„Cukorturisták” Szlovákiában
Kilónként 30-70 forinttal is olcsóbb a cukor Szlovákiában, ezért a magyar-szlovák határ mentén lévő települések lakói közül egyre többen mennek kristálycukrot vásárolni a szlovákiai boltokba – közli az MTI. Tornalján, Rozsnyón, Kisújhelyen, Nagykövesden gyakran tízkilószámra vásárolják a cukrot egyes vevők.
Jóval 300 forint fölé kúszott egy kiló cukor kiskereskedelmi ára az elmúlt hetekben, és hiánycikké vált a világpiacon is, ezért a szakemberek szerint az év hátralévő részében tovább drágul. Magyarországon évente több mint 300 ezer tonna cukor fogy, s ebből a kvóta alapján 105 ezer tonnát gyártunk, ezért legalább 200 ezer tonna cukor külföldről érkezik, a szállítási költséggel megemelt áron. A cukrot többnyire euróért szerzi be a Magyar Cukor Zrt. és a hazai nagykereskedők is, így a forint-euró árfolyam is mozgatja az árakat.
A világpiaci cukorhiány oka, hogy az egyik legnagyobb termelő, Brazília az észak-afrikai politikai válság miatti olajhiánytól tartva alig exportál nádcukrot, abból inkább bioetanolt gyárt, elsősorban a városi közösségi közlekedés számára. Ausztráliában az évszázad esőzései, az árvizek, a nagy kiterjedésű tüzek mintegy 2 millió hektáron pusztították el a cukornádültetvényeket. A világkereskedelemben kialakult cukorhiány másik oka Kína és India gazdasági növekedése, az ezzel járó életszínvonal-emelkedés, a növekvő cukorfogyasztás – írja az agromonitor.hu.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Visszaesett az élelmiszerár-emelkedés, nem várható jelentős drágulás év végéig
Az elmúlt két évben meredek élelmiszerár-emelkedést tapasztaltak a fogyasztók Magyarországon,…
Tovább olvasom >Éles árverseny és kihívások a magyar élelmiszeriparban
A magyar élelmiszerpiacon komoly árverseny alakult ki, mivel a forgalom…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelés 7,2 százalékkal csökkent szeptemberben
2024 szeptemberében az ipari termelés volumene 7,2, munkanaphatástól megtisztítva 5,4…
Tovább olvasom >