Az osztrák nyerstej ötöde már biotej
A növekvő termeléssel alig tartanak lépést az osztrák tejfeldolgozók, különösen bioalapanyagból vannak csordultig a tartályok. Így az átvételi árak idén nagyobb mértékben csökkentek a bio, mint a konvencionális tej esetében – írja az agrarszektor.hu. A németeknél viszont még mindig harmatgyenge a felhozatal, ami a tejtermékek magas biofelárában is tetten érhető.
Az Ausztriában beszállított nyerstej 19 százaléka már a bio kategóriába tartozik. A megnövekedett beszállítói aktivitással – ami a tavalyihoz mérten 10-15 százalékkal emelkedő kínálatot eredményez – nem tart lépést a feldolgozóipar, ez pedig nyomás alá helyezte a bio minősítésű tej árát. A legnagyobb tejfeldolgozó az eddigi hónapokra vetítve már 10 százalékkal mérsékelte az átvételi ajánlatát 2017-hez mérten. A hagyományos tej ára is csökkent, de kisebb mértékben, 9 százalékkal.
Hogy ez másképp is lehetne, azt mutatja a németországi biopiac. Ott annak ellenére, hogy szintén kapacitási gondok vannak a biotej feldolgozásában, alig mérséklődött az ára a növekvő kínálat hatására. Idén 28 százalékkal több biotej érkezett a tartálykocsikba, mint a tavalyi évben, de január óta csak 1,7 eurócenttel csökkent az átvételi ár, szemben a konvencionális tejével, amelyik 2,8 centes áresést szenvedett el. A két ország nyerstejkínálatának összetétele azonban alapvetően eltér egymástól: míg az osztrákoknál a beszállított alapanyag ötöde biotermelésből származik, addig a németeknél ez csak 3,5 százalékot tesz ki, vagyis ezen a téren állandó hiánynal küzd a piacuk.
Bio: az osztrákoknál megfizethető a különbség
Tetten érhető ez a tejtermékek biofelárában is. Az osztrákoknál a biotej 32, a németeknél 50 százalékos felárral értekesíthető. A biovaj a „sógoréknál” 18, a németeknél 27 százalékkal múlja felül a konvencionális termékek árát. Mivel szomszédunkban a bio és a konvencionális termékek ára kevésbé tér el egymástól, ez kelendőbé is teszi a különleges minősítésű élelmiszereket. Mivel a piaci részesedésük folyamatosan nő, a biotermékek fokozatosan veszítenek „különlegességükből” és természetesen a felárukból is, ami szűkíti a biotermelés jövedelemtermelő képességét. Mindez előbb-utóbb kihat a termelési kedvre is. Ha tömören akarunk fogalmazni: Németországban biogazdának, Ausztriában biofogyasztónak jó lenni. (agrarszektor.hu)
Kapcsolódó cikkeink
Csúcsmodern péküzemet létesített a SPAR Felső-Ausztriában
Új, korszerű péküzemet nyitott a SPAR Austria az INTERSPAR hipermarketek…
Tovább olvasom >Vegetáriánus szakácsképzés indul jövőre Ausztriában
2025 elején a vegetáriánus gasztronómiára szakosodott szakácsképzés indul Ausztriában. Bár a…
Tovább olvasom >A SPAR Austria lett a 2025-ös sívilágbajnokság főszponzora
A SPAR Austria bejelentette, hogy a 2025-ös Saalbachban megrendezésre kerülő…
Tovább olvasom >További cikkeink
A nagy élelmiszerláncok többsége nyitva tartja üzleteit december 24-én délig
A nagy élelmiszerláncok többsége nyitva tartja üzleteit december 24-én, a…
Tovább olvasom >Orbán Viktor: Gazdasági fellendülés és történelmi lehetőségek 2025-re
Péntek reggel Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth Rádióban ismertette a…
Tovább olvasom >Fogyasztóvédelmi kiválóságok díjazása: elismerték a 2024. év legjobbjait
Az idei év kiemelkedő fogyasztóvédelmi referensei és különdíjazottjai vehették át…
Tovább olvasom >