Brutális kenyérdrágulás várható az ukrán gabona-tilalom miatt?
Az Agrárminisztérium szombati döntése, amely tiltja az ukrajnai gabona importját Magyarországra, hosszú távon okozhat jelentős hatást a magyar mezőgazdaságra. A szakértők ugyanakkor úgy vélik, hogy a gabona mennyisége tekintetében nem várható nagy kiesés, és inkább az exportőr szerepünkre kell koncentrálnunk, amikor a gabonára gondolunk.
Az Agrárminisztérium szerint a jelenlegi piaci folyamatok súlyos károkat okozhatnak a magyar mezőgazdaságnak, és sürgősen intézkedni kell azok korlátozása érdekében. A közlemény említést tesz arról is, hogy az ukrán mezőgazdaság az Európai Unióban nem engedett termelési gyakorlatokat alkalmazva rendkívül alacsony termelési költséggel működik, amely lehetővé teszi számukra a gabona, az olajos magvak, a baromfi, a tojás és a méz exportját az európai piacra, ami ellehetetleníti a hazai és a közép-európai gazdálkodók értékesítési lehetőségeit.
A Magyarországra történő behozatal korlátozása átmeneti jellegű és 2023. június 30-ig tart, ez elegendő idő lehet érdemi és tartós megoldást jelentő uniós intézkedések meghozatalára, az ukrán áruk teljes körű vámmentességének, a szolidaritási folyosók működésének átgondolására. A közlemény szerint az agrárium szereplői elvárják az európai mezőgazdaság tisztességes piaci viszonyainak biztosítását az Európai Uniótól
– írta a közleményben Nagy István agrárminiszter.
Biztosan nem fog hiányozni az ukrán búza, mert az elmúlt időszakban – persze leginkább a háború miatt – már így is kevés jött belőle – mondta lapunknak egy szakértő.
A háború előtti időszakban elenyészően kevés gabona jött be, mindössze pár tízezer tonna – a háború kitörése óta azonban kimagaslóan sok. A 2022-23-as gazdasági évben körülbelül 240 ezer tonnányi búza jött Ukrajnából. Ha hetente nézzük az adatokat, azt látjuk, hogy folyamatosan csökkennek az adatok, mostanra ott tartunk, hogy 600-tól 3 ezer tonnáig jön hetente. Az április 10-i héten 1245 tonna jött be mindösszesen, vagyis itt is jól látszik a csökkenés
– mondta a Pénzcentrum kérdésére Pótsa Zsófia, a Gabonaszövetség főtitkára. Hozzátette azt is: valószínűleg nem kell azon gondolkodni, hogy máshonnan importáljunk gabonát, hogy ezt a kieső mennyiséget pótoljuk.
Kapcsolódó cikkeink
Nagy István: a Magyarok kenyere program a magyar gazdák hálaadása
A Magyarok kenyere – 15 millió búzaszem program a magyar…
Tovább olvasom >Idén már 25 fiatalt támogat a Magyarok Kenyere a Jövőért Ösztöndíjprogram
Második alkalommal hirdették meg a „Magyarok Kenyere a Jövőért Ösztöndíjprogramot”…
Tovább olvasom >Magyarország átvette a Békekenyér-kezdeményezés elnökségét Németországtól
Jövőre Magyarország látja el a berlini fal leomlásának emlékére Németország…
Tovább olvasom >További cikkeink
Master Good, Nestlé Hungária, Tesco Magyarország az idei győztes sorrend
A Trade magazin idén másodszor hirdette meg a Karácsonyi tv-reklámok…
Tovább olvasom >Átadásra kerültek a CO-OP Star idei Ezüstfenyő és Ezüstcsillag díjai
Ahogy minden évben karácsony előtt, úgy idén is, december közepén…
Tovább olvasom >Fogyó cégszámok, tartós félmilliós határ
2024-ben a társas vállalkozások száma várhatóan 12 ezerrel csökken, miközben…
Tovább olvasom >