Élelmiszerdrágulást hoz a briteknek a brexit
A brexit egyik várható hatása lesz, hogy az árak többsége emelkedni fog Nagy-Britanniában, köszönhetően annak, hogy az áruk szabad áramlása megszűnik az uniós országokból – írja az origo. A KPMG kiszámolta, hogy a tradicionális angol reggeli 12,8 százalékkal kerülhet többe.
A brexit megállíthatatlanul elindult március 29-én, amikor Therese May levelet írt arról az Európai Uniónak, hogy megindul a kilépési folyamat a Lisszaboni Szerződés 50. cikkelye alapján. A közösségből való kilépés feltételeiről 2017. június 19-én kezdték meg a tárgyalást az Unióval, és legkésőbb 2019 márciusában megszűnik a britek tagsága.
Hogy pontosan milyen gazdasági hatásai lesznek a brexitnek, illetve mi történik az országban tartózkodó külföldi állampolgárokkal, azt egyelőre nehéz megjósolni.
A drágulás szinte biztos, a KMPG egy szemléletes példán keresztül igyekszik bemutatni, hogy mekkora mértékben fog az élelmiszerek ára emelkedni.
12,8 százalékkal drágulhat a brexitet követően. Ennek az az oka, hogy a kilépéssel párhuzamosan több száz nemzetközi egyezményt újra kell tárgyalni, hiszen megszűnik Nagy-Britanniába a személyek, áruk és szolgáltatások szabad áramlása az unióból.
Ezek az egyezmények az élelmiszereket is érintik, egyelőre azt természetesen nem lehet tudni, hogy majd az új megállapodások milyen feltételeket tartalmaznak.
Amennyiben azonban a termékek a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) ajánlása alapján kerülnek árazásra, a tradicionális angol reggeli 14 összetevőjéből 11 drágul minimum 8 százalékkal.
A Bloomberg szerint azok a termékek fognak leginkább drágulni, amelyeket a mediterrán területekről hoznak. A narancslé ára 34 százalékkal, míg az olívaolaj 30 százalékkal emelkedhet.
Drágulhat
a vaj (25 százalék),
az eperlekvár (24 százalék),
a kolbász (20 százalék),
a bab (18 százalék),
a sütnivaló paradicsom (14 százalék),
a gomba (13 százalék),
a barna szósz (10 százalék),
a bacon (9 százalék) és
az instant kávé (8 százalék) is.
Emiatt a KPMG figyelmezteti is a brit boltokat és kereskedőket, hogy bár még nincs kőbe vésve semmi, de várhatóan drágulni fog minden termék, ráadásul ezekben a számításokban még nincs benne az angol font várható leértékelődése sem. (origo)
Kapcsolódó cikkeink
KSH: novemberben a fogyasztói árak 3,7 százalékkal haladták meg az előző év azonos havi értékeket
Novemberben a fogyasztói árak átlagosan 3,7 százalékkal haladták meg az…
Tovább olvasom >FAO: a globális élelmiszerárak több mint másfél éves csúcsra emelkedtek novemberben
Novemberben 2023 áprilisa óta a legmagasabb szintre emelkedtek a globális…
Tovább olvasom >Az élelmiszerárak emelkedése a szeptemberi 3,7 százalékról 3,9 százalékra gyorsult októberben az OECD-ben
Gyorsult az infláció a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez (OECD)…
Tovább olvasom >További cikkeink
Fogyasztóvédelmi kiválóságok díjazása: elismerték a 2024. év legjobbjait
Az idei év kiemelkedő fogyasztóvédelmi referensei és különdíjazottjai vehették át…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelés 0,2 százalékkal mérséklődött októberben
Októberben az ipari termelés volumene 0,2, munkanaphatástól megtisztítva 3,1 százalékkal…
Tovább olvasom >A technológiai fejlődés és az üzleti utazások
Az International Workplace Group (IWG) – a hibrid munkamegoldások piacának…
Tovább olvasom >