Ázsia Európa felé tart
2011. május 10-én nagyszabású konferenciát rendeztek a Kezünkben a jövőnk rendezvénysorozat keretén belül a Vidékfejlesztési Minisztériumban.
A konferencia célja a magyar–ázsiai, különösen az indiai gazdasági kapcsolatok bemutatása, élénkítése. Magyar részről Dr. Botos Balázs, a Nemzetgazdasági Minisztérium helyettes államtitkára beszélt a kiemelt fontosságú ázsiai piacról. Magyarország főleg az elektromos és energetikai gépek és berendezések, adatátviteli berendezések és ezek alkatrészei exportálásában erős, míg India a járműalkatrészek, pamut alapú textíliák, gyógyszerek, vegyipari termékek, valamint bőr- és cipőipari termékek exportjában nyújt kimagasló teljesítményt. A magyar befektetők kisebb mértékben vannak jelen Indiában, mint ők itt, de léteznek további lehetőségek az együttműködésre, különösen a vízgazdálkodás, a hulladékkezelés, a fürdőfejlesztés területén.
Gauri Shankar Gupta, India magyarországi nagykövete előadásában kiemelte, hogy 1,2 milliárd lakosú országának 60 százaléka 25 év alatti, akik már fogyasztók, így különösen nagy piacnak számítanak. Kihangsúlyozta a tavalyi év gazdasági növekedését, amely 8,7 százalék volt, ezzel megelőzve Kínát. Előadásában megemlítette, hogy India infrastruktúrája még nem jó, bár sokat fejlődött az utóbbi időkben. Ezen a területen a nem túl távoli jövőben 500 és 1000 milliárd közötti beruházások várhatóak; 40 új repülőteret kívánnak építeni, a meglévőek fejlesztése mellett. Mint mondja, hatalmas országa többet fektet be Európában, mint Európa Indiában.
A gazdasági válság Indiában csak kismértékű visszaesést okozott. Gauri Shankar Gupta előadásában azt javasolta a magyar kormányzatnak, hogy segítse elő az elismert, de a nemzetközi piacon mégis kicsinek számító hazai technológiai cégek tendereken való indulását. Hozzátette, hogy szintén hasznos lehet az a nemzetgazdasági miniszterrel közösen kezdeményezett technológiai katalógus elkészítése, amit az üzleti élet szereplőinek rendelkezésére bocsátanának.
A Magyarország és India közötti kereskedelem a tavalyi évben mintegy 600-700 millió dollárt tett ki, de a forgalom jelentősen nőhet a technológiai együttműködéseknek köszönhetően, melyek már részben folynak is, például a víztisztítás, valamint a műanyag hulladékok recirkulációja terén.
Dr. Feldmann Zsolt, a Vidékfejlesztési Minisztérium helyettes államtitkára is arra hívta fel a figyelmet, hogy a fogyasztás Indiában és Kínában, ahol összesen 3 milliárd ember él, igen nagymértékben fog növekedni. Kitörési pontokat a bor, sertéshús, libamáj exportjában lát, de véleménye szerint az állattenyésztés és a halászat területén is vannak tartós együttműködési lehetőségek.
A konferencián néhány magyar vállalkozás is bemutatkozott, és vázolták a jelenlegi indiai piaci szerepvállalásukat. Ezek között is kiemelkedett a Richter Gedeon Nyrt. Kováts Sándor kereskedelmi igazgató előadásából kitűnt, hogy az európai termelési költségnél jóval alacsonyabban valósul meg a hatóanyagok indiai gyártása. A 18 hónap alatt létrehozott indiai üzem a magyarországi árakhoz képest háromszor-négyszer kevesebb pénzből valósult meg, viszont ugyanennyiszer gyorsabban indult el a termelés.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Egyre korábban indul a karácsonyi szezon: az ár-érték arány a kulcs
Az idei évben a magyarok 40 százaléka hozta előre a…
Tovább olvasom >Prémium legyen, de fenntartható is – a legifjabb generáció elvárásai
A kiskereskedelmi szereplők kénytelenek lesznek egyre nagyobb figyelmet fordítani fenntarthatósági…
Tovább olvasom >Fél év alatt 100 millió forint felajánlást tettek karitatív célokra a fogyasztók a kötelező visszaváltási rendszer révén
A hat hónapja kezdődött és a mindennapok szerves részévé vált…
Tovább olvasom >