Az orosz-ukrán háború miatt csökken az ecuadori banánexport
Az Oroszország és Ukrajna közötti háború további nyomást gyakorolt az amúgy is feszült globális logisztikára, mivel a gyümölcsipart befolyásoló tényezők között szerepel a konténerhiány és a magas inputárak. Ecuador banánexportját is negatívan érinti a háborús helyzet.

A banánexport visszaesése különböző tényezők hatására következett be
Richard Salazar, az ACORBANEC, egy ecuadori banánmarketing egyesület ügyvezető igazgatója az Oroszország és Ukrajna közötti háború Ecuador banánexportjára gyakorolt hatásairól és az iparág előtt álló kihívásokról beszélt.
„Az Oroszország és Ukrajna (a teljes banánexport 25 százalékát kitevő piacok) között február 24-én kezdődött háború elmélyítette azt a válságot, amelyet az ágazat már átélt” – mondta a már meglévő globális logisztikai válságra utalva.
Az Oroszországgal szemben bevezetett gazdasági szankciók a logisztikát is érintették. Januárban, februárban és márciusban az exporthajókon és a konténereken férőhelyhiányra derült fény, a fuvardíjak emelkedése mindenekelőtt a spot gyümölcsvásárlást érintette.
Ecuador banánexportja 2022 júniusának végére a 8 százalékos csökkenést mutatott 2021 azonos időszakához képest. Ehhez képest 2021 végén a banánexport csökkenése évi 3 százalék volt. évben. Ezek a számok egyértelműen bizonyítják, hogy a háború milyen káros hatással volt az ecuadori banánexportra.
Salazar szerint az export visszaesése különböző tényezők hatására következett be, többek között, de nem kizárólagosan a hideg időjárás, a termelés csökkenése és a banántermelési inputok árának emelkedése. Emellett a magas infláció és a háború okozta energiaválság miatt 2022 januárja és májusa között 6,53 százalékkal csökkent a kereslet az EU-ban.
Az exportköltségek 2021-ben tapasztalt növekedése 2022-ben is folytatódott, különös tekintettel a karton-, műanyag- és biztonsági költségekre. Ezenkívül a rakomány kábítószerekkel való szennyeződése befolyásolta Ecuador hírnevét, és csökkentette az ecuadori banánvásárlást.
Ezeket a kihívásokat szem előtt tartva Salazar azt a következtetést vonta le: „A tendencia egyértelmű mind a termelés, mind a piaci szinten, és 2022 végére 8 százalékos exportcsökkenést jósolunk a 2021-es exporthoz képest.”
Kapcsolódó cikkeink
Az élelmiszerbiztonságra is kihathat a ragadós száj- és körömfájás-járvány
Miközben a hatóságok versenyt futnak az idővel, hogy megfékezzék a…
Tovább olvasom >Újra reflektorfényben a nyúlhús: lendületben a hazai fogyasztás, de továbbra is az export a húzóerő
A kétezres évektől kezdve alapjaiban alakult át a hazai nyúltenyésztés…
Tovább olvasom >Albán káposztadömping Kelet-Európában – 71%-kal nőtt az export az év elején
Látványosan megugrott az albán káposztaexport Kelet-Európába 2025 első hónapjaiban –…
Tovább olvasom >További cikkeink
A piaci kihívások mellett is növekedni tudott a BioTechUSA-cégcsoport
Közzétette éves jelentését a tisztán hazai tulajdonú BioTechUSA-cégcsoport: a gazdasági…
Tovább olvasom >Több mint 13 tonna adomány gyűlt össze a NOE és a CBA közös húsvéti akcióján
Több mint 13 tonna adomány gyűlt össze a Nagycsaládosok Országos…
Tovább olvasom >Megnövelt kapacitással segíti a húsvéti visszaváltást a MOHU
Az ünnepek közeledtével várhatóan a boltok forgalma növekedni fog, így…
Tovább olvasom >