Bankkártya és borravaló
Az MVI és a NAV képviselői rendszeresen egyeztetnek a borravaló életszerű kezelésének témájában – júniusi számunkban részletes beszámolót közöltünk a megbeszélések akkori eredményeiről. Az ipartestület jelenleg a kártyás fizetéskor kapott borravaló kérdéseit próbálja egyértelműen tisztázni a felszolgálók adózásának szempontjából.
Kérdésünkre Zerényi Károly, az ipartestület képviselő-testületi tagja kihangsúlyozta, a bankkártyás fizetéskor az elkülönített borravalókezelés mind bizonylatolási, mind adózási szempontból kedvezőbb megoldást jelent a vállalkozás és a felszolgálók számára egyaránt. A vállalkozás szempontjából nincs szükség pénzmozgás-bizonylatok kiállítására, a felszolgálók pedig adómentes jövedelemhez juthatnak.
A NAV az MVI kérdéseire a követkőképpen fogalmazta meg – kötelező jogi erővel nem bíró – szakmai véleményét.
Ha a vendég a fogyasztást bankkártyával fizeti ki oly módon, hogy a POS-terminálon a borravalóval megnövelt összeget egy összegben fizeti meg, és ezzel a borravaló bekerül az étterem üzemeltetőjének pénztárába, akkor a borravaló is az üzemeltető, a felszolgáló foglalkoztatójának bevételét képezi, ezért ilyenkor a foglalkoztató által a felszolgálók között szétosztott borravaló a magánszemélynél – a felek közötti jogviszonynak megfelelően – munkaviszonyból származó jövedelemként válik adókötelessé. Tehát bármely olyan esetben, amikor a borravaló bankkártyával kerül megfizetésre és a felszolgálók ezt követően a munkáltató közreműködésével jutnak hozzá az összeghez, a borravaló munkabérként kezelendő és a magánszemélyek bérjövedelmeként adó- és járulékköteles. E jövedelem után a magánszemélynek 18,5 százalékos mértékű társadalombiztosítási járulékot is fizetnie kell.
Ha azonban a felszolgáló a bankkártyás fizetéskor a borravalót külön üti be a POS-terminálon kialakított „TIP” gyűjtőbe, ezáltal lehetőség van arra, hogy a borravalót a fogyasztás ellenértékétől elkülönítetten kezelje a vendéglátóhely üzemeltetője, majd a napi záráskor az így összegyűlt összeget nem a foglalkoztató fizeti ki a felszolgálóknak, hanem azt – megfelelő technikai megoldás révén – annak megfelelő bizonylatolása mellett, kiadási pénztárbizonylattal a felszolgálók „veszik ki” és osztják szét egymás között, akkor az egyes magánszemélyek által ilyen módon megszerzett bevétel adómentesnek tekinthető.
Az ipartestület jelezte a NAV felé, hogy az elektronikus fizetési rendszerek térnyerésének (telefonok, okosórák) és a COVID-fertőzés megelőzésének érdekében bevezetett kormányzati intézkedésnek (kártya kötelező azonosítási limit 5000 Ft-ról 15 000,- Ft-ra emelése), valamint a kártyaelfogadó terminálok korlátozott mértékű programozhatóságának (nem minden típusú terminálra és nem minden kártyaelfogadó szolgáltató által) következtében a kártyaelfogadó terminál TIP-gyűjtőjébe való rögzítés nem minden esetben megoldható.
A kérdésben várjuk a NAV állásfoglalását. //
A fenti cikk a Trade magazin 2021/11. számában is megjelent.
Kapcsolódó cikkeink
A Magyar Vendéglátók Ipartastülete üdvözli az NGM felszolgálási díjjal kapcsolatos döntését
A Magyar Vendéglátók Ipartestülete (MVI) üdvözli az NGM felszolgálási díjjal…
Tovább olvasom >NAV: a lakosság csak megbízható, ismert online áruházakból rendeljen
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) azt tanácsolja a lakosságnak,…
Tovább olvasom >NAV: mintegy ötezer hamis parfümöt találtak egy budapesti távolkeleti boltban
Mintegy ötezer hamis parfümöt találtak egy budapesti távolkeleti boltban, az…
Tovább olvasom >További cikkeink
A csodálatos mandarin – A nap videója
Yoshihiro Okada „műveit” már ismerik olvasóink: néhány vágást ejt mandarinok héján,…
Tovább olvasom >Mit meg nem tesznek a frissességért! – A nap képe
A skandináv országokban kultusza van a friss élelmiszereknek – íme…
Tovább olvasom >