Az olimpikonok étkezése a párizsi olimpián: kulcs a teljesítményhez, de kulturális élmény is

Szerző: Trademagazin Dátum: 2024. 07. 26. 11:31

A párizsi olimpia egyik legnagyobb kihívása a résztvevő sportolók és segítők étkeztetése. A több mint 15 ezer ember számára biztosított táplálék minősége és változatossága nem csak a testi erőnlét és a teljesítmény szempontjából fontos, hanem a lelki kiegyensúlyozottságot is befolyásolja. Az étkeztetés megszervezése számos szempont figyelembevételét igényli, beleértve a logisztikai, higiéniai, kulturális és táplálkozási szokásokat. Emellett a házigazdák arra is törekednek, hogy a felszolgált ételek között helyi tradicionális finomságok is szerepeljenek.

Sok sportoló nem kóstolja meg az ínyencségeket, amíg nincs túl a versenyszámán

Helyi ízek és hagyományok a sportolók asztalán

A New York Times cikke szerint a szervezők nagy hangsúlyt fektettek arra, hogy a frissen sült bagett illata átjárja az olimpiai falut. A falu bejáratánál található pékség naponta kétezer bagettet, croissant-t, csokis párnát (pain au chocolat) és focacciát süt, hogy a sportolók megismerkedhessenek a francia péksüteményekkel – írja az mfor.hu.

Az étkezés központja: az olimpiai falu

A sportolók étkeztetését egy hat étteremből álló, 46 ezer négyzetméteres komplexumban oldják meg, ahol 0-24 órás ellátást biztosítanak. Philipp Würz, a párizsi olimpiai játékok étel- és italellátásáért felelős menedzsere szerint az egész olyan, mint egy főiskolai menza, csak sokkal nagyobb és impozánsabb kiadásban. Az ellátás különlegessége, hogy három híres francia séf, Akrame Benallal, Amandine Chaignot és Alexandre Mazzia is főz a sportolókra, olyan ínyencfogásokkal, mint a petrezselyemfagylalttal és ropogós gombakrokettel körített kókuszbab.

A sportolók különleges igényei

Annak ellenére, hogy a francia finomságok különös gonddal készülnek, sok sportoló nem kóstolja meg ezeket, amíg nincs túl a versenyszámán. Sokan kizárólag a megszokott ízeket és megfelelő tápértékű ételeket hajlandók fogyasztani. Például a koreaiak rengeteg kimchit esznek, a japánok misót favorizálnak, míg a karibi országokból érkezők a passiógyümölcsöt keresik.

Az otthon ízei az olimpiai faluban

A sportolók számára nem csak az ízlés kérdése, hogy mit fogyasztanak az olimpia alatt. Purity Kamande, a kenyai olimpiai csapat táplálkozási szakembere szerint az alapszabály az, hogy minimalizálják az új ételeket, mivel azok számos egészségügyi problémát okozhatnak. A kenyai csapat például kukoricalisztet és speciális teafajtát vitt magával. Az amerikai sportolók számára fehérjeturmixokat, perecet, pattogatott kukoricát és energiaszeleteket szállítottak Párizsba.

Gasztronómiai kísérletezés és ellátási kihívások

Sharon Madigan, az ír csapat táplálkozási szakembere szerint az olimpia remek lehetőség arra, hogy a sportolók új ízeket próbáljanak ki. Az írek nagy mennyiségű zabkását vittek magukkal, mivel tapasztalataik szerint a franciák nem tudják igazán jól elkészíteni azt.

Fenntarthatóság és minőség

Az olimpiai faluban körülbelül 13 millió adag ételt készítenek az olimpia és a paralimpia alatt. Az étkeztetés során szigorú minőségi szabályokat igyekeznek betartani, és az ételek előállításával járó szén-dioxid-kibocsátást a 2012-es londoni olimpiához képest felére csökkenteni. Az alapanyagok negyedét Párizs 250 km-es vonzáskörzetéből szerzik be, húsz százalékuk bio minősítésű. Az olimpiai faluban kétszáz víz-, gyümölcslé- és üdítőszökőkút várja a sportolókat, akik újrahasználható poharakat és edényeket használnak.

Az ételek iránti kereslet és minőségi aggályok

A BBC Online arról számolt be, hogy egyre több sportoló panaszkodik bizonyos ételek hiányára az olimpiai faluban. Kevés például a tojás és a grillezett hús. A brit sportolók tapasztalatai alapján nem csak az ételek mennyisége, hanem a minősége is kifogásolható, ezért a brit csapat külön séfet hozott Párizsba a megfelelő élelmezés biztosítására.

Az olimpikonok étkeztetése nem csak a fizikai teljesítmény szempontjából lényeges, hanem kulturális élményként is szolgálhat. A párizsi olimpián a helyi ízek és hagyományok mellett a sportolók különleges igényeinek kielégítése is elsődleges szempont, miközben a fenntarthatóság és a minőség iránti elkötelezettség is kiemelt szerepet kap.

Kapcsolódó cikkeink