Bővülő magyar üzleti lehetőségek Bangladesben
Több, mint 100 hazai és bangladesi cég vett részt a Magyar Nemzeti Kereskedőház által november 29-én szervezett magyar-bangladesi üzleti fórumon, Budapesten. A dél-ázsiai államban főként a vegyipar, a gyógyszeripar, az agrárium, illetve az államigazgatási és egészségügyi fejlesztések területein van kereslet a magyar technológiai ismeretekre és szakértelemre.
A fórumon Dr. Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara alelnöke, illetve Abdul Matlub Ahmad a Bangladesi Kereskedelmi és Iparkamara elnöke a gazdasági kapcsolatok dinamizálását célzó, kétoldalú együttműködési megállapodást írt alá. Az eseményen részt vett Sheikh Hasina, Banglades, illetve Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke is, aki elmondta:
– Magyarország új eszközökkel támogatja a magyar és a bangladesi cégek együttműködését, az Eximbank 90 millió dollár hitelkeretet nyit erre a célra, és a magyar kormány 100 ösztöndíjat ajánl fel a bangladesi fiataloknak, hogy magyar egyetemeken tanuljanak. Magyarország eldöntötte, hogy ha tovább akarja növelni exporttevékenységét, akkor a növekvő, fejlődő gazdaságok felé kell nyitnia. A magyar export 7 százalékkal növekedett keleti irányba akkor, amikor Oroszország nem volt a nyugati államok kedvence. A miniszterelnök záróbeszédében kifejtette:
– A mai napon sikerült megállapodnunk abban, hogy elmélyítjük együttműködésünket Bangladessel az integrált folyóvízi vízgazdálkodásban, a szennyvízkezelésben és a klímaváltozás hatásainak mérséklése terén is.
Magyarország a mezőgazdaságban is kiemelkedő tapasztalattal és szaktudással rendelkezik, ezért Orbán Viktor a magyar mezőgazdasági cégeket is a fórum bangladesi részvevői figyelmébe ajánlotta:
– Az idén néhány komoly rekordot jegyezhettünk föl. A magyar mezőgazdaság összetermelése 2016-ban úgy tűnik, hogy történelmi rekordot ért el. Az Európai Unió legnagyobb napraforgó-termelője Magyarország lett. Ebben az évben a hektáronkénti 3 tonnánkkal világrekordot állítottunk föl. Az idén 9 millió tonna kukorica termet Magyarországon. Hazánk vetőmag teljesítménye is figyelemre méltó. A magyar vetőmag, amit exportálunk a világ vetőmag forgalmának 10%-t adja.
Sejk Haszina Vazed bangladesi kormányfő hangsúlyozta:
– Banglades célja a tudásalapú gazdaság létrehozása. Az ország sokat fejlődött az elmúlt években, több szektorban is jó lehetőségeket kínál a magyar vállalatoknak.
Kapcsolódó cikkeink
Szorosabb gazdasági és turisztikai partnerségre számíthatunk Montenegróval
Montenegró Magyarország számára kiemelten fontos partner, és a magyar kormány…
Tovább olvasom >Magyarország 20 éve az EU-ban: hogyan változott a külkereskedelem?
2004. május 1-én tíz új állam csatlakozott az Európai Unióhoz,…
Tovább olvasom >1481 millió euró többlet a külkereskedelemben
Minden várakozást messze felülmúló, robosztus, 1481 millió eurós többlet keletkezett a…
Tovább olvasom >További cikkeink
Nagy Márton: A hazai fogyasztás erősödik
A hazai fogyasztás erősödik, a belső kereslet és az ettől…
Tovább olvasom >Októberben 2 százalékra gyorsult az eurózóna inflációja
Éves szinten 2 százalékra gyorsult a fogyasztói áremelkedés az euróövezetben…
Tovább olvasom >KSH: augusztusban 443 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet
Augusztusban a kivitel volumene 5,6, a behozatalé 4,5 százalékkal csökkent…
Tovább olvasom >