Csemegekukorica termesztés Magyarországon: gondot okoz a hőség

Nem lehet eleget öntözni
Terméskilátások és öntözés
A legkorábbi, öntözés nélküli vetések átlag alatti termést hoztak, de július elejétől október közepéig, a főszezonban, az ellenállóbb, öntözött fajták esetében már javulnak a termésátlagok. A szakember szerint reménykednek abban, hogy legalább átlagos termést sikerül elérni, de a tavalyi rekord valószínűleg nem fog megismétlődni.
Időjárás hatása a termésre
Pásztor Tamás elmondta, hogy az elmúlt héten tapasztalt tartós 35-40 fok közötti hőhullám olyan légköri aszályt okozott, amit az öntözés sem tudott teljes mértékben kompenzálni. Az ilyen szélsőséges hőmérséklet és UV-terhelés még az öntözött növényeket is megviseli. A hűvösebb időjárás és a rendszeres csapadék verhetetlen kombináció, amit mesterségesen nem lehet teljes mértékben pótolni.
Terméshozam és feldolgozás
Egy hektáron átlagosan 17-18 tonna csemegekukoricát takarítanak be, így az átlagos 27 ezer hektáros termőterületen akár 450 ezer tonna is megteremhet. A termés 90-95 százalékát az élelmiszeripar dolgozza fel, főként fagyasztott vagy konzerv formában kerül a fogyasztókhoz. Magyarországon a vásárlók szinte teljes egészében hazai csemegekukoricát kapnak, de a termés nagy része exportra megy.
Magyarország mint vezető exportőr
Magyarország Európában vezető szerepet tölt be a csemegekukorica exportjában, és a világon is az első három-öt helyezett között szokott lenni. Ha a megtermelt és eladott csemegekukorica mennyiségét a lakosságszámhoz viszonyítanánk, valószínűleg Magyarország lenne az első helyen – mondta Pásztor Tamás.
Összességében elmondható, hogy bár az időjárás kihívásokat jelent a csemegekukorica termesztésében, Magyarország továbbra is jelentős szereplője marad a nemzetközi piacnak, biztosítva a hazai és export igényeket egyaránt.
Kapcsolódó cikkeink
Szerdától már az egész országra kiterjed a tűzgyújtási tilalom
Az egész országot sújtó kánikula és tartós csapadékhiány miatt 2025.…
Tovább olvasom >Riasztó jelek a földeken: aszály sújtja a kukoricát, a búzánál még van remény
A szakértők szerint a kukoricaállomány már most tragikus képet mutat,…
Tovább olvasom >Kulcsfontosságú a felelős mezőgazdasági vízgazdálkodás az aszályos időszakban
Kiemelten fontos, hogy a magyar mezőgazdaság alkalmazkodni tudjon az éghajlatváltozás…
Tovább olvasom >További cikkeink
Rekordszinten a vállalatvezetők elköteleződése a fenntarthatóság iránt
A K&H fenntarthatósági index legfrissebb adatai szerint a vállalatvezetők hozzáállása…
Tovább olvasom >Kismértékben emelkedett a FAO élelmiszerár-indexe júniusban a hús, tejtermékek és növényi olajok drágulása miatt
Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) pénteki jelentése szerint az élelmiszer-alapanyagok…
Tovább olvasom >Mitől tízszereződhet meg egy-egy bor ára?
Kevesebben vannak világszerte, mint ahány ember járt az űrben, számuk…
Tovább olvasom >