Magazin: Bizalomerősítő átláthatóság
Mind a gyártó, mind a kereskedő érdeke, hogy az általa gyártott, forgalmazott terméket biztonságosan tudja a fogyasztó számára elérhetővé tenni. A GS1 Nyomonkövetési Programjának jelmondata szerint a bizalom a nyomon követéssel kezdődik, ami átláthatóságot biztosít. Az az élelmiszeripari vállalkozás, amelyik láthatóvá teszi a származásra, a feldolgozás lépéseire, az azokhoz kapcsolódó időpontokra vonatkozó hiteles adatokat, megbízhatóbbá válik a fogyasztó szemében, és megbízható partner a kereskedő számára is.
– Természetesen a nyomon követés önmagában nem jelent biztonságos élelmiszert, hiszen a megfelelő élelmiszer-biztonsági előírások betartása alapfeltétel minden érintett vállalkozás működésében. Amikor azonban bármilyen probléma merül fel egy adott tétellel kapcsolatban, akkor hirtelen nagyon fontossá válik a nyomon követés, mert az is a fogyasztói biztonsághoz tartozik, hogy a veszélyes élelmiszert milyen gyorsan tudják beazonosítani és visszahívni az ellátási láncból – tudtuk meg Vatai Krisztinától, a GS1 Magyarország üzletfejlesztési igazgatójától.
A szakember kifejtette, hogy a nyomon követés alapvetően négy egyszerű kérdés megválaszolásából áll: mi a nyomon követendő termék vagy tétel, mi történik vele, ki és hol végzi az adott tevékenységet és mikor. Ezeket az ellátási lánc minden pontján és minden időpillanatában meg kell tudni válaszolni oly módon, hogy az mások számára is, még inkább mások informatikai rendszere számára is érthető és feldolgozható legyen. Ilyen nyelvet kínál a GS1, hiszen az FMCG-szektor legelterjedtebb szabványait fejlesztik és tartják karban már több mint 40 éve.
Egyedi azonosítást biztosítanak a GS1 vonalkódjai
– A GS1 egy- és kétdimenziós vonalkódjai nemcsak a termék azonosítására alkalmas karaktersort tudják megjeleníteni, hanem a nyomon követés szempontjából fontos adatokat, mint pl. a tételszám, a minőségmegőrzési idő, illetve olyan azonosítók is képezhetők, amelyek egyedi azonosítást biztosítanak például egy raklap esetében, s ezeknek az egyedileg összeállított egységeknek nyomon követését képesek biztosítani – emelte ki Vatai Krisztina, aki hozzátette, hogy ezeket az adatokat az érintett szereplőknek egy értékláncon belül tudniuk kell képezni, gyűjteni, tárolni és megosztani. A GS1 által működtetett adatkommunikációs hálózatok, illetve nyílt szabványok segítik az érintett vállalkozásokat ebben. A Globális Adatszinkronizációs Hálózat a termékeket leíró hiteles adatok megosztását teszi lehetővé, a másik GS1 szabványalapú megoldás pedig az üzleti tranzakciókat támogató elektronikus üzenetszabvány, amellyel elektronikus megrendelések, számlák vagy akár szállítólevelek képezhetők. Mindezeken túl a GS1 kifejlesztette azt a nyomon követési szabványt, amely olyan tudást biztosít a vállalkozások számára, mely segíti mind a belső, mind a külső nyomon követési feladataik ellátását a mindennapokban. Ez a szabvány kitér arra, hogy hogyan kell kijelölni a nyomon követési egységet, hogyan célszerű azt azonosítani, vonalkóddal ellátni, hogyan kell meghatározni a nyomon követési adatokat, és azokat hogyan lehet kommunikálni belső és külső partnereinkkel. A GS1 Magyarország ezen túl az azonosító kulcsok képzéséhez informatikai megoldást, a nyomon követési rendszer felméréséhez tanácsadást, konkrét fejlesztésekhez alkalmazásba vételi ajánlást, továbbá különböző szintű képzéseket biztosít a minőségbiztosításban, nyomon követésben érintett szakemberek számára.
Növekvő vállalati hatékonyság és költséghatékonyság
– A nyomon követés az élelmiszeriparban nemcsak fogyasztói vagy üzleti elvárás, de jogszabályi követelmény is. Így elmondható, hogy a legálisan működő hazai vállalkozások biztosítják a nyomon követést. Az már egy másik kérdés, hogy milyen eszközökkel teszik ezt, és megint csak más kérdés, hogy az adott termékpálya teljes egészében hogyan valósul meg. Más iparágakban is kiemelt hangsúlyt kap a nyomon követés, itt elsősorban a gyógyszeripart, illetve a teljes egészségügyi szektort lehet megemlíteni, mint hasonlóan magas kockázatú iparágat – válaszolta a szakember arra a kérdésre, hogy mely termékcsoportok gyártóinak, forgalmazóinak javasolt leginkább ez a típusú nyomon követés.
A teljes ellátási láncon megvalósított nyomon követés, amely globálisan értelmezhető nyelven kommunikál, földrajzi elhelyezkedéstől, vállalatmérettől, szektortól és vállalatirányítási rendszertől függetlenül alkalmazható. Az informatikai rendszerek által előállított azonosítók, vonalkódok és az adatkommunikációs rendszerek, illetve az azokba beépített ellenőrzések pedig olyan automatizmusokat jelentenek a vállalatok belső és külső folyamataiban, amelyek csökkentik a hibázási lehetőséget, az emberierőforrás-ráfordítást, felgyorsítják az adatcserét.Ezek révén pedig növekszik a vállalati hatékonyság és költséghatékonyság is. //
Kapcsolódó cikkeink
Tech és track – Az FMCG-dinamika mozgatórugói
Az FMCG szektor dinamikusan változó világában a hatékonyság és az…
Tovább olvasom >CSAOSZ Konferencia – Élelmiszer-veszteség csökkentése fenntartható csomagolással
A Csomagolási és Anyagmozgatási Országos Szövetség (CSAOSZ) a közép-európai térségben…
Tovább olvasom >Nincs megállás a logisztika szektorban
A hazai logisztikai piac növekedési pályán van. Mivel a költségek…
Tovább olvasom >További cikkeink
Budafoki Pezsgő- és Borfesztivál: egyre több látogató, nyitott pincék, családbarát programok, jószolgálat és parkavatás
Évről évre egyre többen látogatnak el a Budafoki Pezsgő- és…
Tovább olvasom >Az infláció mérséklődése kedvez a befektetőknek és javíthatja az élelmiszerbiztonságot
A kormánynak továbbra is stratégiai szövetségese a Magyar Agrár- és…
Tovább olvasom >Gasztrotörténelmet írt a Food Truck Show!
Divathullámnak hitték, de túlélte, sőt sikeresen zárta a Covid éveit.…
Tovább olvasom >