Csaknem 212 milliárd forint agrártámogatási előleget fizettek ki a gazdálkodóknak idén ősszel
Lezárult az idei agrártámogatások előlegfizetési időszaka, a Magyar Államkincstár 2019. október 16. és november 30. között csaknem 212 milliárd forint támogatást fizetett ki a gazdálkodók számára – közölte az Agrárminisztérium (AM) hétfőn az MTI-vel.
A közlemény szerint az előlegfizetés komoly segítséget jelentett az őszi mezőgazdasági munkák zavartalan elvégzéséhez, biztosította a termelők pénzügyi stabilitását és likviditását.
A gazdák több mint 169 milliárd forint értékben kaptak közvetlen támogatásokat, amelyeken belül a két legnagyobb tétel az egységes területalapú támogatási jogcím és a zöldítési támogatás volt. Előbbi 125 629 termelőhöz jutott el, mintegy 118 milliárd forint összegben, utóbbit pedig 94 331 jogosult kapta meg, 28,9 milliárd forint értékben.
A Vidékfejlesztési Program egyes terület- és állatalapú támogatásaiból a gazdák három jogcímen csaknem 28 milliárd forintban részesültek. A közvetlen támogatásokat kiegészítő, nemzeti költségvetésből finanszírozott tej- és húshasznú szarvasmarha ágazatot segítő egyes átmeneti nemzeti támogatásoknak köszönhetően pedig további 14,9 milliárd forinthoz jutottak hozzá a gazdálkodók.
A közös agrárpolitika (kap) forrásaiból évente mintegy 400 milliárd forint európai uniós forrású közvetlen támogatásra jogosultak a termelők, ezt az összeget uniós és állami társfinanszírozásban megvalósuló agrár- és vidékfejlesztési, valamint nemzeti és uniós piaci támogatások egészítik ki. Mindezeknek köszönhetően a magyar agrárium évente 600-700 milliárd forint támogatásban részesül. Az előlegfizetést követően – immár részkifizetésként – további több mint 12 milliárd forintnyi támogatás utalása valósulhat meg még decemberben – olvasható a tárca közleményében. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Egyre szorosabb a kapcsolat a külhoni magyar gazdákkal, falugazdászokkal
A Kárpát-medencei Összefogás Fórum egy olyan ünnep, amely megmutatja, hogy…
Tovább olvasom >Minimális áremelkedéssel indult a karácsonyfaszezon
Alig a tavalyi ár felett juthatnak idén a vásárlók fenyőhöz:…
Tovább olvasom >Összefogással erősíthető a hazai dinnyetermelés
Van fejlődési lehetőség a hazai dinnyeágazat előtt, az export-piacokon egyre…
Tovább olvasom >További cikkeink
Íme 2024 legfontosabb digitalizációs trendjei
Jövőre várhatóan tovább gyorsulnak a vállalati digitalizációs törekvések, az előrejelzések…
Tovább olvasom >Egy év alatt ötödével csökkent a nyers tej ára
Az AKI PÁIR adatai szerint Magyarországon a nyers tej országos…
Tovább olvasom >Taxonómia-rendelet: komoly a lemaradásunk
Komoly lemaradásban vannak a tőzsdén jegyzett magyar vállalatok a fenntarthatóság…
Tovább olvasom >