Csökkentek a termelői árak januárban az euróövezetben és az EU-ban havi és éves szinten
Havi és éves összevetésben is csökkentek a termelői árak januárban az euróövezetben és az Európai Unióban – áll az EU statisztikai hivatala, az Eurostat kedden ismertetett közleményében.
Januárban az euróövezetben az elemzői várakozások átlagában szerepelt 0,1 százaléknál nagyobb mértékben, 0,9 százalékkal csökkentek a termelői árak decemberhez képest, amikor szintén 0,9 százalékos csökkenést mértek.
Az EU-ban a havi szintű termelői árcsökkenés szintén 0,9 százalék volt decemberrel összevetve, amikor 0,8 százalékos csökkenést jegyeztek fel. Az euróövezetben az energiaárak havi bázison 2,9 százalékkal csökkentek a decemberi 2,3 százalék csökkenés után. Az EU-ban pedig a csökkenés 2,3 százalékról 2,5 százalékra gyorsult.
Energiaárak nélkül a termelői árak az euróövezetben 0,2 százalékkal nőttek havi szinten a decemberi 0,1 százalék csökkenés után, az EU-ban pedig a decemberi 0,2 százalék csökkenést követően januárban 0,2 százalékos emelkedést mértek.
Éves szinten a termelői árak csökkenése az euróövezetben a decemberi 10,7 százalékos esésről 8,6 százalékra lassult januárban, ugyanez az EU-ban 10 százalék csökkenésről 8,4 százalék csökkenésre mérséklődött.
Havi szinten Szlovákiában mérték a legnagyobb termelői árcsökkenést, 14,3 százalékosat, majd Lengyelországban 3 százalékosat és Ausztriában 2,2 százalékosat. Decemberhez képest a termelői árak a legnagyobb mértékben Észtországban nőttek, 5,3 százalékkal, illetve Írországban 4 százalékkal és Csehországban 2,4 százalékkal.
A legnagyobb éves szintű csökkenés Írországban (-21,5 százalék), Bulgáriában (-17,8 százalék) és Lettországban (-12,3 százalék) volt januárban. A termelői árak éves összevetésben Luxembourgban nőttek a legjelentősebben, 15 százalékkal, Máltán 0,7 százalékkal és Szlovéniában 0,3 százalékkal.
Kapcsolódó cikkeink
Fogyó cégszámok, tartós félmilliós határ
2024-ben a társas vállalkozások száma várhatóan 12 ezerrel csökken, miközben…
Tovább olvasom >Varga Mihály: a jegybank elsődleges célja az árstabilitás fenntartása
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) elsődleges célja az árstabilitás elérése…
Tovább olvasom >Portfolio.hu: olyan bérrobbanás zajlik Magyarországon, amire alig van példa az EU-ban
Az Eurostat friss felmérése szerint az Európai Unión (EU) belül…
Tovább olvasom >További cikkeink
Master Good, Nestlé Hungária, Tesco Magyarország az idei győztes sorrend
A Trade magazin idén másodszor hirdette meg a Karácsonyi tv-reklámok…
Tovább olvasom >Átadásra kerültek a CO-OP Star idei Ezüstfenyő és Ezüstcsillag díjai
Ahogy minden évben karácsony előtt, úgy idén is, december közepén…
Tovább olvasom >Fogyó cégszámok, tartós félmilliós határ
2024-ben a társas vállalkozások száma várhatóan 12 ezerrel csökken, miközben…
Tovább olvasom >