Az orosz-ukrán háború miatt csökken az ecuadori banánexport
Az Oroszország és Ukrajna közötti háború további nyomást gyakorolt az amúgy is feszült globális logisztikára, mivel a gyümölcsipart befolyásoló tényezők között szerepel a konténerhiány és a magas inputárak. Ecuador banánexportját is negatívan érinti a háborús helyzet.
Richard Salazar, az ACORBANEC, egy ecuadori banánmarketing egyesület ügyvezető igazgatója az Oroszország és Ukrajna közötti háború Ecuador banánexportjára gyakorolt hatásairól és az iparág előtt álló kihívásokról beszélt.
„Az Oroszország és Ukrajna (a teljes banánexport 25 százalékát kitevő piacok) között február 24-én kezdődött háború elmélyítette azt a válságot, amelyet az ágazat már átélt” – mondta a már meglévő globális logisztikai válságra utalva.
Az Oroszországgal szemben bevezetett gazdasági szankciók a logisztikát is érintették. Januárban, februárban és márciusban az exporthajókon és a konténereken férőhelyhiányra derült fény, a fuvardíjak emelkedése mindenekelőtt a spot gyümölcsvásárlást érintette.
Ecuador banánexportja 2022 júniusának végére a 8 százalékos csökkenést mutatott 2021 azonos időszakához képest. Ehhez képest 2021 végén a banánexport csökkenése évi 3 százalék volt. évben. Ezek a számok egyértelműen bizonyítják, hogy a háború milyen káros hatással volt az ecuadori banánexportra.
Salazar szerint az export visszaesése különböző tényezők hatására következett be, többek között, de nem kizárólagosan a hideg időjárás, a termelés csökkenése és a banántermelési inputok árának emelkedése. Emellett a magas infláció és a háború okozta energiaválság miatt 2022 januárja és májusa között 6,53 százalékkal csökkent a kereslet az EU-ban.
Az exportköltségek 2021-ben tapasztalt növekedése 2022-ben is folytatódott, különös tekintettel a karton-, műanyag- és biztonsági költségekre. Ezenkívül a rakomány kábítószerekkel való szennyeződése befolyásolta Ecuador hírnevét, és csökkentette az ecuadori banánvásárlást.
Ezeket a kihívásokat szem előtt tartva Salazar azt a következtetést vonta le: „A tendencia egyértelmű mind a termelés, mind a piaci szinten, és 2022 végére 8 százalékos exportcsökkenést jósolunk a 2021-es exporthoz képest.”
Kapcsolódó cikkeink
A szolgáltatás külkereskedelmi többlet a harmadik negyedévben 3,5 milliárd euró volt
2024 harmadik negyedévében a szolgáltatások euróban számított exportja 4,2, importja…
Tovább olvasom >KSH: augusztusban 443 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet
Augusztusban a kivitel volumene 5,6, a behozatalé 4,5 százalékkal csökkent…
Tovább olvasom >A magyar gombatermesztés helyzete és kilátásai: innováció és fenntarthatóság az ágazatban
A magyar gombatermesztés az agrárgazdaság egyik különleges és kiemelkedő ágazata,…
Tovább olvasom >További cikkeink
NGM: a kormány teljesítette vállalását, 2024-ben 3,7 százalékra mérséklődött az infláció, ami 2025- ben még tovább, 3,2 százalékra csökken
A kormány teljesítette vállalását, 2023-ban letörte, 2024-ben pedig alacsony szinten…
Tovább olvasom >KSH: decemberben 4,6 százalékkal, 2024-ben átlagosan 3,7 százalékkal haladták meg az árak az előző évi azonos időszaki értékeket
2024. decemberben a fogyasztói árak átlagosan 4,6 százalékkal haladták meg az…
Tovább olvasom >A Shell Hungary felmérése új trendeket mutat a digitális vásárlás terén
Az okostelefonok mindennapi életünk szerves részévé váltak, a Shell Hungary…
Tovább olvasom >