-nak és az USA-nak, vagy újra a mélybe zuhan az index? – tette fel a kérdést Bodor Tibor, a K&H vállalati divíziójának vezetője. //
Kapcsolódó cikkeink
K&H Elemzői kommentár: Élbolyban a forint
A forint, a lengyel zloty és a cseh korona a…
Tovább olvasom >K&H: összefogás a fővárossal a klímasemlegesség jegyében
Budapest Főváros és a K&H Bank aláírta azt az együttműködési…
Tovább olvasom >K&H: anyagi biztonság? nagyon vegyes a kép
A középkorú magyarok 26 százaléka rendelkezik 589 ezer forintos jövedelemmel,…
Tovább olvasom >További cikkeink
GKI elemzés: Miért élnek szűkösebben a magyar háztartások, mint bárki más az EU-ban?
Képzeljük el, hogy minden uniós ország lakói egy nagy áruházban…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >A fogyasztás húzza a gazdaságot
Az Egyensúly Intézet friss előrejelzése szerint a magyar gazdaság idei…
Tovább olvasom >