Brüsszel nem tudja kivédeni az orosz élelmiszer-embargó okozta károkat
A meghosszabbított orosz élelmiszer-embargóval párhuzamosan Brüsszel is folytatja a károkat enyhítő akcióit. Sokak szerint hiába: a tejágazati szereplők szerint nem jelent segítséget az EU támogatása, a húsipari problémákra pedig nincs is érdemi válasza az Európai Bizottságnak – írja a Világgazdaság Online.
Az élelmiszergazdaság köreiben nem fogadták kitörő örömmel a hírt, amelyet az Európai Bizottság jelentett be a napokban: azok után, hogy az orosz embargó tovább tart az eredetileg bejelentett egy évnél, Brüsszel is meghosszabbítja azoknak az intézkedéseknek a hatályát, amelyekkel a tilalom hatását igyekszik enyhíteni. Az eredetileg szeptember végéig tartó tejporfelvásárlási akciót az EU február végéig prolongálja, a gyümölcstermelőket segíteni hivatott, januárban lejárt intézkedések pedig jövő év június 30-ig élnek tovább.
Tény, hogy az egyik leginkább érintett terület, a sertéshúságazat nem kap a továbbiakban semmiféle segítséget. Vannak tagországok, például a nagy sertéshústermelőnek számító Németország is, amelyeknek szakmai szervezetei szeretnének kicsikarni valami segítséget az Európai Bizottságtól, egyelőre hiába. Ez részben érthető, hiszen az EU mozgástere sem túl tág az ügyben: egy exporttámogatási program nagyon sok pénzbe kerülne, az eddigi programok pedig nem tudtak túl sokat segíteni az embargó óta szédelgő uniós húspiacon.
„A magántárolási támogatás az egyetlen szóba jöhető eszköz, amellyel az Európai Bizottság segíthetne a húságazaton. Ez túlkínálat idején valóban segít, hiszen egy bizonyos mértékű keresletet generál a piacon, azonban nem oldja meg a problémát akkor, ha a tárolási időszak végére sem változnak az értékesítési lehetőségek. Ebben az esetben csak elodázzuk problémát” – mondta el a Világgazdaságnak Éder Tamás. A Magyar Húsiparosok Szövetségének elnöke hozzátette: a tárolt, fagyasztott hústermékeket három-hat hónap múlva visszavezetik a piacra, ilyen intézkedést tehát akkor érdemes hozni, ha úgy látjuk, hogy hamarosan megoldódik a kezelni kívánt helyzet. „Most erről nincs szó” – tette hozzá Éder.
Az elnök megjegyezte: „Korábban sok szereplő nem támogatta a tárolási támogatás alkalmazását, és annyiban igazuk lett, hogy most már látszik: az év elején kivont mennyiség úgy jelenik meg újra a piacon, hogy közben a kereslet nem nőtt érdemben.”
Éder Tamás szerint azonban emiatt nem várható, hogy újabb komolyabb piaci zavar alakul ki. A sertéshús és -készítmények éven belüli ciklusa továbbra is a szokásos módon alakul, bár az idén „a görbe némileg laposabb”, az év eleji alacsonyabb ár után év közepén drágult kicsit az élő állat, az év végére pedig újra kismértékű csökkenést prognosztizál a bizottság. „Idén az év hátralévő részében az ár tetőzését követően kismértékű árcsökkenést jeleznek a brüsszeli szakértők, ám komoly piaci kilengéseket nem várnak” – fogalmazott Éder Tamás.
Bár a húsipari szereplőkkel szemben más ágazatokon segít az EU, a jelek szerint ezek a programok sem tudnak nagy sikert elérni. „Az unió által az embargó ellensúlyozására bevezetett lépések lényegében semmire sem elegendők” – nyilatkozott a Világgazdaságnak Mélykuti Tibor. A Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke elmondta: a tejipar számára a vaj és a sovány tejpor közvetlen piaci felvásárlása és a raktározás támogatása olyan lépés, amelyet már tavaly is megtettek, ám akkor sem lett érdemi hatása. A sovány tejpor felvásárlási ára évek óta 1700 és 1800 euró körül mozog tonnánként, ez a tavalyi 2300 euró körüli piaci árak mellett nem megoldás. Most ugyan az intervenciós ár alá ment a piaci árszint, hiszen 1650 euró körül mozog, ám ez sem jelent igazi segítséget, hiszen a feldolgozó mindenképp ráfizet – tette hozzá Mélykuti Tibor. A szóban forgó tejporárból ugyanis 50 forintos nyerstej következne, ám a tej megtermelése 95-100 forint alatt nem lehetséges Magyarországon. A termelő idehaza így is olcsóbban, 25 eurócent körül adja át a tejet a feldolgozónak, aki ezt veszteséggel adhatja tovább termékként akár intervencióról, akár piacról van szó.
Mélykuti Tibor szerint ezért az Európai Uniónak nagyon nagy a felelőssége a helyzet kezelésében, az embargós helyzet kialakulásában, valamint abban, hogy nem nyújtott megfelelő támogatást az ágazatnak a károk enyhítésére. Az elnök ezért nem zárta ki, hogy a hazai tejtermelők a közeljövőben demonstrációt tartanak az uniós szankciópolitika és a szerintük elégtelen kompenzációk ellen, de a tüntetésnek még nincs kitűzött időpontja. (vg.hu)
Kapcsolódó cikkeink
Rosszabb a magyar cégek termelékenysége, mint bárhol az unióban
A GKI Gazdaságkutató Zrt. friss elemzése szerint 2010 és 2023…
Tovább olvasom >EU-USA vámháború: a vám rossz a cégeknek, még rosszabbak a fogyasztóknak
Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen sajnálatát fejezte…
Tovább olvasom >Az EU 200 milliárd eurós beruházást mozgósít a mesterséges intelligencia fejlesztésére
Az Európai Bizottság elindította az InvestAI nevű kezdeményezést, amelynek keretében…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: januárban 5,5 százalékkal haladták meg átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket
2024. januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal nőtt, ezen…
Tovább olvasom >Nagy Márton: A januári magasabb fogyasztói árszint átmeneti jelenség
Nagy Márton szerint elfogadhatatlan a magas élelmiszerinfláció, a kormány minden…
Tovább olvasom >NGM-szóvivő: január utolsó napjaiban már korrigáltak az árak
A KSH közlése szerint 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan…
Tovább olvasom >