Csak közös fellépéssel teljesíthetők a fenntarthatósági törekvések
A fenntarthatóság horizontális kérdéskör, mely kapcsán minden érintett szereplőnek tennie kell azért, hogy hathatós előrelépés történjen – hangsúlyozta dr. Felkai Beáta, az Agrárminisztérium élelmiszerlánc-felügyeletért felelős helyettes államtitkára a TÉT Reggeli elnevezésű kerekasztal rendezvényen, Budapesten.

(Fotó: AM)
Felkai Beáta beszédében kiemelte, az Agrárminisztérium célja, hogy átláthatóvá tegye a helyettesítő termékek területét, ezzel is segítve a fogyasztók hiteles tájékoztatását, ami elengedhetetlen a tudatos választáshoz. „Fenntartható táplálkozás: összhangban a környezettel és a lélekkel” címmel invitálta kerekasztal beszélgetésre számos szakágazat – például az élelmiszergyártás, a kereskedelem, a jogalkotás, az oktatás, a reklámipar – képviselőit a TÉT Platform Egyesület szerdán, Budapesten. A rendezvényen dr. Felkai Beáta élelmiszerlánc-felügyeletért felelős helyettes államtitkár elmondta, a jövő évi európai uniós elnökség egyik kiemelt témája a fenntarthatóság, mely ugyanakkor egy rendkívül összetett, horizontálisan kiterjedt kérdéskör. Az előrelépéshez, hathatós eredmény eléréséhez a számos érintett szakterület összefogására van szükség.
Felkai Beáta kiemelte, az Agrárminisztérium kiemelt célja, hogy rendezze az alternatív élelmiszerek témakörét
Az imitátumoknak, analóg- vagy helyettesítő termékeknek egyaránt megvan a helyük a kínálatban. Fontos ugyanakkor, hogy a fogyasztók pontosan értsék, milyen célt szolgálnak az egyes termékkategóriák, ennek ismerete nélkül ugyanis nem tudnak tudatos döntést hozni – húzta alá a helyettes államtitkár. A helyzet kezelése érdekében az Agrárminisztérium és a Nébih, az érdekelt szakmai szervezetek bevonásával, egy jelölési útmutató összeállításán dolgozik, mely az élelmiszeripar szereplőit is segíti majd a fogyasztók egyértelmű és következetes tájékoztatásában. Záró gondolatai között Felkai Beáta arra is felhívta a figyelmet, hogy a fenntarthatósági törekvések mellett is szavatolni kell az élelmiszerbiztonságot, amely megkerülhetetlen alapelv. Emellett fontos, hogy – a haladást akadályozó felelősök keresése helyett – az érintettek egyéni szerepükre fókuszáljanak, és azt vizsgálják, mit tudnak saját hatáskörükben megtenni a fenntarthatóságért. Ez a szemléletmódbeli váltás is jelentősen hozzájárulhat az előrelépéshez.
AM
Kapcsolódó cikkeink
Fenntarthatóság felsőfokon: országos terjeszkedéshez érkezett a Rossmannban a Respray újratöltő automata
Országos méretűvé nőtte ki magát a világ első spray termékeket…
Tovább olvasom >Indul a „Micsoda malacunk van!” sertéshús-népszerűsítő kampány – videóval
A magyar termékek vásárlása a nemzetgazdaságot támogatja, munkahelyek megtartását segíti,…
Tovább olvasom >KSH: stagnált az ipari termelés márciusban
2025 márciusában az ipari termelés volumene az előző év azonos…
Tovább olvasom >További cikkeink
GKI Elemzés: EU-s források nélkül csak döcögne a hazai gazdaság
Idén május 1-én ünnepeljük uniós csatlakozásunk 21. évfordulóját. EU-s tagságunknak…
Tovább olvasom >Csökkentette az élelmiszerárakat az árrésstop és az online Árfigyelő bővítése
2025 áprilisában csökkent az infláció és az élelmiszerárak növekedési üteme…
Tovább olvasom >NGM: mindig fellépünk az indokolatlan áremelés ellen, a következő hónapokban tovább csökkenhet az infláció
Áprilisban az infláció mértéke 4,2 százalékra, míg az élelmiszerinflációé 5,4…
Tovább olvasom >