Baromfi Világnap: május 10-e a baromfis szakma ünnepe
Magyar kezdeményezésre május 10-én ünnepli a baromfis szakma a Baromfi Világnapot. Az esemény célja, hogy ráirányítsa a figyelmet a baromfiágazati szereplőkre, akik egyre fontosabb szerepet töltenek be a világ élelmiszer-ellátásában. A magyar baromfiszektor alapvető törekvése, hogy továbbra is biztonságos, jó minőségű termékekkel lássa el a hazai fogyasztókat, ezen felül pedig versenyképes exportot bonyolítson le.
A nemzetközi szintű világnap bevezetését a Baromfi Termék Tanács (BTT) kezdeményezte, és a javaslatot az Európai Baromfi-feldolgozók és -kereskedők Szövetsége (AVEC), a Nemzetközi Baromfi Tanács (IPC) és a tudományos baromfis világszervezet (WPSA) is támogatta. A világnap gondolata 2010-ben vetődött fel, a BTT pedig az első hazai világnapi szakmai rendezvényeket 2014-ben szervezte meg. A koronavírus-járvány miatt a terméktanács az idei rendezvényeket nem tartja meg, de továbbra is fontosnak ítéli, hogy a járványhelyzet elmúltával a május 10-i világnap ismét a baromfis szakma nemzetközi ünnepe legyen.
A Baromfi Világnap legfontosabb célja, hogy ráirányítsa a figyelmet a baromfiágazati szereplőkre, akik egyre fontosabb szerepet töltenek be a világ élelmiszer-ellátásában. Világszinten ma már a baromfiszektor számít a legnagyobb állattenyésztési ágazatnak, mivel a Föld lakossága baromfihúsokból fogyasztja a legtöbbet. A jövőben pedig a piaci szereplők még nagyobb feladatok elé néznek, mivel a Föld népességének ugrásszerű növekedése óriási kihívást jelent a fogyasztók hosszú távú, biztonságos fehérjeellátásában is.
Az elmúlt időszakban a világméretű koronavírus-járvány hatásait a baromfiágazati vállalkozások is megérezték, de európai szinten az ágazatnak a madárinfluenza is komoly károkat okozott. A szektor szereplőinek számos további kihívással, így például az Európai Zöld Megállapodás (European Green Deal) következményeivel vagy az antibiotikum-használat problémáival is szembe kell nézniük, és reagálniuk kell a magas takarmányárak miatt kialakult új piaci helyzetre is. A BTT felhívja a figyelmet arra, hogy az állatitermék-előállítás takarmányszükségletének biztosítását nemzetbiztonsági kérdésként kell kezelni, és ki kell dolgozni egy olyan rendszert, amely az állattartók számára folyamatosan garantálja a biztonsági takarmánykészleteket.
Magyarországon a baromfiágazati vállalkozások a nehézségek ellenére növelni tudták teljesítményüket az elmúlt években, bár a 2020-as hazai madárinfluenza-járvány kisebb törést okozott a termelésben. Tavaly a teljes élőbaromfi-felvásárlás 673 ezer tonnát ért el, az idei tervekben viszont több mint 10 százalékos termelésbővülés szerepel. Így az ágazat összesen 747 ezer tonna élőbaromfit állíthat elő 2021-ben, és ez a mennyiség jelentősen meghaladná a 2019-ben regisztrált, 697 ezer tonnás szintet is.
A hazai baromfis vállalkozások bíznak abban, hogy a koronavírus-járvány leküzdése után az élet minél hamarabb visszatér a normális kerékvágásba, és egyre hatékonyabban sikerül fellépni az ismétlődő madárinfluenzás állategészségügyi járványhelyzetek ellen is. Az ágazat célja továbbra is az, hogy kiváló minőségű, biztonságos termékekkel lássa el a hazai fogyasztókat, illetve versenyképes exportot bonyolítson le.
Az eredményes állategészségügyi járványvédelmi intézkedése érdekében a BTT az utóbbi időszakban példamutató módon online tagi regisztert épített ki, amely naprakészen tartalmazza, mennyi baromfitelep működik az országban és azok pontosan hol helyezkednek el. A megkapott adatbázis birtokában a szervezet megkezdte a járványvédelmi modul/program létrehozását, amely a hazai termelést még biztonságosabbá teheti és jelentős segítséget nyújthat a hatóságok munkájában. Amennyiben a szakhatóság is elfogadja az új járványvédelmi telepauditáló rendszert, az abban résztvevő minősített telepek – az új állami kártalanítási jogszabályban meghatározottak szerint – járványok esetén magasabb kártérítési összegre tarthatnak igényt.
Kapcsolódó cikkeink
Egyre népszerűbbek a víziszárnyasok Magyarországon
A 2022-es visszaesést követően a magyarországi keveréktakarmány-gyártás stabilizálódott, miközben a…
Tovább olvasom >Nehéz évet tudhat maga mögött a baromfiágazat
2023-at nehéz évként értékelhetjük a magyar baromfiágazat számára, ahol több…
Tovább olvasom >Magyarország egyre fontosabb húsipari szereplő
Az elmúlt évtizedek gazdasági és geopolitikai változásai számos iparágban okoztak…
Tovább olvasom >További cikkeink
Fogyó cégszámok, tartós félmilliós határ
2024-ben a társas vállalkozások száma várhatóan 12 ezerrel csökken, miközben…
Tovább olvasom >Decemberben alig változott a GKI konjunktúraindexe
A GKI Gazdaságkutató Zrt.– az EU támogatásával –felmérése szerint decemberben…
Tovább olvasom >Ünnepi fogások: bacon kuglóf, baconos sajttorta és szilveszteri kandírozott virslifalatkák
Sokszor egy-egy szokatlanabb hozzávaló, vagy akár maga a tálalás is…
Tovább olvasom >