Családi kassza: Jani, te többet költöttél?
Én? De hát nézd meg a bevásárlólistám: rövidebb lett. Jó, hát volt egy kis drágulás is. 2020-ban 2,5%-kal csökkent a családi költekezés összesenje, mennyiségben (volumenben) nézve, bár egy csekélyke félszázalék körüli pénzzel – 130 milliárd forinttal – több csordogált a szolgáltatók kasszáiba. Hiteltörlesztési moratórium nélkül nagy zuhé lett volna: akkor 5%-nál nagyobb lett volna a volumenesés – írja a blokkk.com.
Volt itt minden – és még ma is belelógunk – a járványosban 2020-ban: kijárási korlátozás, 15 órás zárás és üzletlátogatási tilalom az iparcikkes boltokban, idősáv, 19 órás zárás, elúszott húsvéti és karácsonyi roham, vendéglőzár, turizmus stop, egy sor szolgáltató bezárása az első és a második hullámban. Esett is a GDP 5%-kal, a családok költekezése viszont csak 2,5%-kal (a volumenadatokat nézve).
A családi költekezés kisebb esése számolgatásaink szerint döntő részben a hiteltörlesztési moratóriumnak köszönhető, amit most szó szerint lehet érteni. Nyilván más támogatások is fogták a mérleg serpenyőjét, ne süllyedjen mélyebbre, de ez lehetett a legfajsúlyosabb. A hiteltörlesztési moratórium azért csak otthagyott számolgatásaink szerint vagy 750 milliárdnyi forintot a családok zsebében, aminek a nagyja feltehetően el is ment erre, arra. Enélkül nagyobb mínusz lett volna a családi kasszákban, mindkét oldalon.
Tudott az is, hogy nagyok a különbözőségek, volt aki többet, a volt aki kevesebbet engedhetett meg magának. De az összesen most ezt mutatja.
Pedig 2020 jól indult, a korábbi esztendők felfutását követően. A március végi nagy spájzolás nyomán a költekezés mérlege még erős is maradt. A legnagyobb zuhé a második negyedévben volt, a harmadikban már kifelé kászálódtunk a gödörből, de még mindig alulról nézhettük a szélét, na de utána jött a harmadik hullám és egy visszacsúszás. Ha nem is annyira, mint a második negyedévben, de lejjebb ment a mérleg serpenyője.
A kasszamérleg még mutat egy csekélyke többletet a családi költekezésekben, mennyi folydogált be a szolgáltatók pénztáraiba, de a járványosban vészes hónapokban kisebbre nyíltak a pénztárcák a korábbiaknál:
De hát cipekedésben, mennyiségben, volumenben már lejjebb szorult a költekezés mérlegének mutatója, ami a fontos, hogy miből mennyit, de ott volt drágulás is:
A családi költekezés legnagyobb szelete a boltos költekezés, még tartotta is magát, bár a napicikkes és a webes vásárlások mellett az iparcikkes termékpiacok közül sok nagyot bukott, például a ruházat, könyv, miközben a barkács és a híradástechnika azért tartotta magát. De a vendéglátás és a turizmus hatalmasat szenvedett:
Kapcsolódó cikkeink
Gazdag zöldségkínálattal találkozhatnak a fogyasztók a húsvét előtti időszakban
Bőséges zöldségkínálattal várják a vásárlókat a hazai boltok, a hazai…
Tovább olvasom >Jóval kevesebbet költünk húsvétkor, mit karácsonykor, de azért 30%-kal többet, mint egy nagybevásárlásnál
Az ünnepi szezonok általában mindig erős időszakok a kiskereskedelemben, így…
Tovább olvasom >Húsvéti nagybevásárlás: nőhet a kereslet, a sonka mellett jön a pisztáciás csokinyúl is
A húsvét idén is erős forgalmat hozhat a kiskereskedelemben –…
Tovább olvasom >További cikkeink
Több mint 13 tonna adomány gyűlt össze a NOE és a CBA közös húsvéti akcióján
Több mint 13 tonna adomány gyűlt össze a Nagycsaládosok Országos…
Tovább olvasom >A digitális detox a húsvéti böjt idején: az addiktív telefonhasználat sokkal súlyosabb és általánosabb probléma, mint gondoljuk
A húsvéti böjt hagyományosan a befelé fordulás, a lemondás és…
Tovább olvasom >Kegyetlen április fagykárok: akár 100%-os terméskiesés is előfordulhat
Az április eleji tavaszi fagyok ismét komoly problémát okoztak a…
Tovább olvasom >