Csaknem 212 milliárd forint agrártámogatási előleget fizettek ki a gazdálkodóknak idén ősszel
Lezárult az idei agrártámogatások előlegfizetési időszaka, a Magyar Államkincstár 2019. október 16. és november 30. között csaknem 212 milliárd forint támogatást fizetett ki a gazdálkodók számára – közölte az Agrárminisztérium (AM) hétfőn az MTI-vel.
A közlemény szerint az előlegfizetés komoly segítséget jelentett az őszi mezőgazdasági munkák zavartalan elvégzéséhez, biztosította a termelők pénzügyi stabilitását és likviditását.
A gazdák több mint 169 milliárd forint értékben kaptak közvetlen támogatásokat, amelyeken belül a két legnagyobb tétel az egységes területalapú támogatási jogcím és a zöldítési támogatás volt. Előbbi 125 629 termelőhöz jutott el, mintegy 118 milliárd forint összegben, utóbbit pedig 94 331 jogosult kapta meg, 28,9 milliárd forint értékben.
A Vidékfejlesztési Program egyes terület- és állatalapú támogatásaiból a gazdák három jogcímen csaknem 28 milliárd forintban részesültek. A közvetlen támogatásokat kiegészítő, nemzeti költségvetésből finanszírozott tej- és húshasznú szarvasmarha ágazatot segítő egyes átmeneti nemzeti támogatásoknak köszönhetően pedig további 14,9 milliárd forinthoz jutottak hozzá a gazdálkodók.
A közös agrárpolitika (kap) forrásaiból évente mintegy 400 milliárd forint európai uniós forrású közvetlen támogatásra jogosultak a termelők, ezt az összeget uniós és állami társfinanszírozásban megvalósuló agrár- és vidékfejlesztési, valamint nemzeti és uniós piaci támogatások egészítik ki. Mindezeknek köszönhetően a magyar agrárium évente 600-700 milliárd forint támogatásban részesül. Az előlegfizetést követően – immár részkifizetésként – további több mint 12 milliárd forintnyi támogatás utalása valósulhat meg még decemberben – olvasható a tárca közleményében. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Az élelmiszeripar jövője a fiatalok kezében van
Az élelmiszerbiztonság és -minőség nem csupán az agrárium, hanem a…
Tovább olvasom >Február 4-től lehet pályázni öntözési beruházások megvalósítására
Kiemelt területként kezeli az öntözéses gazdálkodás fejlesztését az Agrárminisztérium, amely…
Tovább olvasom >Tovább nő a vágómarha termelői ára
Az AKI vágási statisztikai adatai szerint 2024-ben a szarvasmarha vágása…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: januárban 5,5 százalékkal haladták meg átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket
2024. januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal nőtt, ezen…
Tovább olvasom >Nagy Márton: A januári magasabb fogyasztói árszint átmeneti jelenség
Nagy Márton szerint elfogadhatatlan a magas élelmiszerinfláció, a kormány minden…
Tovább olvasom >NGM-szóvivő: január utolsó napjaiban már korrigáltak az árak
A KSH közlése szerint 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan…
Tovább olvasom >