Csökkent az EU áruforgalmi többlete az Egyesült Államokkal szemben
Csökkent az Európai Unió áruforgalmi többlete az Egyesült Államokkal szemben az idei első negyedévben, a kínai viszonylatban viszont nőtt a hiány az Európai Unió statisztikai hivatala (Eurostat) által csütörtökön közzétett előzetes adatok szerint.
Szezonális kiigazítások nélkül számolva az Európai Unió exportja az Egyesült Államokba január-márciusban 8,2 százalékkal 107,3 milliárd euróra, importja pedig 16,3 százalékkal 73,4 milliárd euróra emelkedett. A többlet 33,9 milliárd euró lett, csökkent az egy évvel korábbi 36,2 milliárd euróhoz képest.
Az unió Kínába irányuló áruexportja 11,3 százalékkal, 53,2 milliárd euróra, importja pedig 8,3 százalékkal 102,6 milliárd euróra nőtt. A mérleg deficitje 49,4 milliárd euróra nőtt az egy évvel korábbi 46,9 milliárd euróról.
Az EU 28 tagállama az idei első negyedévben összességében 24 milliárd eurós hiányt halmozott fel a világ többi részével folytatott árukereskedelemben, jóval meghaladva az egy évvel korábbi 9,6 milliárd eurós deficitet. Az export értéke 3,1 százalékkal 483,6 milliárd euróra, az importé pedig 6,1 százalékkal 507,6 milliárd euróra nőtt.
Alapvetően az energiaimport okozta a deficit növekedését, főleg az Oroszországból és Norvégiából importált energiatermékek értéke emelkedett.
Mindazonáltal a legmeredekebb mozgás a Törökországgal és Dél-Koreával való árukereskedelemben alakult ki: a többletek veszteségekbe fordultak át, török viszonylatban 3,5 milliárdos plusz helyett 2,8 milliárdos mínuszt, a dél-koreainál pedig 400 millió euró többlet helyett 1,5 milliárd euró veszteséget mutatott a mérleg március végére.
Csak márciust tekintve az Európai Unió 28 tagállama 173,4 milliárd euró értékben exportált javakat szerte a világba, ez éves összevetésben 1,2 százalékos emelkedést jelent. A termékimport 6,4 százalékkal 170,4 milliárd euróra emelkedett. A többlet 2,9 milliárd eurót tett ki, jelentősen csökkent az egy évvel korábbi 11,2 milliárd euróhoz képest.
Az euróövezet termékexportja márciusban szezonális kiigazítások nélkül számolva az egy évvel korábbihoz képest 3,1 százalékkal 205,6 milliárd euróra, importja pedig 6,0 százalékkal 183,1 milliárd euróra nőtt. Az euróövezetnek így 22,5 milliárd eurós kereskedelmi mérlegtöbblete alakult ki. Egy hónappal korábban, februárban 17,9 milliárd euróra, tavaly márciusban pedig 26,9 milliárd euróra rúgott a többlet. Elemzők 19,9 milliárdot vártak márciusról.
Az idei első negyedévben az euróövezet áruexportja éves szinten 3,9 százalékkal, 575,6 milliárd euróra, importja pedig 4,8 százalékkal 532,2 milliárd euróra nőtt. Az árukereskedelmi többlet 43,5 milliárd euróra rúgott, csökkent az egy évvel korábbi 46,5 milliárd euróhoz képest.
Magyarország áruexportja január-márciusban 7 százalékkal, 28,3 milliárd euróra, importja ugyancsak pedig 7 százalékkal, 26,6 milliárd euróra emelkedett. Az árukereskedelmi mérleg többlete 1,6 milliárd euróra rúgott, nőtt a tavaly első negyedévi 1,5 milliárd euróhoz képest. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
GKI elemzés: Távolabb vagyunk az eurózóna tagságtól, mint 10 éve
Magyarország az Európai Unióba való belépésével kötelezettséget vállalt az euró…
Tovább olvasom >Eurostat: tovább emelkedett az online platformokon rövid távra foglalt vendégéjszakák száma az EU-ban
Tovább emelkedett az online platformokon rövid távra foglalt vendégéjszakák száma…
Tovább olvasom >2025. január 1-jétől kötelező feltüntetni a diófélék és szárított gyümölcsök származási helyét
A jövő év elejétől bizonyos diófélék és szárított gyümölcsök csomagolásán…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: novemberben a kiskereskedelmi forgalom az előző év azonos időszakit 4,1, az előző havit 0,6 százalékkal haladta meg
2024. novemberben a kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers adat szerint…
Tovább olvasom >NGM: láthatóan kezd visszatérni a lakosság bizalma
A kormány azon dolgozik, hogy a gazdaság jobban teljesítsen, így…
Tovább olvasom >Fidelity Kitekintés 2025: Az USA készen áll a reflációra
A republikánusok fölényes győzelme a novemberi választásokon jelentősen megváltoztatta a…
Tovább olvasom >