Beporzó rovarok és a növényvédelmi munkák összeegyeztetése – fókuszban a méhészet
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) július közepén méhészeti bemutatót tartott Székkutason, melynek célja a mezőgazdasági növénytermesztés és a méhészeti ágazat között egyre nagyobb méreteket öltve fennálló szemléletkülönbségek csökkentése, közös gondolkodásra való felhívás, kompromisszumos megoldások keresése volt a célja.

(Fotó: Pixabay)
Megnyitó beszédében Csapó József osztályvezető úr elmondta, hogy rendhagyó előadásról van szó, hiszen szorosan nem köthető a Nébih által végzett fajtaminősítő kísérletekhez, mégis van létjogosultsága, mivel számtalan olyan növény van, mely nem szélbeporzású, hanem rovarok által kerül sor a megtermékenyítésre. Az első előadó Papp Márta fajtaregisztrációs referens volt, aki szabadidejében hosszú évek óta méhészkedik. Gyakorlati szempontok szerint ismertette a méhészkedést és a méhészkedésre vonatkozó jogszabályokat. Elmondta, hogy saját véleménye szerint a méhészkedés egy végtelen sakkjátszma több partnerrel egyszerre. Ez ugyanígy igaz a mezőgazdasági növénytermesztésre is. Ismertette, hogy a jogszabály alapján hogyan és milyen feltételek megléte alapján lehet elhelyezni a méhcsaládokat, és milyen feltételek mellett lehet vándoroltatni a méheket. Második előadóként Sipos József növényorvos, vendég előadó tartott egy izgalmas előadást a növényvédelemről és a méhmérgezésről. Az előadása során részletezte, hogy a méhek elhullásáért nem kizárólagosan csak a növényvédelmet végző szakemberek a felelősek. Mind a két ágazatban vannak felelőtlen emberek, akik nem megfelelő szerekkel, nem az előírásoknak megfelelően használják és nem az előírt mennyiséggel kezelik az általuk gondozott állományt.
Ezt követően ismét Papp Márta tartott egy előadást a növényvédelem és a dróntechnológia kapcsolatáról
A kapcsolódó dróntörvény ismertetése során elmondta, melyek az elismert drónkategóriák jelenleg Magyarországon. Szó volt továbbá arról is, ki és milyen feltételek mellett végezhet drónnal mezőgazdasági munkálatokat, mely vegyszerek kapták már meg az engedélyt a drónnal kapcsolatos kijuttatásra. Ismertette, hogy mit takar a „No Drone Zone” légtér. Az előadása végén kifejtette azt is, milyen büntetést szabnak ki az illetékes hatóságok a szabályok megsértése esetén.
A negyedik előadást Sipos József a beporzó rovarokról tartotta
Beszédében részletezte, hogy a házi méhek mellett számos más rovar is részt vesz a beporzásban. Ezen kívül megemlítette, hogy vannak olyan állatok, melyek ugyan nem közvetlenül vesznek részt a beporzásban, de az életvitelükkel akaratlanul is végeznek beporzó tevékenységet, ilyenek például a kolibrifélék vagy a gyümölcsevő denevérek. Megmutatta, hogy ezen fajok tevékenysége nélkül mennyivel szegényesebb lenne az élelmiszerkínálat. A záró előadást Papp Márta tartotta, melyben a két ágazat közötti feszültség oldására próbált megoldási javaslatokat adni és felkérte a jelenlevőket, hogy segítsenek a közös gondolkodásban. Hangsúlyozta, hogy elsősorban a jogszabályokat kell minden érintett félnek maradéktalanul betartani. A jogszabályokon kívül számos lehetőség van arra, hogy békésen megférjen egymás mellett a két ágazat. Itt említette meg a méhlegelők kialakítását, mely a mezőgazdasági növénytermesztésen túl – a virágzó növények nem csak a beporzókat vonzzák a kialakított helyre, hanem a termesztett kultúráról elvonja a kárt okozó rovarokat – a diverzitás növelésében is fontos szerepet játszik. Megjelennek a talajlazításban részt vevő giliszták, melyek javítják a talajszerkezetet is. Ezen kívül a vadkárok enyhítésében is jelentős szerepe lehet a megfelelően összeállított növénytakarónak. Elmondta, hogy ennek kialakítására akár támogatás is felvehető, mely segít abban, hogy a gazdát a művelés alól kivett terület miatt ne érje bevételkiesést. Ez a támogatás az AKG-n belül választható „zöldugar és/vagy méhlegelő táblaszegély kialakítása” pont alapján vehető igénybe.
A pályázat 9. melléklete, a „Méhlegelő növényfajok listája” részletesen felsorolja azokat a növényfajokat, melyek után igénybe vehető a támogatás
A látogatási program a „Bemutató üzemek támogatása VP1-1.2.1–23” pályázatnak köszönhetően valósult meg. A további rendezvények időpontjai elérhetőek a https://portal.nebih.gov.hu/bemutato-uzemek-tamogatasa honlapon a rendezvények menüpontban, továbbá a bemutatók szakmai kiadványai letölthetőek a kiadványok menüpont alatt.
Nébih
Kapcsolódó cikkeink
A székelyföldi gazdák mindig számíthatnak a kormány segítségére
Történjen bármi, számunkra alapvetés, hogy minden magyar felelős minden magyarért,…
Tovább olvasom >Augusztus közepétől változik egyes acetamiprid hatóanyagú növényvédő szerek alkalmazása a határérték csökkentése miatt
Az Európai Bizottság rendelete* alapján 2025. augusztus 19-től módosulnak az…
Tovább olvasom >Horvátországban a határmentén vaddisznókban is megjelent az ASP
A horvátországi Eszék-Baranya megyei házi sertés járványkitörések közelében vaddisznóból vett…
Tovább olvasom >További cikkeink
A vásárók kedvenc FMCG-márkái – YouGov Brand Footprint 2025
Az elemzés alapja a CRP (Consumer Reach Points) mutató, amely…
Tovább olvasom >Drágul a csirke, drágul a tojás – ez vár most a magyar vásárlókra
Jelentős áremelkedés zajlott le a hazai baromfipiacon az elmúlt hónapokban…
Tovább olvasom >Szárnyalnak az árak a baromfipiacon: drágult a csirke, a pulyka és a tojás is
Az elmúlt hónapokban látványos áremelkedés zajlott le a hazai baromfi-…
Tovább olvasom >