Csökkenteni kell a madárinfluenza-járványok kialakulásának kockázatát
A jövőben is arra fogunk törekedni, hogy minden lehetséges módon csökkentsük a madárinfluenza-járványok kialakulásának kockázatát, ennek érdekében hatékony ösztönzőket kívánunk bevezetni minden olyan lépésre, amely csökkenti a kockázatot és növeli a telepek biztonságát, hogy elősegítsük a baromfiágazat biztonságos működését – hangsúlyozta Nagy István agrárminiszter.
A Vajdahunyad várában pénteken megrendezett 10. Baromfi Világnap szakmai konferencián Nagy István kiemelte, hogy mivel a vírus már mind a vándorló, mind a hazai vadmadarakban jelen van, egész évben folyamatos veszélyt jelent. Az állategészségügyi hatóság minden járvány kitörésekor haladéktalanul megtesz mindent a betegség mielőbbi felszámolásáért – tette hozzá, majd úgy folytatta: gyanú esetén is ártalmatlanítják az érintett állományokat, időszakonként zárt tartást rendelnek el és járványvédelmi minimum feltételeket írnak elő. Az agrárminiszter elmondta: a legutóbbi járvány súlyossága és területi kiterjedése rámutatott arra, hogy a madárinfluenza endémiás jelleggel szinte folyamatosan jelen lesz hazánkban, Európában és a világ számos térségében. Nagy István hangoztatta, hogy „büszkék lehetünk az agrárium fejlődési ívére 2010-től napjainkig, hiszen nemzetközi összehasonlításban is kiemelkedően növekedett a termelékenység”. Magyarországon már ma is vannak olyan gazdálkodók és agrárvállalkozások, amelyek termelési mutatóikban versenyképesek a nyugat-európai élmezőnnyel – fűzte hozzá. Azt mondta, egyvalamiben azonban további előrelépésre van szükség, ez pedig a hozzáadott érték, amit növelni kell a jövedelmezőség és a versenyképesség erősítése érdekében. „Az a vállalásunk, hogy a termőföldtől az asztalig magyar kézben tartjuk a termelést és növeljük a magyar hozzáadott értéket” – fogalmazott, majd hozzátette, hogy 2027-ig mintegy 4300 milliárd forintot fordítanak a magyar vidék, a magyar mezőgazdaság és élelmiszeripar fejlesztésére.
Arról is beszélt, hogy a baromfiágazat a sertéságazat mellett a legversenyképesebb és egyben a legnagyobb koncentrációval rendelkező állattenyésztési ágazat Magyarországon
Leszögezte, hogy a baromfiágazatba való befektetés megtérülése kiemelkedő, amivel ráadásul hosszú távon számolhatnak az ágazati szereplők, a baromfihús ugyanis az egész világon az egyik legnépszerűbb fehérjeforrás, melynek kereslete folyamatosan nő. A kormány képviseletében megerősítette, hogy minden eszközzel támogatják a Magyarország élelmezésbiztonságához alapvetően hozzájáruló állattenyésztőket, beleértve a baromfitartó gazdálkodókat.
Nagy István áttekintést adott az állattenyésztőket érintő pályázatokról
Arra is kitért, hogy a Vidékfejlesztési Program támogatásainak is köszönhetően európai összevetésben dinamikusan bővült az állattenyésztés teljesítménye. „A legfrissebb uniós adatok alapján a tagállamok közül a sertés- és baromfivágásszámot tekintve az ötödik, a tejfelvásárlás esetében pedig a második legmagasabb növekedést produkáltuk 2024 januárjától novemberig” – ismertette.
„Az élősúlyban számított vágások területén tavaly a baromfi esetében 6,1 százalékos növekedést értünk el” – mutatott rá. Megjegyezte, hogy a Vidékfejlesztési Program idén pénzügyileg is lezárul, és a Közös Agrárpolitika (KAP) Stratégiai Terv váltja, aminek forráskerete csaknem 5400 milliárd forint, amelyből a vidékfejlesztés a 80 százalékos nemzeti kiegészítő finanszírozásnak köszönhetően 2900 milliárd forintot tesz ki. A folyamatosan frissülő felhívások a kap.gov.hu honlapon olvashatóak – tudatta az agrárminiszter.
MTI
Kapcsolódó cikkeink
Nagy István: jó minőségű dinnyével indul a magyar dinnyeszezon
A tavalyihoz képest a dinnyeimport mennyisége 51 százalékkal csökkent, ami…
Tovább olvasom >Ingyen biztosítja a kormány a gazdáknak az öntözővizet
A kormány ingyenesen biztosítja a gazdák számára az öntözővizet azzal,…
Tovább olvasom >Az éghajlatváltozás az élelmezésbiztonság egyik legnagyobb kockázata
Hazánk vízgazdálkodási stratégiával, valamint a precíziós öntözéstechnológiák támogatásával csökkenti az…
Tovább olvasom >További cikkeink
GKI elemzés: Miért élnek szűkösebben a magyar háztartások, mint bárki más az EU-ban?
Képzeljük el, hogy minden uniós ország lakói egy nagy áruházban…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >A fogyasztás húzza a gazdaságot
Az Egyensúly Intézet friss előrejelzése szerint a magyar gazdaság idei…
Tovább olvasom >