Csökkenéssel kezdte az évet a GKI-Erste konjunktúraindex
Magas szintről, de érezhetően mérséklődött januárban a GKI-Erste konjunktúra-index (szezonális hatásoktól megtisztított) értéke. A GKI (www.gki.hu) által, az EU támogatásával végzett felmérés szerint az üzleti és fogyasztói várakozások egyaránt romlottak; az üzletiek 2014 ősz elején, a fogyasztóiak pedig több mint egy éve, 2013 őszén voltak utoljára ilyen szinten.
Az üzleti szférán belül ugyan minden ágazat várakozásai kedvezőtlenebbek lettek, de az építőipar kivételével még minden ágazatban több a javulásra, mint a romlásra számító cég. Az iparban csak az elmúlt időszaki termelés megítélése javult valamelyest decemberhez képest, a termelési kilátásokról, a rendelésállományról és a készletekről alkotott vélemény rosszabb lett. Az építőipari bizalmi index januárban tíz havi mélypontjára esett. Az előző háromhavi termelés megítélése valamelyest javult, a rendelésállományé viszont jelentősen romlott. A kereskedelmi bizalmi index a decemberi enyhe csökkenést követően érezhetően továbbesett, de továbbra is bennmaradt az elmúlt egy évet jellemző viszonylag keskeny sávban. Az eladási pozíció megítélése enyhén csökkenő készletszint mellett kissé javult, a várható rendelések minősítése azonban látványosan pesszimistább lett. A szolgáltatói bizalmi index januárban a novemberi szintre csökkent. Ezt főleg az üzletmenet romló megítélése okozta, de elmúlt időszaki forgalmat ugyancsak rosszabbnak látták a válaszolók. A várható forgalomról alkotott vélemény viszont kissé kedvezőbb lett.
A foglalkoztatási szándék az ipari és szolgáltató cégeknél romlott, az építőiparban és a kereskedelemben viszont javult. A lakosság munkanélküliségtől való félelme erősödött. Az áremelési törekvés az iparban és a szolgáltató szférában visszafogottabb lett.Az építőiparban az elmúlt évekre jellemző tendenciától eltérően az áremelést tervező cégek kerültek enyhe többségbe. A válaszadó vállalatok csaknem háromnegyede azonban továbbra is stabil árakra számít.A kereskedelmi cégek körében egy hónap alatt jelentősen növekedett az áremelést tervezők aránya, miközben az árnövelés átlagos mértéke nem változott. A fogyasztók inflációs várakozása viszont tovább enyhült. A magyar gazdaság kilátásainak megítélése az iparban és a fogyasztók körében kissé, a többi ágazatban látványosan romlott.
A GKI fogyasztói bizalmi index januárban az előző háromhavi mérséklődést követően lassuló ütemben, de tovább csökkent, s elérte a 2013. őszi szintet. A lakosság saját pénz-ügyi helyzetének és megtakarítási képességének következő egy évét is rosszabbnak ítélte, mint decemberben.
Kapcsolódó cikkeink
GKI elemzés: Keresetek – mennyi az annyi?
Az utóbbi hónapok egyik leggyakoribb kérdése, hogy a rendkívül magas…
Tovább olvasom >Az EU és a Mercosur-országok politikai megállapodásra jutottak a tervezett szabadkereskedelmi megállapodásról
Az Európai Bizottság és a Mercosur-országok képviselői lezárták a szabadkereskedelmi…
Tovább olvasom >Magasak a lakosság árvárakozásai: alig változnak az inflációs illúziók
2022–23-ban az árak növekedése állt a közbeszéd középpontjában, ám ez…
Tovább olvasom >További cikkeink
A nagy élelmiszerláncok többsége nyitva tartja üzleteit december 24-én délig
A nagy élelmiszerláncok többsége nyitva tartja üzleteit december 24-én, a…
Tovább olvasom >Fogyasztóvédelmi kiválóságok díjazása: elismerték a 2024. év legjobbjait
Az idei év kiemelkedő fogyasztóvédelmi referensei és különdíjazottjai vehették át…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelés 0,2 százalékkal mérséklődött októberben
Októberben az ipari termelés volumene 0,2, munkanaphatástól megtisztítva 3,1 százalékkal…
Tovább olvasom >