Csökkent a mezőgazdasági gépek, nőtt az alkatrészek forgalma az első fél évben
Az egyéni gazdaságok és a társas vállalkozások 92,4 milliárd forint értékben vásároltak új mezőgazdasági gépeket és eszközöket az első fél évben, ami 1 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. Alkatrészekre 35 milliárd forintot fordítottak, ez 15 százalékos növekedés a bázisidőszakhoz képest – derül ki az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) kiadványából.
Az AKI összefoglalója szerint a mezőgazdasági géppark egyre korszerűbb az elmúlt években tapasztalt lendületes fejlődésnek és gépcseréknek köszönhetően. Megjegyzik, hogy a mezőgazdasági gépek és alkatrészek értékesítése az előző években tapasztalt dinamikus növekedés után 2020-ban újabb rekordot ért el, meghaladta a 256 milliárd forintot. Arra számítanak, hogy az idén a kedvező tendencia folytatódik, amiben szerepet játszanak a pályázatok is, az agrárvállalkozások ugyanis kedvező finanszírozási lehetőségekkel élhetnek 2021-ben is. Árnyalhatja ugyanakkor a képet, hogy a mezőgazdasági gépek árai hosszabb távon emelkednek – teszik hozzá.
A végfelhasználóknak történő mezőgazdasági gép- és eszközértékesítések 69 százalékát az első fél évben 10 cég bonyolította le. A három legnagyobb vállalkozás az összes magyarországi mezőgépeladás 51 százalékát adta 2021. január-júniusban. Az első tíz cég 2021. első félévi részesedése 3, a három legnagyobb vállalkozásé 6 százalékponttal csökkent az egy évvel korábbihoz képest.
A mezőgazdasági termelők továbbra is az erőgépek beszerzésére fordították a legtöbbet, ez a kategória az első hat hónapban a mezőgazdasági gépberuházások összértékének 58 százalékát adta. A teljes értékesítésen belül a traktorok 35, a gabonakombájnok 13 százalékos arányt képviseltek
A kiadvány szerint a legtöbb traktormárkából a hazai piacon bő a választék, amelyekből 2021 első hat hónapjában az előző évinél 123-mal több, 1443 új kerekes traktor frissítette a gépparkot 31,3 milliárd forint értékben.
A gabonakombájn-piac zsugorodott, az idén júniusig 32 százalékkal kevesebb, 119 új arató-cséplő gép került a gazdaságokba, míg a múlt év első felében 176 kelt el. Az eladások közel 12 milliárd forint összértéke 26 százalékkal maradt el az előző időszakitól. Az önjáró rakodók értékesítése 4 százalékkal csökkent 2020 első fél évéhez képest. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Tájékoztatót adott ki az ENAR adatok támogatáspolitikai felhasználásról az Agrárminisztérium
Az uniós forrásból finanszírozott állatalapú támogatások esetében elvárás az állatok…
Tovább olvasom >Egyhangú támogatást kapott a 2027 utáni gazdaközpontú agrárpolitika
Az EU-tagállamok agrárminiszterei tanácsi következtetéseket fogadtak el a 2027 utáni…
Tovább olvasom >Lassú, de folyamatos növekedés jellemzi a napraforgó termelői árát
Az Oil World szakértői a 2023/2024. évihez képest 9 százalékkal…
Tovább olvasom >További cikkeink
A nagy élelmiszerláncok többsége nyitva tartja üzleteit december 24-én délig
A nagy élelmiszerláncok többsége nyitva tartja üzleteit december 24-én, a…
Tovább olvasom >Orbán Viktor: Gazdasági fellendülés és történelmi lehetőségek 2025-re
Péntek reggel Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth Rádióban ismertette a…
Tovább olvasom >Fogyasztóvédelmi kiválóságok díjazása: elismerték a 2024. év legjobbjait
Az idei év kiemelkedő fogyasztóvédelmi referensei és különdíjazottjai vehették át…
Tovább olvasom >