Célegyenesben a jogszerű drónos növényvédelem: újabb akadályok hárultak el
A jogszerű drónos növényvédelemhez kapcsolódó személyi feltételek immár hiánytalanul teljesíthetőek. A Nébih közzétette honlapján a növényvédelmi drónpilóták jegyzékét. Az alábbiakban a drónos növényvédelemmel kapcsolatos aktuális helyzetkép és a legfontosabb tudnivalók olvashatóak.
A jogszerű drónos növényvédelem szabályozási környezetét Magyarországon – jelentős részben a Nébih és az Agrárminisztérium (AM) közös munkájának köszönhetően – már az elmúlt években megvalósították, és teljes értékűnek ítélhető meg.
Hazánkban kizárólag forgalomba hozatali engedéllyel rendelkező permetező drónokat lehet értékesíteni, megvásárolni és üzemeltetni
Ahhoz, hogy ezek a feltételek teljesüljenek, a permetező drónokat a gyártónak, vagy a forgalmazónak be kell jelentenie típusminősítési eljárásra a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemhez (MATE). A termelők jelenleg 17 engedélyes típus közül választhatnak. A forgalomba hozatali engedéllyel rendelkező permetező dróntípusok nyilvántartása folyamatosan és naprakészen megtekinthető a MATE Egyetemi Laborközpont honlapján („Forgalomba Hozatalra Engedélyezett Növényvédelmi Gépek Jegyzéke”).
A megvásárolt permetező drónt regisztrálni szükséges a Légiközlekedési Hatóság elektronikus felületén. Emellett a drónnal végezni kívánt műveletekre felelősségbiztosítást is kell kötni, hasonlóan a közúti közlekedésben résztvevő járművekhez.
Fontos előrelépés, hogy mostanra a jogszerű drónos növényvédelemhez kapcsolódó személyi feltételek immár teljeskörűen teljesíthetők
A Nébih közzétette honlapján a növényvédelmi drónpilóták nyilvántartását, amely folyamatosan bővül. A nyilvántartásba kerüléshez szükséges drónpilóta igazolvány és növényvédelmi drónpilóta szakképesítés megszerzésének rendszerét is kialakította már a hivatal, ez szintén hatékonyan működik. A drónpilóta igazolvány megszerzéséhez elengedhetetlen speciális képzés, valamint az elméleti és gyakorlati vizsga a Légiközlekedési Hatóság koordinálásával történik. A növényvédelmi drónpilóta szakképesítéshez pedig a Nébih által jóváhagyott képzőintézményekben – ezek nyilvántartása is naprakészen elérhető a hivatal honlapján – kell elvégezni az ún. alapképzést, majd akkreditált vizsgaközpontban sikeres vizsgát tenni.
Fontos tudni, hogy drónnal csak olyan növényvédő szer, illetve növényvédelmi hatású készítmény juttatható ki, ami rendelkezik kifejezetten erre vonatkozó engedéllyel
A légi vagy földi kijuttatásra meglévő engedély nem elegendő! Egyes szerek engedélyokiratának kiterjesztését az engedélytulajdonosok már kérelmezték a hatóságtól, melyek elbírálása folyamatban van. Hamarosan a drónos kijuttatásra engedélyezett szerek és készítmények is elérhetőek lesznek.
Kapcsolódó cikkeink
Tesztelték az idei kókuszos szaloncukrokat: íme a legjobbak
A Szupermenta idén ünnepli fennállásának 10. évfordulóját, ennek alkalmából a…
Tovább olvasom >Így lehet pazarlásmentes a karácsony
Közelednek az ünnepek, ezzel pedig az év legnagyobb sütés-főzési szezonja,…
Tovább olvasom >Új helyszínen várja az érdeklődőket a Nébih Farm
Decembertől megnyitotta kapuját a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) megújult Nébih Farm,…
Tovább olvasom >További cikkeink
Master Good, Nestlé Hungária, Tesco Magyarország az idei győztes sorrend
A Trade magazin idén másodszor hirdette meg a Karácsonyi tv-reklámok…
Tovább olvasom >Átadásra kerültek a CO-OP Star idei Ezüstfenyő és Ezüstcsillag díjai
Ahogy minden évben karácsony előtt, úgy idén is, december közepén…
Tovább olvasom >Fogyó cégszámok, tartós félmilliós határ
2024-ben a társas vállalkozások száma várhatóan 12 ezerrel csökken, miközben…
Tovább olvasom >