Csúcson a céges végelszámolások
Az Opten szerint a Covid-járvány vegyes megítélésű hatásaként januárban havi csúcsot döntött a – nyugodt cégbezárást sejtető – végelszámolások szintje, de az alapítások és az induló egyéni vállalkozások száma is rekord-közeli értéket mutatott – olvasható a Népszava Online-on.
Januárban 2049 új, nyugodt cégbezárást valószínűsítő végelszámolást tettek közzé, ami minden idők legmagasabb havi értéke – közli az Opten. Az 1719 törlési eljárás ugyanakkor viszonylag alacsony szint, amit a kényszertörlési tilalom indokolhat. Tartozások hátrahagyásával járó felszámolásból 410-et jelentettek, ami szintén emelkedést mutat.
A 2700-as cégbejegyzési érték az év első hava tekintetében hét éves csúcs. Bár az év eleji alapítási kedv általában lanyha, a mostani adat 12 százalékkal több 2020 igen magas éves átlagánál is – hívja fel a figyelmet a céginformációs szolgáltató elemzője, Pertics Richárd.
A jelenségek változatlanul a koronavírus-járványban eredeztethetők. A munkájukat vesztett alkalmazottak kényszervállalkozásokat alapítanak, ami kevéssé egészséges folyamat. A KATA-szigorítások pedig egyéni vállalkozókat terelnek a céges világba, ami bár lehet fájdalmas, de járhat kedvező hatásokkal is. A folyamatok súlya ugyanakkor még nem egyértelmű. Annál is kevésbé, mert a 9600 új egyéni vállalkozás szintén a legmagasabb havi értékek egyike. A törlések és alapítások eredője a hazai cégek jelenleg 519 ezres táborának további bővülését mutatja és vetíti előre – szögezi le az Opten. (nepszava.hu)
Kapcsolódó cikkeink
Vállalkozásból kevesebb, különbségből több – így alakult a cégszám vármegyénként 2022 és 2024 között
Miközben a vállalkozások száma országosan csökkent, a háttérben teljesen eltérő…
Tovább olvasom >Csökkenő cégszám, lassuló megszűnések – merre tart a magyar vállalkozói szektor?
A társas vállalkozások száma idén már több mint kétezerrel csökkent.…
Tovább olvasom >Árrésstop Magyarországon: Kik az érintettek, és valóban indokolt a kormányzati beavatkozás?
A magyar kormány március 17-től – egyelőre május 31-ig –…
Tovább olvasom >További cikkeink
GKI Elemzés: EU-s források nélkül csak döcögne a hazai gazdaság
Idén május 1-én ünnepeljük uniós csatlakozásunk 21. évfordulóját. EU-s tagságunknak…
Tovább olvasom >NGM: mindig fellépünk az indokolatlan áremelés ellen, a következő hónapokban tovább csökkenhet az infláció
Áprilisban az infláció mértéke 4,2 százalékra, míg az élelmiszerinflációé 5,4…
Tovább olvasom >A vártnál magasabb lett az április infláció
Áprilisban 4,2 százalékos volt az éves infláció, havi szinten pedig…
Tovább olvasom >