Best Global Brands: a legértékesebb márkák 2024-ben
Az Interbrand globális márkatanácsadó cég idén ősszel mutatta be a 2024-es Best Global Brands jelentését. A világ 100 legértékesebb márkájának listája nem csak a legerősebb márkákat mutatja be, de azokat a brandeket is, amelyekre érdemes figyelni.
A cikk a Trade magazin 2024/12-2025/01. lapszámában olvasható.
Az Interbrand három alappillérre épülő módszertant alkalmaz a rangsor felállításához:
Pénzügyi előrejelzés – ez méri a befektetők számára generált hozamot és a profitot.
A márka szerepe – ez az indikátor azt értékeli, hogy a márka milyen hatással van a fogyasztói vásárlási döntésekre más marketingtényezőkkel szemben (például: ár, termékjellemzők).
Márkaerő – ez a szempont a márkahűséget és fogyasztói elkötelezettséget méri a brand felé.
Közel fél évszázad tapasztalatai
Amikor az Interbrand 2000-ben először közzétette a Best Global Brands listát, a világ lakosságának kevesebb mint 7%-a rendelkezett rendszeres internetkapcsolattal. A Nokia (5. hely) volt a legértékesebb mobiltelefon-gyártó, a Kodakot (24. hely) még kicsit sem aggasztotta a digitális fényképezés, a GAP (29. hely) vezette a ruházati márkák piacát, a Yahoo! (38. hely) uralta a keresést, és az MTV (37. hely) népszerű műsorai nézők milliárdjait érték el. Nagyot fordult közben a világ: a 100 legértékesebb márka összesített értéke 3,4-szeresére nőtt, mióta az Interbrand először közzétette rangsorát (988 milliárd dollárról 3,4 billió dollárra).
2024-ben a top márkák között a technológiai vállalatok vezetik a rangsort, elfoglalva az első öt helyet. Az Apple áll a lista élén közel 489 milliárd dolláros márkaértékkel, őt követi a Microsoft, az Amazon és a Google – mindegyikük márkaértéke meghaladja a 290 milliárd dollárt. Az ötödik helyet a Samsung foglalja el, több mint 100 milliárd dolláros márkaértékkel. Az FMCG-márkák legnagyobbika a Coca-Cola (7. hely), míg HoReCa-ban a McDonald’s a legerősebb brand (9. hely), a lista második fele ugyanakkor már olyan óriásokat is felvonultat, mint a Starbucks, L’Oréal, Pampers, Nescafé, Nestlé, Colgate, Gillette, Corona, Kelllogg’s, Sephora, Nespresso, KFC és a Heineken.
Márkaérték és jövedelmezőség
Ha csak a pénzügyi adatokat vennénk figyelembe, az Apple, az Amazon, az Alphabet (a Google anyavállalata) és a Microsoft továbbra is az élvonalban maradna, mivel ezek a cégek rendelkeznek a legnagyobb globális piaci kapitalizációval. Ugyanakkor, ha kizárólag a márkaerő minőségi tényezőit néznénk, a rangsor másképp festene: a kínai WeChat volna 2024-ben a világ legerősebb márkája.
A márkaérték nem mindig jelenti a jövedelmezőséget. Míg az Apple a világ második legjövedelmezőbb vállalatának számít, más erős márkák, mint a Google és az Amazon, alacsonyabb helyen állnak a nettó jövedelem tekintetében. Ez a jelenség nemcsak a technológiai cégekre igaz: a Coca-Cola hiába áll a 7. helyen, nem szerepel a világ legjövedelmezőbb vállalatai között. Ennek valószínű oka a franchise-alapú disztribúciós struktúrájuk, amelyben a gyártási tevékenységet különálló cégek végzik. Ezek a vállalatok önállóan működnek, és kizárólagos engedéllyel rendelkeznek a Coca-Cola italok gyártására a saját területükön.
A márka minden, de önmagában kevés
A mai versenykörnyezet jelentősen megváltozott, hiszen a gazdasági és geopolitikai kihívások már nem ritka megszakítások, hanem folyamatosak és állandó bizonytalanságot okoznak.
Bár a márkaépítés alapjai változatlanok, a működés módja átalakult. Bárki képes márkát építeni, akinek van okostelefonja, a fogyasztóknak soha nem látott választási lehetőségeik vannak. Az innováció gyors ütemben zajlik, és a mesterséges intelligencia révén a visszajelzési ciklusok egyre gyorsabbá, mondhatni azonnalivá váltak. A modern üzletvezetésben elengedhetetlen társadalmi szerepvállalás, hiszen a márkák ma már nem csupán üzeneteket közvetítenek, hanem folyamatos párbeszédet folytatnak közönségükkel.
