Csökkenhet az élelmiszerlánc-felügyeleti díj
Még nincs egyezség Brüsszellel az élelmiszerlánc-felügyeleti díj mértékéről, de az új közteher várhatóan kisebb lesz, mint a korábbi – írja a hirtv.hu. Becslések szerint 20 milliárd forinttól eshet el az államkassza.
„Egyelőre az Európai Bizottsággal tárgyalásban vagyunk. Az Európai Bizottság a progresszív élelmiszer-felügyeleti díjat, tehát hogy a kisvállalkozások kevesebbet fizessenek, ezt nem támogatja. Most az Európai Bizottsággal azon egyeztetünk, hogy mi lenne az a díj, ami mindenki számára elfogadható lenne. Nyilván a magyar piaci szereplők száma a kormány számára a legfontosabb, és a magyar piaci szereplőket, magyar élelmiszerpiacnak a résztvevőit, vállalkozásokat, kereskedéseket szeretnénk megvédeni a magyar élelmiszer-felügyeleti díjtól. Az eljárás költségét azonban viselni kell, vagy ahhoz hozzá kell járulni” – mondja Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter.
Az élelmiszerlánc-felügyeleti díj alkalmazását Brüsszel azért függesztette fel, mert úgy ítélték meg, a magyar sávos szabályozás diszkriminálja a nagyobb cégeket: azaz nekik sokkal többet kell fizetniük, mint a kisebb láncoknak. A magyar kormány újabb javaslata becslések szerint azt jelentheti, hogy 20 milliárd forint marad a legnagyobb áruházláncok zsebében.
„Egy áruház-felújítás, egy új, modern informatikai berendezés, egy beruházás megvétele, megszervezése, előkészítése, itt nyilván kisebb dolgokra kell gondolni, bármi előfordulhat. Gyakorlatilag ami költség létezik egy áruháznál, arra bármelyikre fordíthatják ezt a pénzt, nyilván ez vállalkozásonként változó. De hangsúlyozni kell, hogy döntést akkor tudnak hozni a cégek, ha az Országgyűlés is megalkotta az új szabályokat” – nyilatkozta a Hír TV-nek az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára. Vámos György szerint az áruházláncok akkor tudnak végleges döntést hozni, ha a brüsszeli tárgyalások után a parlament is megszavazza az új, kompromisszumos díjfizetési kulcsokat. Ez azonban még hónapokig eltarthat. (hirtv.hu)
Kapcsolódó cikkeink
Az EU 140 millió eurót fektet generatív mesterséges intelligencia bevezetésére az agrár-élelmiszeriparban is
Az Európai Bizottság négy új pályázati felhívást tett közzé a…
Tovább olvasom >Bővült az EU baromfihúsexportja
Az Európai Bizottság adatai szerint az unió (EU27) baromfihúsexportja 9…
Tovább olvasom >EU irányelv: jövőre megtudhatjuk, mennyit keresnek a kollégáink
A bérek átláthatóságára kidolgozott európai uniós irányelv célkitűzéseit 2026. június…
Tovább olvasom >További cikkeink
Még mindig lehet spórolni, de nem minden árrésstopos terméken
Bár a magyarországi árrésstopok hatása kezd érezhetővé válni a hazai…
Tovább olvasom >Több mint 13 tonna adomány gyűlt össze a NOE és a CBA közös húsvéti akcióján
Több mint 13 tonna adomány gyűlt össze a Nagycsaládosok Országos…
Tovább olvasom >Alkoholmentes korszakváltás: kihívások és lehetőségek a söripar globális porondján
Geopolitikai akadályokkal és új fogyasztói trendekkel néz szembe az európai…
Tovább olvasom >