Élelmiszerdrágulást hoz a briteknek a brexit
A brexit egyik várható hatása lesz, hogy az árak többsége emelkedni fog Nagy-Britanniában, köszönhetően annak, hogy az áruk szabad áramlása megszűnik az uniós országokból – írja az origo. A KPMG kiszámolta, hogy a tradicionális angol reggeli 12,8 százalékkal kerülhet többe.
A brexit megállíthatatlanul elindult március 29-én, amikor Therese May levelet írt arról az Európai Uniónak, hogy megindul a kilépési folyamat a Lisszaboni Szerződés 50. cikkelye alapján. A közösségből való kilépés feltételeiről 2017. június 19-én kezdték meg a tárgyalást az Unióval, és legkésőbb 2019 márciusában megszűnik a britek tagsága.
Hogy pontosan milyen gazdasági hatásai lesznek a brexitnek, illetve mi történik az országban tartózkodó külföldi állampolgárokkal, azt egyelőre nehéz megjósolni.
A drágulás szinte biztos, a KMPG egy szemléletes példán keresztül igyekszik bemutatni, hogy mekkora mértékben fog az élelmiszerek ára emelkedni.
12,8 százalékkal drágulhat a brexitet követően. Ennek az az oka, hogy a kilépéssel párhuzamosan több száz nemzetközi egyezményt újra kell tárgyalni, hiszen megszűnik Nagy-Britanniába a személyek, áruk és szolgáltatások szabad áramlása az unióból.
Ezek az egyezmények az élelmiszereket is érintik, egyelőre azt természetesen nem lehet tudni, hogy majd az új megállapodások milyen feltételeket tartalmaznak.
Amennyiben azonban a termékek a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) ajánlása alapján kerülnek árazásra, a tradicionális angol reggeli 14 összetevőjéből 11 drágul minimum 8 százalékkal.
A Bloomberg szerint azok a termékek fognak leginkább drágulni, amelyeket a mediterrán területekről hoznak. A narancslé ára 34 százalékkal, míg az olívaolaj 30 százalékkal emelkedhet.
Drágulhat
a vaj (25 százalék),
az eperlekvár (24 százalék),
a kolbász (20 százalék),
a bab (18 százalék),
a sütnivaló paradicsom (14 százalék),
a gomba (13 százalék),
a barna szósz (10 százalék),
a bacon (9 százalék) és
az instant kávé (8 százalék) is.
Emiatt a KPMG figyelmezteti is a brit boltokat és kereskedőket, hogy bár még nincs kőbe vésve semmi, de várhatóan drágulni fog minden termék, ráadásul ezekben a számításokban még nincs benne az angol font várható leértékelődése sem. (origo)
Kapcsolódó cikkeink
Tovább hangsúlyozza az Aldi árvezető szerepét Németországban
Németországban elsőként lépett az Aldi és csökkentette tartósan az olívaolaj…
Tovább olvasom >Továbbra is kihívást jelent a Brexit a logisztikában?
A Brexit hatása az Egyesült Királyság és az Európai Unió…
Tovább olvasom >KSH: szeptemberben 3,0 százalékkal nőttek átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapjához képest
Szeptemberben a fogyasztói árak átlagosan 3,0 százalékkal haladták meg az…
Tovább olvasom >További cikkeink
Megjelent a Trade magazin legújabb száma!
A digitális verzió ezúttal is bővített formában, 184 oldalon jelent meg. Alább, a levél alján…
Tovább olvasom >Csökkent az ipari termelés Magyarországon: a német függés mérséklését sürgeti az NGM
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb, naptárhatástól megtisztított adatai szerint…
Tovább olvasom >NGM: Fogyasztóvédelmi Tanács ülés a fogyasztói jogok védelme és a hazai fogyasztóvédelmi intézményrendszer hatékonysága érdekében
A fogyasztóvédelemért felelős Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) rendezte meg az év…
Tovább olvasom >