Az új munkahelyek igazságos elosztására kéri a dohányellátó nyerteseit a szakszervezet
A Dohányipari és Dohánykereskedelmi Dolgozók Szakszervezete (DDDSZ) arra kéri a dohánykiskereskedelem-ellátási tevékenységet elnyerő konzorciumot, hogy a központi elosztónál létrejövő munkahelyek betöltésekor minden, jelenleg versenytárs vállalatnál foglalkoztatott munkavállaló is kapjon valós lehetőséget.
A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) múlt csütörtökön tájékoztatott arról, hogy 2015. november 1-jétől a koncesszióra jogosult BAT Pécsi Dohánygyár Kft. és a Tabán Trafik Zrt. konzorciuma végzi az egész ország területén a dohánykiskereskedelem-ellátási tevékenységet. A központi trafikellátó minden hazai dohánytermék-nagykereskedővel köteles lesz szerződést kötni. A központi dohányellátó az állami bevétel mellett országosan csaknem 400 új munkahelyet is teremt – jelezték.
A DDDSZ a változásra pénteken úgy reagált: attól tartanak, hogy a változás miatt több száz ember fog az utcára kerülni, mivel a dohányforgalmazók nagykereskedelmi egységeit a törvény értelmében novembertől meg kell szüntetni.
Az érdekképviselet az MTI-hez hétfőn eljuttatott tájékoztatásában ismét felhívta a figyelmet arra, hogy országos szinten a dohányértékesítésben foglalkoztatott mindegy 1000-1200 embernek csak a harmadára lesz szükség az új rendszer felállásával, minimum 600 munkavállaló veszítheti el jelenlegi munkahelyét.
A DDDSZ szerint főként a területi értékesítésben dolgozók érintettek, illetve az ő munkájukat támogató háttérszemélyzet. Csizmadia Lajos, a szakszervezet szóvivője szerint ugyanakkor a sokszor évtizedes tapasztalattal rendelkező munkavállalók biztosan jelentősen hozzá tudnának járulni az új ellátó által felállítandó rendszerhez is.
A DDDSZ ezért hivatalos levélben fordult a két nyertes ajánlattevőhöz a cégek együttműködését kérve, és személyes érdekegyeztetést javasolt.
A koncessziós pályáztatásból kimaradt nagyvállalatok – az Imperial Tobacco Magyarország Kft., a JTI Hungary Zrt. és a Philip Morris Magyarország Kft. – múlt szerdán közös közleményben hangsúlyozták, hogy a dohánytermékek nagykereskedelmének államosítása szükségtelen beavatkozás a jelenleg működő piaci környezetbe. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
A francia kormány feloldja a növényvédő szerek tilalmát és 150 millió euróval enyhíti a gazdák adóterheit
Gabriel Attal francia miniszterelnök csütörtökön részletes intézkedéssorozatot jelentett be az…
Tovább olvasom >A magyar munkavállalók 62 százaléka biztosnak látja munkahelyét egy felmérés szerint
Több mint öt évre látja biztosnak a munkahelyét a magyar…
Tovább olvasom >ITM: már több mint 50 ezer munkahely megtartásához igényeltek ágazati bértámogatást
Eddig mintegy 7 ezer vállalkozás igényelte több mint 50 ezer…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >