Brexit: nőtt a rendezetlen kilépés valószínűsége, és ezzel az egész európai gazdaság rosszul jár
A brit alsóház tegnap újra leszavazta a brit EU-tagság megszűnéséről szóló megállapodást, a képviselők így a rendezetlen kilépésről dönthetnek. Az Atradius hitelbiztosító brexit-elemzése szerint az Európai Unió összes tagállának gazdaságát visszavetheti a kizuhanás. A tanulmány szerint hard brexit esetén a szigetországban 14 százalékkal több lehet a csőd az idén, mint tavaly. Az infláció 4 százalékos növekedése elsősorban a brit kiskereskedelmet és vendéglátóipart érinti majd, míg a kereskedelmi korlátozások főleg a gyártóipart, a vegyipart és a textilipart sújtják. Az Uniós tagállamok közül Írországban, Hollandiában, Belgiumba és Dániában várható a legtöbb csőd.
A piacvezető hitelbiztosító országigazgatója szerint a Nagy-Britannia rendezetlen kilépésének legfőbb üzenete a bizonytalanság a piacok számára.– „Ez a bizonytalanság például a nagy-britanniai beruházások csökkenésében jelentkezhet, itt 7% visszaesést prognosztizálunk 2020-ig. A brit inflációt idén 4% fölé várjuk hard Brexit esetén. A font 2019 második negyedévére további 11 százalékkal gyengül majd a dollárhoz képest, és az euró esetében is gyengülésre lehet számítani. Ha nincs megállapodás, az Unió összes tagállamában csökken majd a GDP. A brit GDP 2,1%-kal, a magyar GDP 0,3%-kal eshet vissza” – mondta Vanek Balázs.
Az Atradius elemzése szerint a brit után az ír gazdaság sínyli meg a leginkább az esetleges kizuhanást. A közép-kelet európai tagállamokban, így Magyarországon is, valamint a skandináv országokban azért csökkenhet az átlagosnál nagyobb mértékben a GDP, mert nem tagjai az eurózónának, ahol a gyengülő euró segítheti az exportot.
– „A megállapodás nélküli kilépés hatásait jól mutatja, hogy például Spanyolország és Portugália a kevesebb brit turista miatt szenved veszteséget, itt a csődök számának 1%-os növekedésére számítunk. A német autóipar eleve gyengélkedik, januárban több mint 9%-kal csökkent a termelés, ezért itt még több fizetésképtelenségtől lehet tartani. Ez a hatás érkezik meg Magyarországra is, ráadásul a gyengülő euró csökkenti a magyar export versenyképességét ” – mondta Vanek Balázs.
Az Atradius elemzői arra is felhívják a figyelmet, hogy a megegyezés nélkül kiválás nem csak a fizetésképtelenség növekedése, a GDP csökkenése, vagy a vámtarifák megjelenése miatt lényeges. A kereskedelmet lassítják majd nem díjszabással kapcsolatos korlátozások is, mint például a vámellenőrzések, vagy az élelmiszerek és mezőgazdasági termékek fokozott ellenőrzése a határokon.
Kapcsolódó cikkeink
GKI elemzés: Miért élnek szűkösebben a magyar háztartások, mint bárki más az EU-ban?
Képzeljük el, hogy minden uniós ország lakói egy nagy áruházban…
Tovább olvasom >Három év alatt 54 milliárd dollárt fektet be az Amazon Nagy-Britanniában
Komoly beruházásról tett bejelentést az Amazon Nagy-Britanniában: a világ legnagyobb…
Tovább olvasom >Az útipoggyásszal kapcsolatos tudnivalókat tett közzé a NAV
Összeállítást tett közzé honlapján a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV)…
Tovább olvasom >További cikkeink
GKI elemzés: Miért élnek szűkösebben a magyar háztartások, mint bárki más az EU-ban?
Képzeljük el, hogy minden uniós ország lakói egy nagy áruházban…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >A fogyasztás húzza a gazdaságot
Az Egyensúly Intézet friss előrejelzése szerint a magyar gazdaság idei…
Tovább olvasom >