Csökkentené a Vidékfejlesztési Minisztérium Magyarország élelmiszerpiaci kiszolgáltatottságát
Csökkenteni kell Magyarország élelmiszerpiaci kiszolgáltatottságát, az alapvető élelmiszereknél kialakult nettó importőri pozícióból az önellátás felé kell elmozdulni – mondta Czerván György, a Vidékfejlesztési Minisztérium agrárgazdaságért felelős államtitkára pénteken Tihanyban.
Az államtitkár a cukoripari találkozón tartott előadásában kiemelte, hogy az alapvető élelmiszerek közül különösen a cukor tekintetében kiszolgáltatott az ország, a kormány célja ezért, hogy legyen elegendő cukor elérhető áron. Magyarországnak fel kell készülnie a jelenlegi európai uniós kvótarendszer 2014-es változása utáni időszakra. Hangsúlyozta, hogy a privatizáció miatt a 12 cukorgyárból mára már csak egyetlen működik Magyarországon, és az is külföldi cég, az Agrana tulajdonában van.
A cukoripar megszűnése nem a termelők hibája, mert ők a végsőkig küzdöttek a cukorrépatermelés folytatásáért – mondta Czerván György. „Parlamenti vizsgálóbizottság felállítására van szükség, hogy megtudjuk, mi történt a cukorgyárainkkal, és miért adtuk vissza a cukorkvóta 75 százalékát Brüsszelnek” – mondta. A hazai és külföldi cukoripari szereplők előtt tartott előadásában szólt arról is, hogy egy mezőgazdasági termelőüzem vezetőjeként az EU 2006-os cukorreformját a termelők oldaláról tapasztalta, s az akkori döntés meghozatalakor az unió „fordítva ült a lovon”.
„Az akkori döntésből tanulni kell, a jogszabályokat az unióban hozzák, de mi vagyunk az unió.” Hangsúlyozta, hogy a döntéshozatalba való beavatkozásra a közös agrárpolitika (KAP) reformjának jelenleg is zajló vitája kiváló lehetőséget ad, az erről a magyar elnökség idején a tagállamok által minősített többséggel elfogadott elnökségi következtetés a tükrözi a magyar agrárpolitikai célokat.
A cukorágazatra a néhány hónapja bekövetkezett rendkívüli áremelkedés irányította rá a figyelmet, s a hazai fogyasztásnak a jelenleg érvényes uniós kvóta értelmében csak az egyharmadát – 105 ezer tonnát – állítjuk elő itthon. Az alapvető élelmiszereket – közöttük a cukrot – jelenleg terhelő 25 százalékos áfa csökkentésének lehetőségéről szólva Czerván György kiemelte: komoly kormányzati erőfeszítés van az adókulcs csökkentésére, de a költségvetés jelenlegi helyzete – a hiány 3 százalékon tartása – erősen beszűkíti a mozgásteret.
Az adókulcs radikális – 25 százalékról 5 százalékra – történő csökkentése középtávon gazdaságfehérítő hatású, de rövidtávon óriási bevételkiesést okoz az államnak – tette hozzá. Az Európai Unió is tett erőfeszítéseket a cukorpiaci problémák csökkentésére, de addigra már lecsengett az árrobbanás okozta hisztéria – fogalmazott az agrárgazdaságért felelős államtitkár. Elmondta, hogy az ország kiszolgáltatottságának csökkentésére 2014-ig részletes tervet dolgoznak ki, ebben a kormányzat az egyetlen magyar gyár tulajdonosára, az Agrana cégcsoportra számít – írja az MTI nyomán a ProfitLine.hu.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
GKI: Romló bizalmi indexek és gazdasági kilátások Magyarországon
Novemberben mind az üzleti szféra, mind a fogyasztók pesszimistábbá váltak…
Tovább olvasom >Negyvenhét éves csúcsot döntött az arabica kávé ára
Az arabica kávé határidős jegyzése 47 éve nem látott szintre,…
Tovább olvasom >Százharminc új járművel készül a megnövekedett ünnepi forgalomra a Magyar Posta
A Magyar Posta több mint 7 millió csomag kézbesítésére számít…
Tovább olvasom >