Csökkentené a Vidékfejlesztési Minisztérium Magyarország élelmiszerpiaci kiszolgáltatottságát
Csökkenteni kell Magyarország élelmiszerpiaci kiszolgáltatottságát, az alapvető élelmiszereknél kialakult nettó importőri pozícióból az önellátás felé kell elmozdulni – mondta Czerván György, a Vidékfejlesztési Minisztérium agrárgazdaságért felelős államtitkára pénteken Tihanyban.
Az államtitkár a cukoripari találkozón tartott előadásában kiemelte, hogy az alapvető élelmiszerek közül különösen a cukor tekintetében kiszolgáltatott az ország, a kormány célja ezért, hogy legyen elegendő cukor elérhető áron. Magyarországnak fel kell készülnie a jelenlegi európai uniós kvótarendszer 2014-es változása utáni időszakra. Hangsúlyozta, hogy a privatizáció miatt a 12 cukorgyárból mára már csak egyetlen működik Magyarországon, és az is külföldi cég, az Agrana tulajdonában van.
A cukoripar megszűnése nem a termelők hibája, mert ők a végsőkig küzdöttek a cukorrépatermelés folytatásáért – mondta Czerván György. „Parlamenti vizsgálóbizottság felállítására van szükség, hogy megtudjuk, mi történt a cukorgyárainkkal, és miért adtuk vissza a cukorkvóta 75 százalékát Brüsszelnek” – mondta. A hazai és külföldi cukoripari szereplők előtt tartott előadásában szólt arról is, hogy egy mezőgazdasági termelőüzem vezetőjeként az EU 2006-os cukorreformját a termelők oldaláról tapasztalta, s az akkori döntés meghozatalakor az unió „fordítva ült a lovon”.
„Az akkori döntésből tanulni kell, a jogszabályokat az unióban hozzák, de mi vagyunk az unió.” Hangsúlyozta, hogy a döntéshozatalba való beavatkozásra a közös agrárpolitika (KAP) reformjának jelenleg is zajló vitája kiváló lehetőséget ad, az erről a magyar elnökség idején a tagállamok által minősített többséggel elfogadott elnökségi következtetés a tükrözi a magyar agrárpolitikai célokat.
A cukorágazatra a néhány hónapja bekövetkezett rendkívüli áremelkedés irányította rá a figyelmet, s a hazai fogyasztásnak a jelenleg érvényes uniós kvóta értelmében csak az egyharmadát – 105 ezer tonnát – állítjuk elő itthon. Az alapvető élelmiszereket – közöttük a cukrot – jelenleg terhelő 25 százalékos áfa csökkentésének lehetőségéről szólva Czerván György kiemelte: komoly kormányzati erőfeszítés van az adókulcs csökkentésére, de a költségvetés jelenlegi helyzete – a hiány 3 százalékon tartása – erősen beszűkíti a mozgásteret.
Az adókulcs radikális – 25 százalékról 5 százalékra – történő csökkentése középtávon gazdaságfehérítő hatású, de rövidtávon óriási bevételkiesést okoz az államnak – tette hozzá. Az Európai Unió is tett erőfeszítéseket a cukorpiaci problémák csökkentésére, de addigra már lecsengett az árrobbanás okozta hisztéria – fogalmazott az agrárgazdaságért felelős államtitkár. Elmondta, hogy az ország kiszolgáltatottságának csökkentésére 2014-ig részletes tervet dolgoznak ki, ebben a kormányzat az egyetlen magyar gyár tulajdonosára, az Agrana cégcsoportra számít – írja az MTI nyomán a ProfitLine.hu.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
GKI elemzés: Miért élnek szűkösebben a magyar háztartások, mint bárki más az EU-ban?
Képzeljük el, hogy minden uniós ország lakói egy nagy áruházban…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >A fogyasztás húzza a gazdaságot
Az Egyensúly Intézet friss előrejelzése szerint a magyar gazdaság idei…
Tovább olvasom >