Csak élelmiszer vásárlásánál mintegy 300 milliárd forint a boltláncok saját márkás termékeire jutott tavaly
Ahogyan terjeszkednek a hazai és nemzetközi boltláncok, úgy teljes forgalmukból egyre nagyobb arányban részesednek saját márkás termékeik. Élelmiszernél a kereskedelmi márkák piacrésze értékben 22-ről 23 százalékra emelkedett tavaly, éves összehasonlításban. Ez mintegy 300 milliárd forintot jelent. Többek között ezt állapítja meg a Nielsen piackutató vállalat, az általa mért 90 élelmiszer kategória kiskereskedelmi forgalma alapján.
Háztartási vegyiárunál és kozmetikumnál változatlanul 17 százalék a láncok saját márkáinak a piacrésze. Ezzel kereken 50 milliárd forint került a pénztárakba, a Nielsen által mért 60 termékkategória bolti eladása során, múlt évben.
A kereskedelmi márkás árucikkek sajátossága, hogy csak egy vállalat vagy egyetlen lánc üzletei forgalmazzák. Általában a cég nevével jelzik őket, mint például Coop, Spar vagy Tesco. Sokszor azonban fantázianevet kapnak a csupán egy cégnél kapható saját márkás termékek, többek között a Drogerie Markt, Lidl vagy Penny Market egységeiben.
– Az átlagok mögött azonban jelentősen különböznek az arányok. Például a mélyhűtött termékek teljes hazai bolti eladásából a saját márkák 43 százalékot vittek el, 25-öt pedig a húskészítményeknél és tejtermékeknél – tájékoztat Kocsis Eszter, a Nielsen ügyfélkapcsolati menedzsere. – Legalacsonyabb a saját márkák aránya alkoholos italoknál 14, valamint a kávét és teát magukban foglaló forró italoknál, 16 százalékkal.
Rámutat arra, hogy néhány kategóriában csökkent a kereskedelmi márkák részaránya. Például tejterméknél és húskészítménynél, valamint édességnél.
Vegyiáruknál a két legerősebb saját márkás termékcsoportnál csökkenő részarányt regisztráltak a piackutatók: Háztartási papírárunál, értéket tekintve 44 százalékról 43-ra csökkent a kereskedelmi márkák mutatója, babakozmetikánál pedig 34-ről 29 százalékra.
Itt legalacsonyabb a kereskedelmi márkák piacrésze haj- és szájápolási cikkeknél, 6-6 százalékkal, értékben.
A kereskedelmi márkák terjedésének motorja a diszkont csatorna; forintban mért élelmiszer forgalmából, 54-ről 57 százalékra nőtt a bolttípus saját márkás termékeinek részaránya, egyik évről a másikra. Háztartási vegyiárunál és kozmetikumnál 56-ról 58 százalékra változott a mutató. Figyelemre méltó, hogy a vegyi kategóriák mennyiségi eladásából már 93 százalékot vittek el a diszkontok kereskedelmi márkái.
– A láncok saját márkás termékei jelentős szerepet játszanak az emberek vásárlási döntéseiben – állapítja meg Kocsis Eszter. – „Általában összehasonlítom a kereskedelmi márkák és a vezető gyártói márkák árait, mielőtt eldöntöm, melyiket érdemes megvenni”, mondta a megkérdezett fogyasztók 83 százaléka, a Nielsen 2010. őszi, reprezentatív „ShopperTrends” felmérése során. Egy évvel korábban még csak 79 százalék képviselte ezt a véleményt.
A válaszadók 68 százaléka általában úgy gondolja, hogy minél színvonalasabb egy üzlet, annál jobb a saját márkás terméke. (Egy évvel korábban még 65 százalékos arányt képviseltek).
„A kereskedelmi márkák minősége általában ugyanolyan jó, mint a vezető márkáké” – véli a kutatásban részt vettek 69 százaléka. (Plusz 10 százalékpont az előző évhez képest). Csaknem hasonló arányban értenek egyet azzal, hogy a kereskedelmi márkák csomagolása legalább olyan jól néz ki, mint a gyártói márkáké.
Ugyanakkor a megkérdezettek 44 százaléka azt mondta: „Lehet, hogy olcsóbb a kereskedelmi márkás termék, de a gyártói márkák jobban megérik az árukat”.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Visszafogott év után erős az ünnepi szezon
Az online vásárlók 74%-a, mintegy 3,1 millió fő készül az…
Tovább olvasom >Régiók harca: ezek a legnépszerűbb ételek a magyarok szerint
Mexikói ételekből az országos átlag ötszöröse fogy Debrecenben, míg Szeged…
Tovább olvasom >Vállalkozásra szabott csarnokok segítik a KKV-k fejlődését és növekedését
A RaktárAD belga-magyar tulajdonosi háttérrel rendelkező logisztikai fejlesztő új fejezetet…
Tovább olvasom >