A mai piacon a termékjellemzők, az ár vagy a közelség ugyanakkor már nem elegendőek a kiemelkedéshez, mivel a versenytársak könnyen és gyorsan tudnak hasonló termékeket kínálni versenyképes áron. Ebben az összefüggésben a márka az üzlet legfontosabb megkülönböztető tényezőjévé válik, mivel ez az egyetlen olyan eszköz, amelyet nem lehet könnyen és legálisan másolni. A márkaépítés így alapvetővé vált a hosszú távú lojalitás és egyedi piaci pozíció megőrzésének érdekében.
Akikre érdemes figyelni
Az Interbrand 2024-es „Best Global Brands” jelentése szerint az elmúlt év leggyorsabban növekvő márkái közé tartozik a Ferrari, YouTube, Hermès, Instagram és Kia. A Ferrari például 21%-os növekedést ért el, míg a YouTube 16%-os növekedést produkált. A Hermès luxusmárka és az Instagram egyaránt 15%-kal növelték márkaértéküket, akárcsak a Kia.
A jelentés négy olyan márkát is említ, amelyek csak idén kerültek be a rangsorba: Nvidia (36. hely), Pandora (91. hely), Range Rover (96. hely) és Jordan (99. hely). A Jordan sportmárka Michael Jordan ikonikus kosárlabdázó nevéhez fűződik: ez az első személyhez köthető márka, amely felkerült a listára. Emellett két régi motoros is come backelt, akik jó ideje nem szerepeltek már a rangsorban: Uber (78. hely) és LG (97. hely).
„Mit csinálunk” vs „mit nyújthatunk”
A vágyott márkák lényege az, hogy több szinten is képesek kapcsolatot teremteni a fogyasztókkal. Az Interbrand elemzése szerint azok a márkák válnak igazán ikonikussá, amelyek az embereket nem csupán a funkcionális szinten érik el, hanem érzékszervi, érzelmi, személyes és erkölcsi kapcsolatot is kialakítanak velük. Az ilyen márkák nem csupán kielégítik a fogyasztók szükségleteit, hanem mély kötődést hoznak létre, amely révén a vásárlók élvezik a márkával való kapcsolatot, és kíváncsiak lesznek annak jövőbeli lépéseire. Nem elég, ha megvásárolják a terméket, a cél az, hogy vágyjanak is rá, és kövessék annak fejlődését, olyasfajta lojalitási szintre lépve ezáltal, ami túlmutat a mindennapi szükségleteken.
A legsikeresebb globális márkák – például az Apple, a Ferrari és a Disney – túllépnek a hagyományos iparági határokon, és több termékkategóriában is növekedést érnek el, mivel a fogyasztók komplexebb szükségleteire, nem pedig szigorúan egy adott kategóriára koncentrálnak. Ezek a márkák a „mit nyújthatunk neked” szemléletet képviselik a „mit csinálunk” helyett, ezáltal több iparágban is megvetik lábukat, és új lehetőségeket nyitnak meg maguk előtt a növekedésre. Bár nem minden márkának szükséges több szektorban jelen lennie, a komplex szükségletekre épülő pozicionálás lehetőséget biztosít arra, hogy a márkák rugalmasan alkalmazkodjanak a piaci igényekhez, és hosszú távon lojális fogyasztói bázist építsenek ki.
//
Kapcsolódó cikkeink
Az NVIDIÁ-val összefogva forradalmasítaná a szépségipart a L’Oréal
Stratégiai együttműködésre lépett a L’Oréal Groupe az NVIDIÁ-val, hogy mesterséges…
Tovább olvasom >Három év alatt 54 milliárd dollárt fektet be az Amazon Nagy-Britanniában
Komoly beruházásról tett bejelentést az Amazon Nagy-Britanniában: a világ legnagyobb…
Tovább olvasom >Fuvarozás egy kattintásra: közeleg a kamionos Uber kora?
Ha valakinek van egy biciklije vagy robogója, könnyen lehet belőle…
Tovább olvasom >További cikkeink
GKI elemzés: Miért élnek szűkösebben a magyar háztartások, mint bárki más az EU-ban?
Képzeljük el, hogy minden uniós ország lakói egy nagy áruházban…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >A fogyasztás húzza a gazdaságot
Az Egyensúly Intézet friss előrejelzése szerint a magyar gazdaság idei…
Tovább olvasom >