BMI: Újbóli bővülés történt októberben
A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított októberi értéke: 56,4.
- A korábbi októberi értékekkel összevetve az idei érték magasabb, mint a hosszú távú e havi átlag (52,7) és az előző három év e havi értékeinek átlagát is meghaladja (52,9).
- A felmérésben vizsgált részindexek közül a szállítási átfutási idők indexét és az árindexet kivéve növekvő részindexeket figyelhetünk meg. A változások mértéke több esetben meghaladta a 16 százalékpontot is.
- A foglalkoztatottságindex értéke 1,6 százalékponttal magasabb ebben a hónapban, s bővülést mutat immár tizenharmadik alkalommal. Az elmúlt időszakban is 50,0 pont körül mozgott az index, ami most októberben gyorsabb ütemben bővült (53,6).
Történeti áttekintés
A Beszerzési Menedzser Index októberben
A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított októberi értéke: 56,4. A válaszadók az előző hónaphoz képest immár kedvezőbb folyamatokról számoltak be. A recessziós tartományban lévő szeptemberi érték után az index értéke nagyobb, ismét bővülést jelez. Általában elmondható, hogy a részindexek növekedtek, s túlnyomórészt bővülő tendenciára utalnak. Az új rendelések mennyisége továbbra is erős bővülést mutat, az index értéke 7,4 százalékponttal emelkedett.
A termelési mennyiség 50,0 alatti értékről bővülést jelez, az index 11,4 ponttal nőtt. A foglalkoztatás 50 pont felett maradt, 1,6 százalékponttal emelkedett. A szállítási átfutási idő értéke továbbra is szűkülést jelez, az indexérték nem változott. A vásárolt készletek index szintén szűkülés után mutat fellendülést, 18,0 százalékpontos az emelkedés. A külpiaci mutatók szintén bővülésről tanúskodnak. Az import folytatta a bővülési tendenciát, míg az export szeptember után újra bővült.
A beszerzési árak emelkedése tartós, bár 0,7 százalékponttal csökkent az index értéke szeptemberhez képest. A fellendülést mutató beszerzési mennyiség index közel 20,0 százalékpontos emelkedése a legmarkánsabb a részindexek között. A késztermékkészletek szintje 17,8 százalékponttal nőtt, ismét bővülésre utal. A 2022 októberi BMI index magasabb a szeptemberi (49,6) értéknél. Október átlag feletti hónapnak számít (az 1995 óta mért hosszú távú átlag értéke 52,5; az októberi értékeké 52,7). A most mért szezonálisan kiigazított indexértéknél csupán két év októberében volt magasabb érték.
A Beszerzési Menedzser Index komponensei
A termelési mennyiség indexe nőtt a szeptemberi értékhez képest, az 50,0 pont feletti érték a termelt mennyiség növekedését jelzi. 1995 óta ez a harmadik legmagasabb októberi érték.
Az új rendelések indexe szintén nőtt, 50,0 pont fölött maradva továbbra is jelzi, hogy az új rendelések állománya magasabb lett az előző hónaphoz képest. 1995 óta ez a legmagasabb októberi érték.
A szállítási átfutási idő indexe nem változott. Az index értéke 2020 eleje óta folyamatosan 50,0 alatt mozog. Az eddigi októberi értékeket nézve az idei a legalacsonyabb 1995 óta.
A vásárolt készletek indexe nőtt, 50,0 pont felett ismét fellendülést mutat. Az idei indexérték a legmagasabb e havi érték 1995 óta.
A foglalkoztatottsági index e hónapban is növekedésre utal, tizenharmadik alkalommal. Az index értéke nőtt előző hónaphoz képest, folytatva a kedvező tendenciát.
Az Üzleti Jelentések felmérés további eredményei
- A beszerzési mennyiség indexe nőtt szeptemberhez képest, immár tizenkilencedik alkalommal mutat bővülést. A bővülés üteme sokkal gyorsabb az előző hónaphoz képest. A mostani indexérték magasabb az elmúlt három év átlagánál, emellett a legmagasabb október havi adat.
- A beszerzési árak esetében az októberi index csökkent, bőven 50,0 pont felett maradva intenzív, tartós árnövekedést jelez. Ez a huszonhetedik hónap, amelyben az árindex 50,0 érték felett maradt. A mostani részindexérték 1995 óta vizsgálva a legnagyobb e havi érték.
- A késztermékkészletek indexe októberben magasabb az előző hónaphoz képest, ismét fellendülésre utal. A korábbi októberi értékeket nézve az idei átlag felettinek tekinthető, ez a legmagasabb e havi indexérték 1995 óta. 2018-ban hat bővülő hónapot mértünk, 2019-ben tizenegyet, 2020-ban ismét hatot, 2021-ben pedig tízet.
- A külpiaci mutatók fellendülést mutatnak. Az exportindex szűkülést követően újra 50,0 pont feletti értéken áll.
A másik külpiaci mutató, az importindex esetében stabilabb bővülésről beszélhetünk, az indexérték emelkedett az előző, szeptemberi hónaphoz képest. Az elmúlt év változó tendenciája után az idei évben immár hetedik hónapja tart már a bővülő tendencia. - Ebben a hónapban acél, cukor, egész nyúl, festék, karton, máj, műanyag, palack, papír és sárga réz kapcsán jeleztek válaszadóink jelentősebb áremelkedést. Hiány volt acélból, bútorlapból, bútorszerelvényből, címkéből, elektronikai cikkekből, fali lámpából, fémből, fóliából, gumi alapanyagból, hőálló üvegből, kartonból, készárúból, kiszerelési anyagból, lemezből, palackból, papírból, segédanyagokból, speciális elektronikai eszközökből, üvegből, vászonból és vasból. Jelentősebb árcsökkenésről nem számoltak be válaszadóink.
BMI
Kapcsolódó cikkeink
BMI: Enyhe fellendülés novemberben
A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított novemberi értéke: 50,3.…
Tovább olvasom >BMI: Mélyülő zsugorodás októberben
A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított októberi értéke: 47,6.…
Tovább olvasom >Októberben csökkent kissé az euróövezet gazdasági teljesítménye
Októberben szerény mértékben ugyan, de már a második hónapja csökkent…
Tovább olvasom >További cikkeink
Adni Öröm! – nehéz sorsú embereknek gyűjtenek tartós élelmiszereket a SPAR-üzletekben
Elindult mától a Magyar Máltai Szeretetszolgálat és a SPAR Magyarország…
Tovább olvasom >A technológiai fejlődés és az üzleti utazások
Az International Workplace Group (IWG) – a hibrid munkamegoldások piacának…
Tovább olvasom >K&H: ajándékot, de mit és melyik boltból?
A karácsonyi ajándékozás során a fiatalok körében a ruhák vannak…
Tovább olvasom >