Csányi Sándor átszervezi cégbirodalmát
Egyszerűsíti Csányi Sándor OTP-vezér, egyben az ország legnagyobb agrárvállalkozója a KITE Mezőgazdasági Zrt. tulajdonosi szerkezetét – írja a Világgazdaság Online. A 240 milliárd forint forgalmú mezőgazdasági integrátor mamut több mint 78 százaléka egy kézbe kerül, a KITE-2016 Vagyonkezelő Kft.-jébe. Ez pedig három, a KITE Mezőgazdasági Zrt.-t tulajdonló Csányi-érdekeltség összeolvadásával jön létre – amint ezt a társaságok közgyűlései június végén elhatározták. Az új vagyonkezelő saját tőkéje 27 milliárd forint, jegyzett tőkéje 12 milliárd lesz a vagyonmérleg tervezete alapján.
Az egyesülő cégeket, a Stabilizáló Vagyonkezelő Kft.-t, az Összehangoló Vagyonkezelő Kft.-t, valamint a KITE Kukorica és Iparinövény Termelési Együttműködési Kft.-t Guba Sándortól vették meg a különböző Csányi-érdekeltségek a 2013-tól 2015 végéig tartó felvásárlási akcióban – megelőzve Bige László műtrágyamágnást. Tavaly év végén, az utolsó lépésben Csányi Sándor saját nevén alapított egyszemélyes cégei, az Agrárintegrátor, az Agrárspektrum és az Agrochain Kft. jelentek meg a most összeolvadó cégek tulajdonosaiként.
A bonyolult ügyletből, amelynek során a legnagyobb mezőgazdasági integrátor a Csányi-csoport érdekeltségébe került, a Gazdasági Versenyhivatal nem talált kivetnivalót. A versenytanács azt a mozzanatot vizsgálta, amikor az utóbb említett három, egyszemélyes Csányi-cég megvette Gubától a KITE Mezőgazdasági Zrt. részvényeinek a 21,08 százalékát, és a KITE Kft. valamennyi üzletrészének megszerzésével további 29 százalék KITE ZRt. részvényhez jutott. Ezzel a három Csányi-cég 50,08 százalékos tulajdonrész felett rendelkezett, és a versenytanács engedélyezte a közös közvetett irányításszerzésüket a KITE Zrt. felett.
A KITE-csoport a legnagyobb vetőmag-forgalmazónak számít Magyarországon 20-30 százalék közötti részesedéssel, a műtrágyaforgalom 15-25, a növényvédőszer-kereskedelem 30-40, a mezőgazdaságigép- és -alkatrész-, valamint az öntözőberendezés-kereskedelem 20-30 százaléka az övé. A Csányi-csoport utóbbival egyáltalán nem foglalkozik, a többi szegmensben jellemzően 5 százalék alatti a részesedése. A GVH összességében úgy ítélte meg, hogy az összefonódás nem csökkenti jelentős mértékben a versenyt az érintett piacokon, és nem hoz létre erőfölényes helyzetet.
(V. F. I., vg.hu)
Kapcsolódó cikkeink
Tájékoztatót adott ki az ENAR adatok támogatáspolitikai felhasználásról az Agrárminisztérium
Az uniós forrásból finanszírozott állatalapú támogatások esetében elvárás az állatok…
Tovább olvasom >Egyhangú támogatást kapott a 2027 utáni gazdaközpontú agrárpolitika
Az EU-tagállamok agrárminiszterei tanácsi következtetéseket fogadtak el a 2027 utáni…
Tovább olvasom >Lassú, de folyamatos növekedés jellemzi a napraforgó termelői árát
Az Oil World szakértői a 2023/2024. évihez képest 9 százalékkal…
Tovább olvasom >További cikkeink
Adni Öröm! – nehéz sorsú embereknek gyűjtenek tartós élelmiszereket a SPAR-üzletekben
Elindult mától a Magyar Máltai Szeretetszolgálat és a SPAR Magyarország…
Tovább olvasom >Díjemelés a Magyar Postánál: ennyibe kerülnek majd a leggyakoribb postai szolgáltatások 2025-ben
A Magyar Posta célkitűzése továbbra is az, hogy hatékonyan és…
Tovább olvasom >Nébih: rénszarvasmotívummal ellátott kerámiatálat hívott vissza az LPP Hungary Kft.
A SINSAY márkájú, rénszarvasmotívummal ellátott kerámiatálat a termékről leváló fóliaréteg…
Tovább olvasom >