Biomass Super: magyar fejlesztés válthatja ki a műtrágyát
Innovációs díjat nyert az új magyar technológia, amely nem csak a szennyvíziszap elhelyezési problémákat oldja meg, hanem hasznos, biológiailag hatásos termésfokozó készítménnyel váltja ki a műtrágyákat.
A magyar fejlesztés eredményeképpen létrejött Biomass Super termékcsaládba tartozó készítmények – az ásványi hatóanyagokkal szemben – nem roncsolják és savanyítják a talajt, szerves kötésben tartalmazzák szinte az összes növényi tápanyagot, növelik a talaj humusztartalmát, és árban is kedvezőbbek a műtrágyáknál. A technológia újszerűségét nemrégiben innovációs díjjal ismerte el a Közép-Dunántúli Regionális Innovációs Ügynökség.
Új mezőgazdasági tápanyag-gyártó iparág van kibontakozóban, amely megoldhatja az egyre nagyobb mennyiségben képződő kommunális iszap biztonságos, és környezetbarát feldolgozását. Az Elmolight Bt. biológiai beavatkozással szabályozott komposztálási technológiájának eredményeképpen a kommunális szennyvíziszapból készíthető termésnövelő anyag új dimenziókat nyit az agrárgazdaságban.
A műtrágyák ára folyamatosan emelkedik, és ez a trend – összefüggésben az energiahordozókkal – tovább folytatódik. Emellett szembetűnő az egyre csökkenő állatállomány, melynek következménye, hogy egyes növénykultúrákban szervesanyag-hiány alakult ki, mivel az istállótrágyázás drasztikusan visszaesett.
Napjainkban a települések csatornázottsága folyamatosan nő, így növekszik a szennyvíztisztítás során keletkező iszap mennyisége. Jelenleg az iszapok hatékony hasznosítása minimális, és általában gondot és költséget jelent a szolgáltatóknak. Az elhelyezése pedig az ipari szennyeződésektől mentes szennyvíziszap – megfelelő technológia alkalmazásával – kiválóan felhasználható a mezőgazdasági területek tápanyag-utánpótlására, azaz egyben megoldás a kieső szerves trágyák okozta problémára és árban is előnyösebb a műtrágyáknál.
A technológia további előnye, hogy a kommunális iszap biztonságos feldolgozása mellett, az országos szinten mintegy 30 millió tonnás nagyságrendben keletkező mezőgazdasági melléktermékek jelentős részét is képes – kapcsolódóan – jól hasznosítani. Ez a nagyságrend már olyan tápanyagbázist jelent, amely egy abszolút műtrágya-importőr ország esetében stratégiai kérdés. Különösen azért, mert a kommunális iszapot, mint környezetet terhelő hulladékokat forgatja vissza a biológiai ciklusba; és annak kettős előnye mellett még külön a mezőgazdaságot is támogatja olcsó, és környezetbarát hatóanyagot biztosítva.
A mai szántóföldi termelés során egy hektár területre mintegy 180-220 kg vegyes NPK hatóanyag tartalmú műtrágya-készítménnyel kalkulálunk, ennek összköltsége – kijuttatással és bemunkálással együtt – akár meg is haladja a 80 ezer forintot. Amennyiben egy jól kezelt és forgalomba-hozatali engedéllyel rendelkező komposzt hektáronkénti 5 – 8 tonnájával végezzük a tápanyag-visszapótlást, úgy – azonos hatóanyagtartalmat kijuttatva – 40 – 45 ezer forint összköltséggel kell csak számolnunk – és a mikroelemeket „ajándékként” kapjuk.
Az oltóanyaggal irányított komposztálás a kommersz komposztoknál jobb minőségű végterméket, magas biológiai értékű komposztot eredményez. A készítmény stabil, perzselést nem okoz, a kezelés során elpusztulnak a gyommagvak, de a humán- és növény-patogén mikroorganizmusok is.
A kommunális szennyvíziszapon kívül a technológiával gyorsan és eredményesen komposztálhatók különböző eredetű biomasszák, hatékonyan bonthatók talajszennyező veszélyes hulladékok, akár szénhidrogén-származékok, növényi- és állati eredetű zsírok, olajok, gyógyszergyártási szerves veszélyes hulladékok is.
Az Elmolight technológiával előállított termékek megfelelnek a vonatkozó Magyar Szabványoknak és az FVM 36/2006. (V.18.) rendelete szerinti termék-engedélyeztetési feltételeknek is, így korlátozás nélkül kereskedelmi forgalomba hozhatók.
A technológiát eddig – 20 engedélyezett termékkel – 14 városban alkalmazzák, beleértve Budapestet, Debrecent és Győrt is – írja a ProfitLine.hu.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Egyre korábban indul a karácsonyi szezon: az ár-érték arány a kulcs
Az idei évben a magyarok 40 százaléka hozta előre a…
Tovább olvasom >Prémium legyen, de fenntartható is – a legifjabb generáció elvárásai
A kiskereskedelmi szereplők kénytelenek lesznek egyre nagyobb figyelmet fordítani fenntarthatósági…
Tovább olvasom >Fél év alatt 100 millió forint felajánlást tettek karitatív célokra a fogyasztók a kötelező visszaváltási rendszer révén
A hat hónapja kezdődött és a mindennapok szerves részévé vált…
Tovább olvasom >