Behúzta a kéziféket a magyar gazdaság a járvány második hullámában
A nyári felpattanás után úgy tűnik, hogy szeptemberben megtorpant a magyar gazdaság kilábalása. Habár az ipari termelés még kedvezően alakult, a kiskereskedelem már visszaesett. Amíg az export az ipar kedvező teljesítményével összefüggésben nőtt, addig az import a gyengülő belső kereslet miatt csökkent. A koronavírus-járvány miatti korlátozások a turizmust azonnal megütötték szeptemberben, a következő hónapokban pedig a gazdaság egyre szélesebb körére lesz negatív hatással a járvány. Kedvezőtlen hír, hogy a munkanélküliség növekedésnek indult és a foglalkoztatás csökkent. Egyelőre nagy baj még nincs, a következő hónapok azonban igen jelentős leépítést hozhatnak.
A koronavírus-járvány első hullámban tapasztalt drasztikus visszaesés után júniusban és júliusban egyértelműen erőre kapott a magyar gazdaság. A gyárakban felpörgött a termelés, a háztartások többet vásároltak, mint a kijárási korlátozás időszakában, illetve a szolgálató szektor is magára talált, miután felpörgött a (főként belföldi) turizmus és kinyitottak az éttermek, pubok, szórakozóhelyek. Szeptemberben azonban már vegyes makrogazdasági adatok érkeztek a magyar gazdaságból, miután a koronavírus-járvány második hulláma Európa legtöbb országában és Magyarországon is elképesztő ütemben kezdett el terjedni.
A legtöbb európai ország újra korlátozó intézkedések bevezetését kezdte meg, ha a legtöbben nem is léptettek életbe olyan szigorúakat, mint amilyeneket tavasszal, azért ezek is érdemi hatással vannak/lesznek az EU gazdaságára. Magyarország szeptemberben határzárat vezetett be, ami azonnal visszavetette az éppen csak éledező turizmust. A külföldi vendégek elmaradása leginkább Budapestnek fáj, ami nem csak a hoteleket, a légiközlekedést, és az utazásszervezéssel foglakozó cégeket érintette mélyen, hanem a fürdőket, a pubokat és az éttermeket is megviselte. A KSH adatai szerint a nyári kedvezőbb számok után szeptemberben 60%-kal esett vissza a vendégéjszakák száma, a külföldieké 91%-kal, míg a belföldieké 16%-kal csökkent az előző év azonos időszakához képest. Ez tehát egyértelműen mutatja, hogy a turizmus újra az az ágazat, amelyet azonnal megviselt a koronavírus-járvány, éppúgy, mint ahogy az első hullámban. A drasztikus visszaesés pedig a foglalkoztatottságon is meg fog látszódni hamarosan, hiszen Magyarországon egyelőre nincsenek olyan munkahelyvédő támogatási programok (Kurzarbeit), mint amilyeneket az első hullámban láthattunk.
A folytatás a Portfolio cikkében olvasható…
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
GKI elemzés: Miért élnek szűkösebben a magyar háztartások, mint bárki más az EU-ban?
Képzeljük el, hogy minden uniós ország lakói egy nagy áruházban…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >A fogyasztás húzza a gazdaságot
Az Egyensúly Intézet friss előrejelzése szerint a magyar gazdaság idei…
Tovább olvasom >