Burgonyanapokat rendeznek Gyenesdiáson
A keszthelyi Burgonyakutatási Központ saját nemesítésű fajtáit mutatják be, szaktanácsadások tartanak, krumplis ételeket sütnek-főznek és kóstoltatnak szombaton Gyenesdiáson, a burgonyanapon.
A negyedik alkalommal megrendezendő program célja a burgonyafogyasztás népszerűsítése, a saját nemesítésű keszthelyi fajták megismertetése és a gasztronómiai lehetőségek bemutatása – mondta el a PE Burgonyakutatási Központ igazgatója az MTI-nek.
Polgár Zsolt hozzátette: a burgonyanapon a legeslegújabb keszthelyi fajtákat – az Aranycsipkét és a Botondot – is bemutatják. Mindkettő korai érésű, rózsahéjú, mutatós kinézetű fajta, nagyra nőtt gumóik szépek, formásak.
Az MTI kérdésére elmondta: minden új fajtának „találó”, a tulajdonságaira leginkább jellemző nevet keresnek. Az öt-hat éve forgalomba került Balatoni rózsa például a származási helyéről kapta a nevét, az idén elfogadott Botond pedig valószínűleg „ütős fajta” lesz, ezzel a névvel – és természetesen a jó tulajdonságaival – betörhet majd a magyar és a külföldi piacra – hangsúlyozta Polgár Zsolt.
A kutatási intézetben az elmúlt években négy-öt új burgonyafajtát nemesítettek. Olyan tulajdonsággal rendelkező fajtákat termelnek, amelyek leginkább megfelelnek az elvárásoknak. A termelők számára elsődleges, hogy a burgonya korai érésű, nagy termőképességű, a betegségekkel szemben ellenálló legyen. A fogyasztók elsőként a „szemrevalóságot” – a krumpli legyen rózsahéjú, lehetőleg szabályos formájú – tartják a legfontosabbnak,és csak ezt követően vizsgálják a „belső tartalmat”, vagyis milyen az íze, mennyire lisztes, mennyire fő szét.
A vásárlók többsége a rózsahéjú, sárgahúsú fajtákat kedveli. Az elmúlt öt-hat hat évben forgalomba került keszthelyi fajták – a Balatoni rózsa, a Katica – a felsorolt tulajdonságok mellett korai érésűek, szabályos formájúak, az enyhén lisztes, Démon-fajta pedig sütésre és főzésre egyaránt alkalmas – emelte ki a kutatási Központ igazgatója.
A gyenesdiási rendezvényen a keszthelyi fajtákból készült burgonyás ételeket meg is kóstolhatják a résztvevők, a főzőversenyen pedig kipróbálhatják a gasztronómia lehetőségeket. Az alapanyagot a kutató intézet adja, a csapatok két-három keszthelyi fajta közül választhatnak.
A burgonyának egyébként „ezer és egy elkészítési módja van”. A csapatok tetszésük, fantáziájuk és kreativitásuk szerint készíthetik el a kedvenceiket: a tócsi, a paprikás krumpli, töltött burgonya számos változatát, a törtburgonyával készült gombócot, juhtúróval, pirított szalonnával tálalt sztrapacskát, burgonyás rétest. Az elmúlt években krémlevest is főztek burgonyából, de fantázianévvel is készültek már gyönyörű, ízletes burgonya-kreációk. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Burgonyahelyzet Magyarországon: olcsóbb, de nem problémamentes
A burgonya, mint alapvető élelmiszer, minden évben reflektorfénybe kerül, különösen…
Tovább olvasom >Felélénkült a burgonya exportpiaca
A KSH adatai szerint a burgonya termőterülete és termésmennyisége csökkenő…
Tovább olvasom >A végéhez közeledik az aratás Békés vármegyében
Hamarosan végeznek a betakarítási és a vetési munkákkal a Békés…
Tovább olvasom >További cikkeink
Hogyan fognak az európaiak vásárolni az idei ünnepi szezonban?
A ShopFully és az Offerista Group az „Holiday Shopping Study…
Tovább olvasom >Az irodapiacon túlkínálat, a kiskereskedelmi ingatlanok és szállodák terén visszatérő kereslet várható 2025-ben
A magyar kereskedelmi ingatlanpiacot jelenleg a tranzakciószámok csökkenése és a…
Tovább olvasom >Czomba Sándor: jövőre kilenc százalékkal nő a minimálbér
Jövőre kilenc, két év múlva tizenhárom, három év múlva pedig…
Tovább olvasom >