Csökkent havi szinten a kiskereskedelmi forgalom Németországban júliusban
A várakozásokkal ellentétben nem emelkedett, hanem csökkent a kiskereskedelmi forgalom Németországban júliusban az előző hónaphoz képest, ami lehűti azokat a reményeket, hogy a koronavírus-járvány okozta sokk után a háztartások fogyasztása erőteljes gazdasági fellendülést eredményezhet a harmadik negyedévben.
A német szövetségi statisztikai hivatal (Destatis) szerdán közzétett előzetes adatai szerint naptári és szezonális kiigazítással számolva a kiskereskedelmi forgalom reálértéken 0,9 százalékkal, nominális értéken pedig 0,3 százalékkal csökkent júliusban az előző hónaphoz képest.
Elemzők jobb adatot vártak, arra számítottak, hogy az árhatások kiszűrésével, azaz reálértéken, 0,5 százalékkal emelkedik a kiskereskedelmi forgalom a júniusban mért 1,9 százalékos visszaesés után.
Éves összevetésben az árhatások kiszűrésével, 4,2 százalékkal, nominálisan – árhatások kiszűrése nélkül – pedig 5,6 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom. Elemzők reálértéken 3 százalékos emelkedést vártak az előző havi 6,7 százalékos növekedés után.
Idén és tavaly is 27 napon voltak nyitva az üzletek áprilisban.
Az élelmiszerek, üdítőitalok és dohányáruk forgalma éves összevetésben reálértéken 4,2 százalékkal, nominális értéken pedig 7,2 százalékkal nőtt. Az élelmiszereket nem számítva reálértéken 4,4 százalékkal, nominális értéken pedig 5,1 százalékkal bővült a forgalom.
Az euróövezet legnagyobb gazdaságában január-júliusban reálértéken 2,6 százalékkal, nominális értéken pedig 3,8 százalékkal emelkedett a kiskereskedelmi forgalom a tavalyi azonos időszakához képest.
Németország hazai összterméke rekordmértékben csökkent a második negyedévben, miután a koronavírus-járvány szinte teljes egészében megbénította a gazdaságot. Az első negyedévvel összevetve 9,7 százalékkal, éves összehasonlításban pedig 11,3 százalékkal esett vissza a gazdaság teljesítménye április-júniusban.
A német kormány arra számít, hogy a gazdaság V-alakú pályát fut be, mivel az adatok tanúsága szerint a történelmi léptékű visszaesés után megkezdődött a kilábalás, méghozzá a korábban vártnál gyorsabban és ütemesebben. A GDP a korábban valószínűsített 6,3 százalék helyett 5,8 százalékkal csökkenhet az idén, de jövőre a korábban vártnál kisebb – 5,2 százalékos helyett 4,4 százalékos – növekedés következhet. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Gyümölcslékoncentrátum-gyártót vásárolt az Eckes-Granini Németországban
Európa egyik vezető gyümölcslégyártója, az Eckes-Granini megvásárolta Németországban a gyümölcsital-koncentrátumok…
Tovább olvasom >Piactér-koncepciójával a szupermarketizáció útjára lépett a Penny Németországban
A Penny németországi piactér-koncepciója evolúciós lépés a szupermarketizáció útján. A…
Tovább olvasom >Ismert YouTube sztár adományozta egy berlini Edeka üzlet teljes készletét rászorulóknak
MrBeast, a világ egyik legismertebb YouTube-sztárja, egy berlini Edeka üzlet…
Tovább olvasom >További cikkeink
A nagy élelmiszerláncok többsége nyitva tartja üzleteit december 24-én délig
A nagy élelmiszerláncok többsége nyitva tartja üzleteit december 24-én, a…
Tovább olvasom >Fogyasztóvédelmi kiválóságok díjazása: elismerték a 2024. év legjobbjait
Az idei év kiemelkedő fogyasztóvédelmi referensei és különdíjazottjai vehették át…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelés 0,2 százalékkal mérséklődött októberben
Októberben az ipari termelés volumene 0,2, munkanaphatástól megtisztítva 3,1 százalékkal…
Tovább olvasom >