BMI: Kitartó bővülés júliusban
A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított júliusi értéke: 57,8.
- A korábbi júliusi értékekkel összevetve az idei érték magasabb, mint a hosszú távú e havi átlag (52,3) és az előző három év e havi értékeinek átlagát is felülmúlja (54,0).
- A felmérésben vizsgált részindexek közül a szállítási átfutási idők indexét kivéve bővülő részindexeket figyelhetünk meg. A változások mértéke 2,1 százalékpontnál nem volt nagyobb értékű.
- A foglalkoztatottságindex értéke ugyan nem sokkal haladja meg azt, de 50,0 pont fölött maradt ebben a hónapban is, immár tizedik alkalommal. Az elmúlt időszakban is 50,0 pont körül mozgott az index, ami most júliusban lassabban bővült (50,7).
A Beszerzési Menedzser Index júliusban
A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított júliusi értéke: 57,8. A válaszadók az előző hónaphoz képest tizenötödik hónapja kedvezőbb folyamatokról számoltak be. A további növekedést jelző június havi érték után az index értéke tovább javult és júliusban is bővülést jelez. Általában elmondható, hogy a részindexek túlnyomórészt az előző, júniusi értékekkel összhangban továbbra is bővülést mutatnak, s a bővülés üteme kevéssé változott. Az új rendelések mennyisége továbbra is erős bővülést mutat, az index értéke 1 százalékponttal nőtt. A termelési mennyiség nőtt, indexe szinte változatlan maradt. A foglalkoztatás közel 50 pontos értéken van. A szállítási átfutási idő értéke továbbra is szűkülést jelez, de a kedvezőtlen tendencia üteme lassult. A vásárolt készletek szintje közel 2 százalékponttal emelkedett és stabil bővülést mutat. A külpiaci mutatók szintén bővülési tendenciáról adnak képet, akárcsak a beszerzési árak és beszerzési mennyiség indexe.
A késztermékkészletek szintje ugyancsak bővülést mutat. A 2022 július havi index nagyobb a júniusi (57,0) értéknél. Július átlag feletti hónapnak számít (az 1995 óta mért hosszú távú átlag értéke 52,4; a júliusi értékeké 52,3). A most mért szezonálisan kiigazított indexértéknél 1995 óta csupán 2014-ben volt ennél magasabb mért érték e hónapban.
A Beszerzési Menedzser Index komponensei
A termelési mennyiség indexe nőtt a június havi értékhez képest, s 50,0 pont fölött maradva a termelt mennyiség növekedését jelzi tizenhetedik alkalommal. 1995 óta ez a legmagasabb júliusi érték.
Az új rendelések indexe növekedett, 50,0 pont fölött maradva továbbra is jelzi, hogy az új rendelések állománya magasabb lett az előző hónaphoz viszonyítva. 1995 óta ez a legmagasabb júliusi érték.
A szállítási átfutási idő hosszabb lett júniushoz képest, de az ütem némileg csökkent. Az index értéke 2020-ban és 2021-ben, és ebben az évben is szinte végig 50,0 pont alatt volt. Az eddigi júliusi értékeket nézve az idei a második legalacsonyabb 1995 óta.
A vásárolt készletek indexe nőtt, s 50,0 pont felett maradva még mindig bővülést mutat, a júniusinál erősebb ütemben. Az idei indexérték a legnagyobb e havi érték 1995 óta.
A foglalkoztatottsági index júliusban is növekedésre utal, kilencedik alkalommal egy havi változatlanság után.
Az index értéke kisebb lett előző hónaphoz képest, de 50,0 feletti értéken maradt.
Az Üzleti Jelentések felmérés további eredményei
- A beszerzési mennyiség indexe enyhén csökkent júniushoz képest, de 50,0 pont fölött van tizenhatodik alkalommal két hónap szűkülés után. A bővülés üteme lassult az előző hónaphoz képest. A mostani érték felülmúlja az elmúlt három év átlagát, emellett a legmagasabb júliusi adat.
- A beszerzési árak esetében a júliusi index tovább emelkedett, bőven 50,0 pont felett maradva nagyon erős árnövekedést jelez válaszadóink szerint. Ezzel a beszerzési árak egy hónap csökkenés után a szezonális kiigazításnak köszönhetően hatodik hónapja lesznek magasabbak. A mostani részindexérték 1995 óta vizsgálva a legnagyobb e havi érték.
- A késztermékkészletek indexe júliusban ismét alacsonyabb lett az előző hónaphoz képest, de továbbra is bővülésre utal. A korábbi júliusi értékeket nézve az idei átlag felettinek tekinthető, és a legmagasabb e havi indexérték 1995 óta. 2018-ban hat bővülő hónapot mértünk, 2019-ben tizenegyet, 2020-ban ismét hatot, 2021-ben pedig tízet.
- A külpiaci mutatók közül az exportindex csökkent júniushoz képest, de 50,0 pont fölött maradva bővülést mutat.
A szezonális kiigazításnak köszönhetően az index immár hetedik hónapja jelezte az import mennyiségének növekedését.
A másik külpiaci mutató, az importindex esetében szintén bővülésről beszélhetünk, de az indexérték növekedése erősebb ütemre utal. Az elmúlt év változó tendenciája után az idei évben továbbra is stabil bővülés tapasztalható immár negyedik hónapja, folyamatosan.
Kapcsolódó cikkeink
Gulyás Gergely: a kiskereskedelmi forgalom 13 hónapja bővül, a hazai turizmus tavaly minden rekordot megdöntött
Optimista a kormány, mert a magyar gazdaság komoly növekedés előtt…
Tovább olvasom >NGM: csökkent az államháztartás GDP-arányos hiánya 2024-ben
Tavaly december végén az államháztartás központi alrendszere 4095,8 milliárd forintos…
Tovább olvasom >Turizmus és energia: Új lendület Dél-Európának
A nemzetközi gazdasági gondolkodásban régóta meghatározó szerepet játszott a „globális…
Tovább olvasom >További cikkeink
Generali kutatás: A magyarok csupán tizede gondolja azt, hogy fantasztikus év lesz 2025
Nemzetközi háborús konfliktus kiterjedésétől kevésbé, az infláció és az árak…
Tovább olvasom >Szijjártó Péter: a kormány stratégiai fontosságú ágazatként kezeli az élelmiszeripart
A kormány stratégiai fontosságú ágazatként kezeli a jelenleg mintegy 145…
Tovább olvasom >Fidelity: Mit várhatunk Trump első napjai után?
Trump elnök első hivatali napja összhangban állt kampányígéreteivel, és több,…
Tovább olvasom >