Bisnode: tíz év alatt van a hazai cégek átlagéletkora
A jelenleg működő magyarországi cégek átlagos életkora 9,63 év; a legnagyobb magyar vállalatok is csak 14-15 év körüliek átlagosan – derül ki az üzleti információs szolgáltató Bisnode-csoport elemzéséből.
A Bisnode az MTI-hez eljuttatott hétfői közleményében kiemeli: a jelenleg a világ 500 legértékesebb vállalatának átlagos kora alig 20 év, a 60-as évek előtt azonban még több mint 60 év volt az átlagos kor. Az évek során tehát újabb és újabb szereplők léptek be a legnagyobbak közé, és hosszú ideje működők kerültek ki onnan. A jövőben további csökkenés várható, 2030 körül csak 12 év körül mozog majd a legnagyobbak átlagos életkora is.
Magyarországon már most jóval kisebb a működő cégek átlagos életkora, mint a nemzetközi szinten. Nálunk a 250-nél több alkalmazottat foglalkoztató vállalatok átlagos kora is alig haladja meg a 15 évet.
A mérettel egyenes arányosan nő a cégek kora, ami nem meglepő, mivel nagyobb cégméret eléréséhez több évre van szükség. A 10 fő alatti cégek átlagos életkora 10 év körül van, az 50 fő felettieké megközelíti a 14 évet – közölte a Bisnode.
A jelenleg működő vállalkozások 0,7 százaléka, mintegy 4000 cég alakult a rendszerváltás előtt, azaz csak ennyi cég haladta meg a 24 éves kort. A 15 évnél idősebb kort is csupán a működő társaságok negyede érte meg, azaz Magyarországra egy relatíve fiatal cégszerkezet jellemző az elemzés szerint.
Megyei bontásban Tolna megyében működnek a legidősebb cégek, míg Hajdú-Biharban a legfiatalabbak, nagy különbségek azonban megyénként nincsenek. Pest megyére és Budapestre inkább a fiatalabb vállalkozások jellemzőek.
A Bisnode szerint ma már nem lehet az alapján megítélni egy vállalkozás megbízhatóságát, hogy mennyi ideje működik a piacon. Számos egyéb tényező közrejátszik abban, hogy egy cég mennyire kockázatos, milyen valószínűséggel fogja számláját kifizetni. Egy vállalkozás stabilitásának vizsgálatakor érdemes megnézni a korán kívül pénzügyi teljesítményét, számlafizetési szokásait, az iparághoz viszonyított pénzügyi adatait és egyéb tényezőket is – áll a közleményben. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
GKI elemzés: Miért élnek szűkösebben a magyar háztartások, mint bárki más az EU-ban?
Képzeljük el, hogy minden uniós ország lakói egy nagy áruházban…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >A fogyasztás húzza a gazdaságot
Az Egyensúly Intézet friss előrejelzése szerint a magyar gazdaság idei…
Tovább olvasom >