Befektetői felmérés: a kereskedelmi háború a legnagyobb világgazdasági kockázat
A legújabb felmérés szerint a globális intézményi befektetői közösség továbbra is a kereskedelmi háborúkat tekinti a legnagyobb világgazdasági kockázatnak, és jelentősnek tartja a globális recesszió rizikóját is.
Az egyik legtekintélyesebb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőház, az Oxford Economics 143 nagyvállalat és befektetési társaság várakozásait mérte fel kedden ismertetett idei negyedik negyedévi globális vizsgálatában.
A felmérésbe bevont cégek együttesen 5 millió alkalmazottat foglalkoztatnak, összesített éves forgalmuk 2500 milliárd dollár.
A ház beszámolója szerint a válaszadók 71 százaléka tartja úgy, hogy a globális növekedési kilátásokat a következő két évben lefelé ható kockázatok terhelik. E mezőnyön belül 21 százalék erőteljesnek érzékeli e kockázatokat.
A vizsgálat résztvevői átlagosan 20 százalékosra taksálták annak a valószínűségét, hogy a világgazdaság jövő évi növekedési üteme nem éri el az 1 százalékot.
Az Oxford Economics közölte: mérési módszertana alapján ez az egy főre jutó globális hazai össztermék (GDP) csökkenését, vagyis definíciószerűen világgazdasági recesszió kialakulását jelentené 2020-ban.
A ház felmérésébe bevont üzleti vállalkozások átlagosan 46 százalékos eséllyel jósolták azt, hogy a világgazdaság jövőre 2 százaléknál lassabb ütemben növekszik.
Az Oxford Economics elemzői hangsúlyozzák, hogy 2 százaléknál alacsonyabb globális növekedésre a 2009-es recessziós év óta nem volt példa.
A legnagyobb globális kockázati tényezőnek a vizsgálat résztvevői közül továbbra is a kereskedelmi háborúk növekedéslassító hatását nevezték a legtöbben; arányuk csökkent valamelyest, de így is meghaladja az 50 százalékot.
A hosszabb, öt évig terjedő időtávlat jelentős globális kockázataira vonatkozó kérdésre a felmérésbe bevont gazdasági szereplők 56 százaléka a protekcionizmus növekedésgátló hatását tette az első helyre, és az így vélekedők 93 százaléka szerint ez jelentős, vagy igen jelentős kockázat.
Folyamatosan csökken ugyanakkor azoknak a befektetési társaságoknak az aránya, amelyek szerint az Európai Unió felbomlásának lehetősége is a meghatározó hosszabb távú globális kockázati tényezők között van.
Az Oxford Economics idei első globális felmérésében a válaszadók 17 százaléka nevezte ezt jelentős világgazdasági kockázatnak, a kedden ismertetett negyedik negyedéves vizsgálatban azonban már nem érte el a 10 százalékot azoknak a cégeknek az aránya, amelyek szerint az EU szétesésével komoly globális kockázati tényezőként kell számolni a következő öt évben.
Az Oxford Economics összeállított egy külön stresszhelyzeti szimulációs forgatókönyvet is, amely az amerikai-kínai kereskedelmi háború esetleges szélsőséges mértékű eszkalációjának hatásait modellezi.
A ház kimutatása szerint a kétoldalú amerikai-kínai kereskedelem értéke az eddigi vámintézkedések miatt máris 20 százalékkal zuhant, és további eszkaláció esetén a visszaesés mértéke elérheti az 50 százalékot.
Az Oxford Economics londoni elemzőinek számításai szerint ha az amerikai-kínai kereskedelmi konfliktus földrajzilag is kiszélesedik és globálissá válik, az ezer milliárd dollárral – a globális kereskedelem éves értékének 5 százalékával – vetheti vissza a Kínával, az Európai Unióval és Mexikóval folytatott kétoldalú amerikai kereskedelmi forgalom éves értékét. (Kertész Róbert, MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Az USA készülő új étrendi irányelvei a növényi fehérjéknek adhatnak prioritást
Az Egyesült Államok Egészségügyi Minisztériuma (HHS) és Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA)…
Tovább olvasom >Az AI-ban látják az értékesítés növelésének jövőjét a kínai kereskedők
A kínai e-kereskedelmi szektor egyre nagyobb mértékben alkalmazza a mesterséges…
Tovább olvasom >Egymilliárd dolláros iparággá válhat a közösségi kereskedelem 2028-ra
Egy új tanulmány szerint a közösségi kereskedelmi (social commerce) piac…
Tovább olvasom >További cikkeink
Fogyasztóvédelmi kiválóságok díjazása: elismerték a 2024. év legjobbjait
Az idei év kiemelkedő fogyasztóvédelmi referensei és különdíjazottjai vehették át…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelés 0,2 százalékkal mérséklődött októberben
Októberben az ipari termelés volumene 0,2, munkanaphatástól megtisztítva 3,1 százalékkal…
Tovább olvasom >A technológiai fejlődés és az üzleti utazások
Az International Workplace Group (IWG) – a hibrid munkamegoldások piacának…
Tovább olvasom >