Cukorból érdemes lehet betárazni
A klímaváltozás negatív hatásai miatt csökken a cukornádtermés világszerte, és a cukorárak jelentős emelkedésére lehet számítani a következő időszakban. Több nagy cukortermelő országot sújtott a szárazság, beleértve Indiát és Thaiföldet is, melyek a legnagyobb cukornádexportőrök között szerepelnek. Az aszályhoz kapcsolódó logisztikai problémák tovább nehezítik a cukor nemzetközi piacra jutását.
A világpiacon az árak tavaly átlagosan 8,9 százalékkal emelkedtek, és az idei évben további 5,6 százalékos drágulásra számítanak. Magyarországon azonban még ennél is nagyobb mértékű a cukorár-emelkedés. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint novemberre éves alapon 49,7 százalékkal nőtt a cukor kiskereskedelmi átlagára.
A magyar cukorgyártás terén is komoly változások zajlanak. Míg a rendszerváltás idején több mint kéttucat cukorgyár működött az országban, jelenleg csak egy, az osztrák Agrana tulajdonában lévő cukorgyár működik Kaposváron. A gyár tervei között szerepel egy termelői csoport létrehozása a vidéken, amely összefogja a kistermelőket. A csoport célja az, hogy közösen erős pozíciót érjenek el az áralkudoások során, és ezzel növeljék a piaci versenyképességüket.
Póczak Balázs, a márokföldi Magyar Cukor Zrt. tulajdonosa a Haszon.hu-nak elmondta, hogy az inputokat mindenki maga szerezheti be, és csak az értékesítés lenne közös. A vasúti szállítás megoldott lenne a közeli lenti vasútállomásról. A termelői csoport létrehozását a cukorgyár is támogatja, és reményeik szerint a közös erőfeszítések eredményeként sikerül majd hatékonyabban megküzdeniük a magas cukorárak kihívásaival.
A magyar cukornádtermelők így készülnek fel a globális cukorárak emelkedésére, és együttműködésük révén remélik, hogy sikeresen alkalmazkodnak az aktuális piaci körülményekhez.
Kapcsolódó cikkeink
A nyerscukor világpiaci ára 2021 óta a legalacsonyabb szintre esett
A nyerscukor tőzsdei jegyzése 2021 nyara óta a legalacsonyabb szintre…
Tovább olvasom >Drágul a szaloncukor: a kakaóbab árának emelkedése is hatással van az ünnepi édességre
A szaloncukor, amely a magyar karácsonyi hagyományok elengedhetetlen része, idén…
Tovább olvasom >Túl sok cukrot esznek a legkisebbek
Az ünnepi szezon közeledtével sok gyermek édességfogyasztása jelentősen megnő, ám…
Tovább olvasom >További cikkeink
GLAMOUR Valentin-napok a ROSSMANN-ban
Február 10-16. között először kerül sor a GLAMOUR Valentin-napok powered…
Tovább olvasom >Új szakmai vezető a DDC Kommunikációs és marketing osztályának élén
2024 decemberétől Slániczné Molnár Ildikó tölti be a Duna-Dráva Cement…
Tovább olvasom >